Yeni Yıl Kampanyalarını Ön Plana Çıkarmak İsteyen B2B Firmalarına İpuçları
26 Kasım 2021
Sunum Ne Demektir ve En Çok Kullanılan Sunum Programları Hangileridir?
1 Aralık 2021

B2B Reklam Analizlerinin Faydaları

B2B Reklam Analizlerinin Faydaları

B2B ile internetten ürün satışı yapan firmalar; hedef kitleye ulaşmayı, sitelerine daha fazla trafik çekmeyi, marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Bunun için de günümüzün teknolojisine ayak uyduran reklam ve dijital pazarlama çalışmalarından yararlanmaktadır. Bunun için de reklam analizi yaparak hareket etmektedir. Reklam analizi yapan firmalar reklam çalışmalarından daha fazla verim alırken hedeflerine de ulaşabilmektedir. Biz de bu yazımızda reklam analizi hakkında sizlere detaylı bilgi vereceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak B2B firmanız için verebileceğiniz reklamları analiz edebilir ve daha verimli reklam çalışmaları yapabilirsiniz.

Reklam Analizi Nedir?

Reklam analizi; firmalar tarafından ürün, hizmet ve kampanya tanıtımına yönelik verilen reklam sonuçlarının analiz edilmesi işlemidir. Genellikle erişim, görüntüleme, tıklanma, site trafiği, etkleşim oranı ve ortalama oturum süreci gibi veriler göz önünde bulundurularak reklam analizi gerçekleştirilmektedir.

Reklam Analizinin B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Reklam analizi yapan B2B firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • B2B firmalarının reklam analizi yapması başarılı reklam kampanyaları ortaya koymasına olanak sağlamaktadır.
 • Firmalar reklam analizi sayesinde herhangi bir platformda verdikleri reklamları takip edebilmektedir.
 • Reklam analizi yapan firmalar bir sonraki reklam kampanyalarına daha kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir.
 • Firmalar reklam bütçelerini saptayarak bu bütçeyi doğru bir şekilde kullanabilmektedir.
 • Reklam çalışmalarında yaşanabilecek herhangş bir problemin tespitini yaparak hızlı bir şekilde bunlara çözüm bulabilmektedir.

Sizler de reklam analizi yaparak sıraladığımız avantajlara sahip olabilirsiniz.

Reklam Analizi Yaparken B2B Firmalarının Göz Önünde Bulundurması Gerekenler Nelerdir?

B2B sektöründe reklam analizi yapmak isteyen kişi veya firmaların reklam analizi yaparken göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Reklam analizi sırasında B2B firmalarının reklam verdikleri platformlara özel çalışmalar yürütmesi gereklidir.
 • E-posta reklamlarında analiz yaparken beğeni, takipçi ve etkileşim oranı gibi veriler analiz edilmelidir.
 • SMS pazarlaması yapan firmaların reklam analizi sırasında tıklama, hemen çıkma oranı ve ortalama oturum süresi gibi veriler analiz edilmelidir.
 • Sosyal medya platformlarında verilen  reklamların analizi sırasında beğeni, takipçi sayısı ve etkileşim oranı gibi veriler analiz edilmelidir.
 • Google Adwords reklamlarında web siteyi ziyarete gelen kullanıcıların sayısı, tıklama başına maliyet, en çok trafik getiren anahtar kelimeler gibi veriler analiz edilmelidir.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak hareket edebilir ve B2B’de reklam analizi çalışmalarınızı daha başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Reklam Analizi Yaparken Uygulanabilecek Adımlar Nelerdir?

Web Sitenizi Ziyarete Gelen Kullanıcıların Sayısını Tespit Edin

Reklam analizi ile B2B firmalarının web sitelerine tarfik çekebilmeleri mümkündür. Bu noktada firmaların web sitelerine çektiği kullanıcıların sayısını tespit etmesi gereklidir. Çünkü tespit edilen ziyaretçi sayısı, B2B’de reklam analizi yaparken firmaların hangi kanallardan trafik çektiğini ve tıklama başına maliyetlerinin ne olduğunu anlamaya olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla da B2B firmaları Google Adwords ve Google Analytics hesapları üzerinden web sitelerini ziyarete gelen kullanıcıların sayısını analiz etmeye etmeye özen göstermelidir.

Erişim ve Gösterim Sayısını Saptayın

B2B’de reklam analizi yapmak isteyen kişi veya firmaların erişim ve gösterim sayısını saptaması gereklidir. Erişim sayısı; firmaların reklam verdiği hedef kitleden kaç kişiye erişildiğini gösteren sayısal veridir. Gösterim sayısı ise; firmaların reklam verdiği hedef kitledeki kişilere reklamın kaç kez gösterildiğine yönelik sayısal veri olarak tanımlanmaktadır.  Bu sayısal verileri ölçümlemek firmaların hedef kitlesine yönelik aksiyonlar almasını kolaylaştırmaktadır.

Etkileşim Oranınızı Ölçün

 B2B firmaları Facebook, Instagram ve Twitter sosyal medya platformlarında verdikleri reklamların reklam analizini yaparken etkileşim oranını ölçmeleri gereklidir. Etkileşim oranını ölçerken;

 • Beğeni
 • Yorum
 • Kaydetme
 • Paylaşım

Gibi kullanıcı hareketlerini göz önünde bulundurmalıdır. Böylelikle firmaların sosyal medya platformları üzerinde verdikleri reklamların başarılı olup olmadığını tespit edebilmeleri mümkündür.