Dijital Pazarlama Hedeflerini Belirlemek İsteyen B2B Firmalarının İzlemesi Gereken Adımlar
12 Kasım 2021
B2B Firmaları İçin Yol Haritası Olan Stratejik Planlama Nedir?
15 Kasım 2021

B2B Sektörü İçin Gerçek Zamanlı Pazarlama Hakkında Her Şey

B2B Sektörü İçin Gerçek Zamanlı Pazarlama Hakkında Her Şey

Hem bir teknoloji hem de bir pazarlama aracı olan gerçek zamanlı pazarlama, gerçek veya yakın zamanlı gerçek olarak tepki vermek anlamına gelmektedir. Bu pazarlama aracını kullanan B2B firmaları tüketicilerin karşısına onların davranışlarına yönelik reklamlar çıkararak pazarlama stratejilerini bu yönde oluşturmaktadır. Peki, B2B firmalarının gerçek zamanlı pazarlama hakkında bilmesi gerekenler nelerdir? Gelin B2B sektörü için gerçek zamanlı pazarlama hakkında her şeyi ele aldığımız yazımıza bir göz atalım.

Gerçek Zamanlı Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Bir tüketici internetten spor ayakkabısı ararsa, tüketici bir daha çevrimiçi olduğunda farklı spor ayakkabısı üreticilerinin ve perakendecilerinin banner reklamlarını görme ihtimalleri oldukça yüksektir. Bu noktada B2B firmaları bir tüketicinin gerçekten çevrimiçi olarak ürün satın alma ihtimallerini tahmin etmek için gerçek zamanlı pazarlamayı kullanmaktadır.

Tüketicileri çevrimiçi alışveriş yaparken takip etme olanağı sunan gerçek zamanlı pazarlama, aynı zamanda B2B firmalarına o tüketicinin ürün satın alı almayacağı hakkında da bilgi vermektedir. Satın alma ihtimali düşük olan tüketicilere, bir satın alma noktasına ulaşmadan önce web sitede daha fazla adım sunulmaktadır. Ürün satın alma ihtimali yüksek olan tüketicilere ise anında satın alma fırsatları sunulmaktadır.

Gerçek Zamanlı Bir Pazarlama Planı Geliştirme Aşamaları Nelerdir?

B2B firmaları gerçek zamanlı bir pazarlama planı geliştirirken pazarlama departmanları ulaşılmak istenen verilerin parametrelerini belirleyerek işe başlamaktadır. Ulaşılmak istenen veriler genellikle demografik bilgileri, çeşitli web sitelerinde geçirilen zamanı, bir tüketicinin açıklamayı görmek için tıkladığı ürünleri, sepete yerleştirilen ögeleri ve aranan anahtar kelimeleri içermektedir. Aynı zamanda çevrimiçi aramaları, anlık iletilerde kullanılan anahtar kelimeleri, popüler sosyal medya platformlarında tüketici tarafından tartışılan konuları ve e-postaları da içerebilmektedir.

Ulaşılmak istenen veriler toplandığında bir pazarlama departmanı, belirli ürün reklamları, anahtar kelime, afiş reklamları ve metin mesajları gibi faktörlere yanıt veren anlık pazarlama mesajları oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra müşterilerin alışveriş yapması ve web siteyi ziyaret etmesi için özel bir davetiye özelliği taşıyan e-postaları da içerebilmektedir.

Gerçek Zamanlı Pazarlamanın B2B Firmaları İçin Faydaları Nelerdir?

Gerçek zamanlı pazarlama, B2B firmaları için oldukça faydalıdır. Gerçek zamanlı pazarlamanın B2B firmalarına sunduğu faydalar şunlardır:

  • B2B firmalarının kolay bir şekilde gerçek zamanlı içerik oluşturmasına olanak sağlamaktadır.
  • Firmaları hedef kitlelerine hızlı bir şekilde ulaştırmaktadır.
  • Hedef kitlenin davranışlarını ve davranışlarına verilen tepkileri anlamaya yardımcı olmaktadır.
  • Hedef kitleyle bağlantı kurma fırsatı sunarken mevcut olan müşteri ilişkilerini de güçlendirmektedir.
  • Tüketicilerin aciliyeti olan ihtiyaçlarını karşılamalarına katkı sağlamaktadır.
  • Etkileşimleri ve geri bildirimleri arttırmaktadır.
  • Tüketicilere gerçek zamanlı pazarlama mesajları göndererek tüketicilerin B2B firmasında daha fazla zaman ve daha fazla para harcamasını sağlamaktadır.
  • Tüketicilerin ilgi alanlarına ve tercihlerine yönelik reklamlar oluşturmaktadır. Böylelikle B2B firmalarının, hedef kitlelerinin dikkatini çekebilmeleri mümkündür.
  • Tüketicilerin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyerek onları harekete geçirmektedir.

Sizler de sıraladığımız avantajlardan faydalanmak istiyorsanız vakit kaybetmeden gerçek zamanlı pazarlama türünü kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylelikle hedeflediklerinize ulaşabilirsiniz.

B2B Firmalarının Geliştirebileceği Gerçek Zamanlı Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Gerçek zamanlı pazarlama stratejileri pek çok farklı alanda tüketicilerin karşısına çıkmaktadır. B2B firmalarının geliştirebileceği gerçek zamanlı pazarlama stratejileri şunlardır:

Banner reklamlar: Gerçek zamanlı teklif olarak adlandırılan banner reklamlar, belirli arama motoru anahtar kelimelerine yanıt olarak çevrimiçi olarak görülmektedir.

Arama motoru reklamları: Google gibi büyük arama motorlarında görünen reklamlar gerçek zamanlı pazarlama stratejilerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

E-posta pazarlama: Gerçek zamanlı pazarlamanın bir parçası olan e-posta pazarlama ile hedef kitleye ürünler, yeni gelen ürünler ve kampanyalar hakkında düzenli olarak e-posta gönderilmektedir.

Sosyal medya pazarlaması: Gerçek zamanlı pazarlamanın en önemli ayağı sosyal medya pazarlamadır. Sosyal medyadaki tüketici davranışları kişiye özel reklamcılığın son yıllardan en çok geliştiği süreçlerden birini ortaya koymaktadır.