B2B Alanında En Başarılı Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri
6 Mayıs 2022
B2B Pazarlama Planları
9 Mayıs 2022

B2B Pazarlama Yönteminde Linkedin Nasıl Kullanılır?

B2B Pazarlama Yönteminde Linkedin Nasıl Kullanılır?

B2B pazarlama yönteminde bilinen en güçlü araçlardan biri Linkedin kullanımıdır. Yapılan araştırmalar, B2B alanında Linkedin’in diğer sosyal medya alanlarına göre oldukça etkili bir ağ olduğunu ve çok daha fazla müşteriyi B2B satış kanallarına yönlendirmekte olduğunu göstermektedir. B2B alanında pazarlama yapmayı tercih eden kişiler Linkedin işletme sayfalarını optimize ederek karar vericilere daha kolay şekilde ulaşabilmekte ve B2B işletmeleri için etkili sosyal medya stratejileri üretebilmektedir. B2B alanında pazarlama yapan bir işletmeye sahip kişiler Linkedin’i bir pazarlama kanalı olarak kullanmak istediğinde takip etmeleri gerekli olan bazı ipuçları yer almaktadır.

Etkili Bir Vitrin Oluşturmak

Tüm sosyal medya alanlarında olduğu gibi Linkedin’de de yapılması gerekli olan ilk temel unsur etkili bir sayfa oluşturabilmektir. Çünkü B2B pazarlama yönteminde sayfa, işletmelerin vitrini olarak görülmektedir. Bu nedenle dikkat çekici olmayan bir vitrin ile hedefe ulaşılabilmesi oldukça zordur. Hem teknik bakımdan hem de dil bakımından iyi oluşturulmuş bir profil Linkedin üzerinden B2B pazarlama yapılabilmesinin ilk adımı olarak görülmektedir. Bu sebeple işletmelere ait linkler, paylaşılan gönderiler, sayfa ismi, açıklamalar ve profil fotoğrafı B2B alanında yapılmakta olan işi en şekilde yansıtmalıdır.

Güçlü Bir İçerik Stratejisi Belirlemek

Kullanıcılar güvenilirliği düşük, gerçekliği tartışmalar yol açabilecek ve çok yoğun reklamlı içerikler görmekten çok fazla hoşlanmamaktadır. Potansiyel müşterilerin satın alma işlemlerine ikna edilebilmesi için; ürünler hakkında faydalı, doğal ve gerçekçi paylaşımlar yapılmasına son derece önem verilmesi gerekmektedir.

80 – 20 kuralı olarak da bilinen Pareto kuralı B2B pazarlama sayfaları için kullanılabilinmektedir. Bu kurala göre, paylaşımların %20’lik kısmının hizmet ve ürünlere, %80’lik kısmının ise hedef kitlenin hayatına ve iş süreçlerine dokunacak içeriklere yer verilmesi için ayrılması gerekmektedir.

Listeli anlatım şeklinde olan içerikler de okuyucuların oldukça ilgisini çeken paylaşımlar arasında yer almaktadır. Ayrıca ilgi çekici özelliklere sahip görsellere yer vermek de oldukça güçlü sayılabilecek bir içerik stratejisi olarak bilinmektedir.

Gönderileri Linkedin’e Göre Optimize Etmek

B2B pazarlama yönteminde içerikler oluşturulup etkili görseller seçildikten sonra Linkedin gönderilerini paylaşıma hazır bir hale getirebilmek için dikkat edilmesi gerekli olan bazı teknik konular bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

  • Kullanılan görsellerin 1104 × 736 px olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Link paylaşımları yapılacak ise Linkedin’in önizleme bölümünün uygun koşullarda düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Büyüklüğü 5GB aşmayan videoların paylaşılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 5 saniyeden daha kısa ve 10 saniyeden daha uzun videolar paylaşılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Gönderilerde söz edilen kişilerin @ işareti ile etiketlenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Hedef kitlelerin dikkatini çekebilecek olan hashtagler açılmasına önem verilmesi gerekmektedir.
  • Gönderilerin sonuna aksiyona geçirecek cümlelerin eklenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çalışanlardan Paylaşım Desteği Talep Etmek

Şirkete ait sayfadan paylaşılmakta olan gönderiler ile alakalı personelden paylaşım desteği talep edilebilmektedir. Çünkü çalışanların kişisel hesaplarından yapmış oldukları paylaşımların, işletme hesapları ile karşılaştırıldığında 8 kat daha fazla etkileşim aldığı görülmektedir. Çalışanlardan alınacak olan destek hem marka güvenilirliği açısından hem de Linkedin algoritması açısından oldukça önem taşımaktadır.

Web Sitesini Hazır Hale Getirmek

Linkedin profil sayfası uygun bir hale getirildikten sonra web sitesinin de profesyonel ziyaretçilerin kullanması için hazırlanması gerekmektedir. Inbound pazarlama stratejileri çerçevesinde yapılacak olan web sitesi optimizasyonu ile ziyaretçilerin müşterilere dönüştürülebilmesi oldukça kolaylaşmaktadır. Kullanıcıların memnuniyetlerini ön planda tutmakta olan bir sayfa tasarımı, sektörel dinamiklere uyum gösteren uygulamalar ve aksiyon aldırıcı özelliklerdeki çağrılar ile web sayfası hazır hale getirilebilinmektedir. Bir diğer önemli unsur da web adresinin Linkedin’e eklenmesinin unutulmamasıdır.

Bu adımların tümü B2B pazarlama odaklı işletme sahiplerinin Linkedin sayfalarındaki etkileşimlerini artırmaya yardımcı olabilecek yararlı uygulamalardır. Linkedin, B2B pazarlama yönteminde ücretsiz olarak kullanılabilen bir araçtır. Bu aracın püf noktalar ve pratik uygulamalar ile etkili biçimde kullanılması mümkündür.