B2B Alanında Inbound Pazarlama ile Potansiyel Müşteri Edinme
25 Haziran 2022
B2B Alanında Kriz ve Kriz Yönetimi
29 Haziran 2022

B2B Pazarlama Alanında Linkedin Stratejileri

B2B Pazarlama Alanında Linkedin Stratejileri

Firmaların karar vermekle yetkili olan kişilere direk ulaşılabilecek olduğu bir alan ve diğer sosyal medya sitelerinden değişik olarak yalnızca iş dünyasına yönelik olduğu için değer biçilemez bir pazarlama aracı olarak kabul edilmektedir. Linkedin üzerinden bağlantı kurabilmek için sürekli ürün tanıtımları yapmak yerine, doğrudan bir biçimde fark edilebilmeyi sağlayacak bazı yöntemler tercih edilmelidir.

İçerik üretmeye özen gösterilerek yapılan dolaylı yollardan satılmakta olan ürünlerin reklamlarını yapmaya özen göstermek gerekmektedir. Mesela satılacak olan ürünün görsellerini paylaşmak yerine o ürünün üretim süreçleri ve yaşanabilecek olan problemler hakkında bir makale hazırlanarak yayınlanabilir.

Alandaki problemlerle alakalı çözüm önerileri paylaşmaya özen göstermek gerekmektedir. Böylece aynı alanda problem yaşayan kişiler çözüm önerilerinden yararlanmak için iletişime geçmeyi isteyebilmektedir.

Hedef alıcılar takip edilerek, gönderilerine yorumlar yapılarak etkileşim içinde olmaya ve bağ kurmaya özen göstermek faydalı olabilmektedir. Etkin olabilmeye, az aynı zamanda öz ve sürekli paylaşımlar yapmaya da özen göstermek gerekmektedir. Çünkü hedef kitlede yer alan müşteriler fayda gördükleri firmalar ile etkileşime geçmeyi tercih etmektedir.

Linkedin B2B Pazarlaması İçin Neden Oldukça Önemlidir?

  • Linkedin’e iş dünyasında kayıtlı 722 milyon üye sayısı yer almaktadır.
  • Yalnızca 30 milyondan fazla aktif şirket hesabı bulunmaktadır.
  • Linkedin üyelerinin yaklaşık %40’ı her gün muhakkak çevrimiçi olmaktadır.
  • Google Analytics verilerine göre şirketlerin web sitelerine ait trafiklerin %45’i Linke din’dendir.
  • Makale okuma verilerine göre okuyucuların %40’ı üst düzey yöneticilerden meydana gelmektedir.
  • B2B pazarlamacılarının %97’si Linkedin’den içerikler yayımlamaktadır.
  • B2B pazarlamacıları dijital pazarlama ile ilgili çalışmalarının %89’unu Linkedin üzerinden gerçekleştirmektedir.
  • Bu verilere göre hedef odaklı olan B2B pazarlama etkinlikleri açısından Linkedin güçlü bir alandır. Yani B2B alanında gerçekleştirilen satışlar için Linkedin olmazsa olmaz faaliyet alanlarının ilk sırasında yer almaktadır. Linkedin B2B pazarlama da işe çok yarayacak olan bazı Linkedin ayarları yer almaktadır. Bu ayarlardan bazıları;

Şirket Sayfalarının Potansiyel Müşteri Yaratma Sayfasına Dönüştürülmesi

Linkedin, B2B potansiyel müşteri üretimi açısından oldukça önemlidir. Potansiyel müşterilere ulaşılabilmesi için şirket sayfalarının detaylandırılması gerekmektedir. ilk önce doğru bilgiler içeren etkili tanıtım yazıları oluşturularak yapılan işi ve ürünleri ön plana çıkarabilecek olan pazarlama temelli metinler hazırlanması gerekmektedir. ancak metinler hazırlanırken abartılı ve çok uzun metinler kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Linkedin her ne kadar iş insanlarını ağırlamakta olan bir alan olsa da netice olarak bir sosyal medya alanıdır. Ve hiç kimse böyle alanlarda sıkıcı ve uzun yazılar okumayı tercih etmemektedir. Verilen bilgilerde web sitelerine yönlendirmelerde bulunmaya gayret gösterilmelidir. Yazılan yazılarda siteye yönlendirme yapmak için teşviklerde bulunulmalıdır. B2B şirket sayfaları dönüşüm işlemleri sağlayabilecek özelliklerde hazırlanmalıdır.

Bir Vitrin Sayfası Oluşturabilmek

Vitrin sayfaları, B2B pazarlamalarında potansiyel müşterilere ulaşılabilmesini sağlayabilmek için yapılmıştır. Vitrin sayfaları oluşturulurken ilk olarak hedef kitle belirlenmeli ve hedef kitleye hitap edebilecek içerikler kurgulanması gerekmektedir.  Böylece vitrin sayfaları sayesinde potansiyel müşteriler ile uzun dönemler etkileşim içersinde bulunabilinmektedir.

Gelişmiş Arama Kullanmak

Linkedin B2B pazarlama için Linkedin kullanıcılarına gelişmiş aramalar ile pek çok avantaj sağlamaktadır. Potansiyel hedef kitleyi keşfetme ve kitlelere iletişime geçme şansı vermektedir. Gelişmiş arama ayarları kullanmak da hedeflenen kitlenin bulunmasında en güçlü teknikler arasında yer almaktadır.

Aramaları Kaydetmek

Birkaç denemede bulunduktan sonra iyi sonuçlar elde edilmiş arama ayarları varsa mutlaka kaydetmeli ve uyarıları da açılmalıdır. Bu şekilde yapılan arama sonuçlarıyla ilişkilendirilmekte olan profiller bildirim olarak alınabilmekte veya yeniden hızlı yeni aramalar yapılabilmektedir. Linkedin Premium üyesi olmayanlar yalnızca üç arama kaydedebilmektedir.

Grupları Aramak,

Gruplar, kitlelere uyumlu insanlara toplu şekilde ulaşılabilecek en etkili yollardan biridir. Kişisel arama yapmaktan daha sonuç odaklı ve daha hızlıdır. Anahtar kelimeler kullanılarak basit aramalar gerçekleştirilebilmektedir.