B2B Alanında Ürünleri Öne Çıkarma Stratejileri
28 Mart 2022
E-ticarette Ses Getiren Stratejiler
29 Mart 2022

B2B Müşteri Dikkat Çekme Yöntemleri

B2B Müşteri Dikkat Çekme Yöntemleri

B2B sektörü işletmeden işletmeye satış yapılmasına imkan verir. Bu sektörde satış yapabilmek veya satış rakamlarını artırabilmek için müşteri dikkatini çekmek son derece önemlidir. Çünkü bu sektörde faaliyet gösteren binlerce firma yer almaktadır. Bunlar arasında firmaların kendilerini gösterebilmesi ve bir marka yaratabilmesi kolay olmayacaktır. Ancak bazı farklı ipuçları ile firmaların şirketlerini büyük de bilmesi mümkündür. Bizler de bu yazımızda müşteri dikkatini çekmek için hangi yöntemleri izlemeniz gerektiğini sizlerle paylaşmaya çalıştık. Gelin birlikte müşteri dikkati çekme yöntemleri neler olduğuna göz atalım.

Müşteri dikkatini çekmek için öncelikle onların özelliklerini iyi tanımak gerekir. Bu nedenle firmaların kendi müşterileri için bazı çalışmalar yapmaları gerekir. Müşterileri tanımak onlara nasıl davranacağımızı noktasında bizlere çeşitli ipuçları verecektir. Ancak her firmanın müşterisi farklı olduğundan firmaların bu çalışmaları bireysel olarak yapmaları gerekir. Müşterilerine iyi tanıyan firmalar çok daha kısa sürede şirketlerini büyütebilirler. Müşterileri tanımak için neler yapabileceğimizi bir göz atalım.

Müşteri Analizleri Yapın

Müşterilerin dikkatini çekebilmek için onları tanımak gerektiğini ifade etmiştik. Onları tanımak için de çeşitli analizler gerçekleştirilebilir. Bu analizler olan müşterilerinizle veya yeni edinebileceğiniz müşterileriniz ile ilgili olabilir. Sizlerden daha önce alışveriş yapan müşterilerin yaşı, cinsiyeti, adresi, ödeme şekli birçok farklı ipucu verir. Bu nedenle alışveriş yapan müşterileri mutlaka analiz etmek gerekir. Analizler için çeşitli uygulamalar ve programlar kullanılabilir. Bununla birlikte yeni müşteriler edinmede ürünlerinizi en çok kimlerin baktığını görerek onlara yönelik çalışmalar yapabilirsiniz. Bu yöntem ile müşterilerinizin dikkatini kısa sürede cezbedebilirsiniz.

Müşterilerle İletişim Kurun

Firmalar müşterileriyle çok mesafeli ve uzak olmamalıdır. Müşteri sorunları ile ilgilenmek, onlara öneriler sunmak, sorularına cevaplar vermek onları memnun edecektir. İletişimin son derece hızlı ve özenli olmasına dikkat edilmelidir. Firma, müşteri bir konu ile ilgili soru sorduğunda ona yeterli cevap verebilmelidir. Bununla birlikte çalışanların ikna kabiliyetinin çok yüksek olması gerekir.

Böylece müşterileri ikna edebilen çalışanlar satış oranlarının artmasını sağlar. Ürün satışında müşteri iletişimi son derece önemlidir. Ürünlerin farklı yönleri ne kadar içerik olarak yazılmış olsa da müşteriye dokunmak çok daha etkili bir yöntemdir. Bu nedenle sık sık müşterilerle iletişim kurulabilecek ortamlarda etkinlik yapılmalıdır.

Kampanya Döneminde Etkileyici İçerikler Oluşturun

Kampanya dönemleri firmaların hızlı satış yapabilmesi için son derece önemlidir. Kampanya dönemleri için yapılan içerikler alıcıya hareket ettirici nitelikte olmalıdır. Bunun için içerik yöneticileri son derece dikkatli olmalıdır. Firmalar içerik yöneticileri ile çalışarak fikir alışverişinde bulunabilirler. Ürünlerin can alıcı özellikleri ve can alıcı görselleri kampanya döneminde büyük katkı sağlayabilir.

Bunun için kampanya döneminden 1 ay önce hazırlıklara başlanmalı ve neler yapılabileceği ortaya konmalıdır. Bu dönemlerde yapılan reklam çalışmaları müşterilerinin dikkatini çekecektir. Hemen hemen 2 ayda bir çeşitli kampanya zamanları denk gelmektedir. Bu dönemlerde hangi ürünlere daha fazla ilgi varsa bu ürünlerde indirimler uygulanabilir. Ürünlere yüzde kaç indirim yapılacağı reklam içerisinde belirtilirse güçlü dönükler sağlanabilir.

Müşterilere Mesajlar Gönderin

Müşterilerinizin e-maili veya telefon numarası varsa ve reklam bilgilendirmesi açıksa bu yollarla müşterilere kampanyalar bildirilebilir. Müşteriler gelen mesajlarla sitenize yeniden yönelebilir ve marka isminizi hatırlayabilir. Bu hatırlatıcı mesajların geri dönüşleri çok fazla olmaktadır. Bunlar sizden daha önce alışveriş yapmış kişiler içindir. Onlara yeniden uzanmak sadık müşteri elde etmeyi sağlar. Sadık müşteriler zor zamanlarda şirketlerin kurtarıcısı niteliğindedir.

Bu nedenle müşteri edinmek kadar onları elde tutmaya da özen gösterilmelidir. Elinizde tutacağınız müşterilere özel indirimler yaparak onların dikkatini çekebilirsiniz. Böylece kendilerini daha özel hissedebilirler. Müşterilerin kendini özel hissetmesi alışveriş yapmalarını sağlar. Sizler de müşterilerinize değer vererek onları satın almaya yöneltebilirsiniz. B2B sektöründe müşteri kazanmak için farklı yollar deneyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.