B2B’de Markalaşma ve Atılacak Adımlar
25 Ağustos 2020
B2B Sisteminde Müşteri Memnuniyeti İçin Yapılması Gerekenler
27 Ağustos 2020

B2B Nasıl Kullanılır ve B2B’nin Temel Özellikleri

B2B Platformu Oluşturmanın Temel Özellikleri

B2B işiyle uğraşan firmalar e-ticaret sistemindeki gibi yazılıma ihtiyaç duyar. Yani B2B’ye başlamak için ilk önce etkili bir B2B yazılımı üretmeniz veya satın almanız gerekiyor. Bu konuda hazır paketlerden faydalanarak sisteme hızlı bir şekilde dahil olabilirsiniz. B2B firmalar B2C firmaların işlemesi için kritik bir konumdadır. Firmalar birbirleriyle alışveriş yaparlar ve ardından son tüketiciye ürünler satılmaya başlar. B2B sistemi içerisinde üründen çok hizmet satılır. Bu yazımızda B2B platformu içerisinde bulunması gereken temel özellikleri sıralayacağız.

B2B’de Müşteri Özelleştirme

B2B sisteminde toptan satışlar bulunduğu için müşterilerin özelleştirilmesi gerekir. Bunun için de bir gruplandırma yapmanız gerekir. Çünkü her müşteriye aynı fiyatlandırmayı yapmak doğru olmayacaktır. Gruplara ayırdığınız müşterilere ayrı fiyatlandırma yapmalısınız. Ayrıca müşterilerin kendisin özel hissedebilmesi için her gruba özel içerikler oluşturmalısınız. Bunun yanında müşterilerinize minimum siparişin ne kadar olması gerektiğini de bildirmeniz gerekecektir. Müşterilerinizi gruplandırırken onların belirtmiş olduğu konum, sipariş sayısı, yeniden sipariş sıklığı, sipariş edilen ürün miktarı gibi özelliklerine bakabilirsiniz. Bu şekilde bir gruplandırma yapılması müşterilerin daha fazla güven duymasını sağlar. Örneğin yeniden sipariş etme sıklığı fazla olan müşteriye çeşitli indirim ve kampanyalar düzenleyerek onları kendinize çekebilirsiniz. Üstelik sizden yeniden sipariş veriyorsa müşteri size güven duyuyor manasına da gelir. Bu durum eğer analiz yaptığınızda düşük çıkıyorsa o zaman B2B sisteminizde bazı sıkıntılar vardır ve yenilikler yapmanız gerekir.

Bazı firmalar zorlu diyebileceğimiz müşterilere bazı özel fiyatlandırmalar yapmak zorunda kalmaktadır. Bu strateji de çoğunlukla müşteriler üzerinde iyi bir izlenim bırakmaktadır. Çünkü zorlu müşteriyi çekmek için onlara ayrımcılık yapmak mecburidir.

B2B’de Katalog Fiyatlarında Farklılıklar Oluşturmak

Sitenizde müşterilerinize özel kataloglar hazırlayarak istediğiniz grubun görmesini sağlayabilirsiniz. Bu durum için site alt yapınız el vermiyorsa hemen bu durum için harekete geçmeniz gerekir.  Sadece belirli müşterilerin ulaşabileceği ürün listesi ve fiyatlandırma seçeneklerini kataloglara eklemeniz çok etkili bir yöntemdir. Web sitenizin içerisinde çevrimiçi çözümler bulunması da müşterilerinizi cezp edecektir. Müşteriler çoğu zaman telefon etmek veya e-posta göndermek gibi işlemlerle uğraşmamaktadır. Örneğin; sipariş veren müşteri bunu hemen online olarak halletmek ister. Online sipariş B2B sisteminin temelini oluşturmaktadır.

B2B’de İskonto Yönetimi

B2B sisteminde alıcı firmalar ürünleri toplu bir şekilde alır. Bu yüzden müşterileriniz için toplu indirimler yapmanız gerekir. Müşterilerinizi belirttiği sipariş miktarına göre onlara özel ek indirimler sunarak sitenizi benimsemelerini sağlayabilirsiniz. Bunun içinde B2B web sitenizin belirli bir alt yapıya sahip olması gerekir. İstediğiz miktara istediğiniz indirimi verebilmelisiniz.

Bunların yanında bazı müşteri gruplarına ek indirimler getirmek isteyebilirsiniz. İş kıyafetleri satıyorsanız bu alanda alıcı çok fazla yoksa bu alandaki çalışmalarınızda indirimler yaparak firmaları kendinize çekebilirsiniz.

B2B’de Kayıtlı Giriş Seçeneği

Müşterilerinizin sitenizden alışveriş yapabilmeleri için kaydolmaları zorunluluğunu ekleyin. Bunu da parolalı bir sistemle koruyun. Bu sayede istediğiniz zaman web sitenize giren müşterileri kısıtlayarak kayıtlı müşterilerin erişimine izin verebilirsiniz. Ayrıca kayıt olmadan gezinen ziyaretçilerin ürün fiyatlarını görmesini de kısıtlayın. Yine kayıtlı olmayan kişilerin sipariş oluşturmasını da engelleyin. Sitenizde işlem yapmak isteyen müşteri sitenize kaydolmalıdır. Bu sayede kontrol sizin elinizde olabilir.

B2B’de Min. ve Maks. Fiyat Belirlemek

Müşterilerin sipariş oluşturabilmesi için belli bir miktarın altında sipariş yazmaması gerekir. Çünkü B2B sisteminde esas olan toptan satışlardır. Firmalar toptan alış yapmayacaksa B2B sistemi içerisine dahil olmazlar. Minimum sipariş tutarı sayesinde ürünlerini kontrol altında tutabilir, istediğiniz indirimleri gerçekleştirebilirsiniz.

B2B’de Toptan Satış Oluşturmak

Toptan satış formu müşterilerin daha kolay bir şekilde sipariş oluşturmasını sağlar. Ürünlerin tek tek yazılması veya aranması gibi zorluklarla uğraşmak istemeyen müşterileriniz için toplu satış formu çok faydalı olacaktır. Müşteriler bu alışveriş deneyiminde tüm ürünleri tek seferde alışveriş sepetine ekleyerek hızlı bir şekilde ödemelerini gerçekleştirir.