B2B Marka İletişimlerinde Sosyal Medya İmkânları
8 Ağustos 2022
B2B Alanında Büyüme Pazarlamasının Yeri ve Önemi
10 Ağustos 2022

B2B Mücevher Firmaları Açısından Etkili Sosyal Medya Kullanımı

B2B Mücevher Firmaları Açısından Etkili Sosyal Medya Kullanımı

Mücevher firmalarının sosyal medya üzerindeki varlıkları, hem markalarını daha geniş kitlelere tanıtabilmeleri hem de potansiyel müşterilere ulaşabilmeleri açısından oldukça önemli unsurlardandır.

Bu süreçte B2B olarak adlandırılmakta olan şirketler arası satış modelini ve pazarlamasını tercih eden mücevher firmaları açısından sosyal medya yönetiminin bazı dikkat edilmesi gerekli olan püf noktaları yer almaktadır. Bu püf noktalara dikkat edebilen B2B mücevher firmaları markalarını en iyi şekilde ifade edebilmekte ve sosyal medyada kalıcı kimlik oluşturabilmektedir. Bu püf noktalarından bazıları;

Hedef Kitleye Uygun Sosyal Medya Alanına Karar Vermek

Sosyal medya alanında etkili bir biçimde iletişim yürütebilmeyi amaçlayan B2B mücevher firmalarının hedef kitlelerini oldukça dikkatli bir şekilde analiz ederek, hedef kitlelerinin en çok hangi sosyal medya alanlarında ağırlıklı olarak bulunduklarını belirlemeleri gerekmektedir. Sonrasında B2B mücevher firmalarının ne tür içerikler ile hedef kitleye seslenileceğine karar verilmedir.

Takipçiler açısından sıradan gözükmeyecek ve aynı zamanda markanın kurumsal kimliğinin dışına çıkmayacak biçimdeki sosyal medya içerikleri, sosyal medya hesaplarının takipçilerinin kalıcı olmasını ve hesabın ilgi çekici görünebilmesini sağlamaktadır.

Şirketin Hedef Kitleye Göre Nasıl Yansıtılabileceğini Belirlemek

B2B mücevher markaları için şirketlerinin misyon ve vizyonlarını hedef kitlelerine nasıl yansıtabileceklerini belirleyebilmek oldukça önemli bir unsurdur.

Sosyal medya alanları üzerinden şirketi net bir biçimde anlatabilmeye yardımcı olabilen ve şirket ile ürünlerinin ilkelerini harlayabilen sosyal medya paylaşımları, sosyal medya alanları üzerinde kalıcı bir kimlik oluşturulabilme konusunda oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

İçerik Tonlarına ve Takipçilere Nasıl Hitap Edileceğine Karar Vermek

Sosyal medya alanları üzerinde belirlenecek olan içerik tonu, B2B mücevher firmasının kendisini nasıl ifade edebileceği ve takipçilerine nasıl hitap edebileceği gibi konularda önem taşımaktadır. Sosyal medya alanlarında genel olarak B2B markalarının siz dili kullanarak hitap etmesi önerilmektedir. Çünkü B2B markaların müşterileri yine kendileri gibi bir başka firmadır.

Ayrıca B2B markalarının sosyal medya alanlarında kurumsal kimlikleri örtüşmekte olan bir metin dili oluşturmaları ve hem samimi hem de resmi üslup kullanmaya özen göstermeleri gerekmektedir. İçeriklerde yer verdikleri görsellerin çok karmaşık olmamasına dikkat etmeleri oldukça önemlidir.  Dikkat çekici, çözünürlüğü yüksek ve sade renklere sahip olan görseller, sosyal medya alanlarında oldukça ilgi çektiğinden bu unsurların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Şirket Olarak Önemsene Değerlerden Bahsetmek

B2B mücevher markaları açısından şirket olarak önemsemekte oldukları değerlerden bahsetmek, etkili sosyal medya yönetimini sağlayabilecek maddeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Hedef kitleye şirketin hikâyesini anlatmak, hangi ilkeler ile yola çıkıldığından bahsetmek ve şirketin geçmişi hakkında bilgiler vermek; marka ile takipçilerin özel bir bağ kurmasını sağlayabilen önemli detaylardır. Bu nedenle kurumsal dilin dışına çıkmamak ancak markanın neleri önemsediğini, markanın değerlerini ve markayı oldukça içten bir üslup kullanarak anlatmak oldukça önemlidir.

Sosyal Medya Reklamlarından Destek Almak

Sosyal medya reklamları, firmayı takip etmeyen kullanıcıların firmadan haber olabilmesini sağlamak ve daha fazla hedef kitleye ulaşabilinmesi gibi konularda oldukça önemli bir role sahiptir. Bu süreçte en önemli unsur hangi sosyal medya reklam türünün kullanılmak istendiğine karar verilmesidir.

Alanlara göre değişiklikler göstermekte ola sosyal medya reklam türleri arasından firmanın hedeflerini duyurabilmesi konusunda en etkili olabilecek yöntemin tercih edilmesi markanın daha fazla kişiye ulaşabilmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Firmanın ve ürünlerin net kelimeler ile ifade edilebilen sosyal medya metinlerinin yanında hedef kitlede bulunanların ilgisini çekebilecek görseller ile içeriklerin desteklenmesine özen gösterilmelidir.

Hangi sosyal medya alanı ana alan olarak belirlenmiş olunursa olunsun, içerik ve görsel metinlerin muhakkak birbirleri ile uyum içerisinde olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

B2B mücevher firmaları açısından etkili bir sosyal medya kullanımı için tüm bu unsurların özenle ve dikkatle yerine getirilmesi sosyal medya kullanımları açısından olukça önemlidir.