B2B Reklam Kampanya İçerikleri Nasıl Olmalıdır?
28 Ekim 2020
B2B Firmalar İçin 2020 İçerik Trendleri
4 Kasım 2020

B2B Pazarlamada 5 Farklı Yol

B2B Pazarlamada 5 Farklı Yol

B2B sektörünün büyümesi ve gelişmesi bazı yenilikleri de beraberinde getirmektedir. Bu sektörde çalışan firmalar pek çok farklı yolu deneyerek kendi yollarını bulmaya çalışmaktadır. Olduğu yerde sayan ve yeniliklere açık olmayan firmalar kuşkusuz geri planda kalmaktadır. B2B sektöründe güncel haberlerin takibi ve buna uygun stratejiler belirlenmesi çok değerlidir. Özellikle aktif olarak sosyal medya ağları üzerinde marka isminin dağılması, kurumsal kimliğin güçlenmesini sağlayacaktır. Aşağıda B2B sektörü için mücadele veren tüm firmalara uygun 5 etkili ve farklı stratejik yoldan bahsettik. Bu yolları takip ederek gelişme hızınızı arttırabilmeniz mümkün olacaktır.

Site İçi Düzeni Dikkatli Yapın

Site içerisindeki düzen müşteriler için çok önemlidir. Sitenizin düzeninin işe yarayıp yaramadığını ziyaretçilerinizden anlayabilirsiniz. Verileri analiz ederek site içerisinde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken en önemli hususlar ödeme planı, sitenin kolay kullanıma sahip olmasıdır. Ayrıca sitenizin ilk andaki görseli müşterilerin hafızasında iyi bir yer edinmelidir. Bunun için karmaşık renklerden ve göz yoran görsellerden kaçınmanız çok önemlidir. Akılda kalıcılığın artması için mutlaka iyi bir slogan ve iyi bir site düzenine ihtiyaç olacaktır. Ayrıca site içerisinde ürünlerin kategorize edilmesi ve arama motoru yer alması gerekmektedir. Bu sayede müşteriler aradıkları ürüne kolay ve hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Bunun yanında toptan alımlar olacağından ürünlerin yanında minimum tutarın mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Bunlar site içi düzeni oluşturan temel prensipleridir diyebiliriz.

Ürünlerin Paketlenmesinde Hassasiyet Gösterin

Özellikle pandemi süreci müşterilerin ürünler konusunda daha titiz davranmalarına yol açmıştır. Özellikle ürünlerin paketlenme ve dezenfekte edilme hususu çok önemli görülmektedir. Bu yüzden ürünlerin kargolanmadan önceki hallerini ve kargolanırken nasıl bir yol izlendiği hususunda videolar ve görseller hazırlanmalıdır. Bu sayede müşteri güvenini kazanabilirsiniz. Ürünlerin nasıl dezenfekte edildiğini ve nasıl paketlendiğini mutlaka belirtmeniz gerekecektir. Paketlemelerde marka adınızın yazılı olduğu görseller gerekecektir. Bu sayede marka bilinirliğinizi de arttırtabilirsiniz. Ayrıca belli bir kota üstünde ürün alan müşterilerinize özel hediyeler gönderebilirsiniz. Bu sayede müşteri memnuniyetini arttırmış olacaksınız.

Kampanya ve İndirimler Yapın

B2B açısından kampanya ve indirimler müşterilerin kendilerini özel hissetmelerini sağlayan olaylardır. Bu durumda müşterilerin kendi profillerinde görünebilen onlara özel indirimler yaparsanız çok daha etkili olabilirsiniz. Özellikle bazı dönemlerde bazı ürünlerin daha etkili satıldığı bilinmektedir. Böyle zamanlarda istediğiniz bir ürününüzü öne çıkararak etkili içerikler oluşturabilirsiniz. Kampanya dönemlerinizi bir ay öncesinden duyurmaya başlarsanız daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bu durum hem marka bilinirliğinizi arttırır hem de satış oranlarınızın artmasını sağlar.

Sosyal Medya Üzerinde Paylaşımlar Yapın

Sosyal medya üzerinde her gün milyonlarca insan yer aldığından bu alanda yapılan paylaşımlar son derece önemlidir. Sosyal medya üzerinde yapılan paylaşımların düzenli olması gerekmektedir. Bir gün paylaşım yapıp iki gün paylaşım yapmamak son derece sakıncalı bir durumdur. Müşteriler sayfanızın aktif kullanılmadığını düşünür ve size güvenmekten kaçınırlar. Böyle bir durum yaşanmaması adına içeriklerinizi düzenleyin ve sosyal medya ağında takipçilerinizi arttırarak güncel olarak her gün paylaşımlar yapın. Bununla ilgilenmesi için bir yardımcı tutabilirsiniz. Çünkü her zaman sosyal medya ile ilgilenebilecek zamanı bulamayabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarında mutlaka linkler vererek kendi sitenize yönlendirmeler yapmanız gerekmektedir.

Blog Sayfasında Paylaşımlar Yapın

Blog sayfasında yapılan paylaşımlar B2B sistemi açısından son derece önemlidir. Bu bölümde yapılan paylaşımların düzenli olarak her gün yapılması ve müşteri ihtiyaçlarına yönelmelidir. Müşteriler ihtiyaç duydukları konuları gördükten sonra sitenizde daha uzun süre vakit kaybetmektedir. Bunun dışında blog yazılarındaki anahtar sözcükler doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Bu sayede Google sitenizi üst sıralara taşıyabilir. Bunun için SEO kurallarına uyarak paylaşımlar yapmanız çok önemlidir. İçeriklerin 600 kelimeden kısa olmaması da yine ön plana çıkmasında etkili olmaktadır. Bu yüzden kısa yazılardan uzak durmanız gerekmektedir.