B2B Sektöründe İleti Yönetim Sistemi Nedir?
19 Aralık 2020
2021 Yılı B2B Pazarlama Trendleri
22 Aralık 2020

B2B Markaları TikTok Takipçi Sayısı Arttırmak İçin Neler Yapabilir?

B2B Markaları TikTok Takipçi Sayısı Arttırmak İçin Neler Yapabilir?

Kullanıcıların videolarına ses, efekt ve müzik ekleyerek yaratıcı ve farklı bir içerik üretebildikleri TikTok, günümüzün en popüler uygulamalarından biridir. Çoğu B2B markasının da TikTok’ta takipçi sayısını arttırmak istemesi de bu popülerliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle TikTok’un yaş olarak daha genç bir kitleye sahip olması B2B firmaları için önemli bir platform haline getirmekte. Bunların yanı sıra bu platformun hedef kitlesinin de git gide genişleyeceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle markaların TikTok’a yatırım yapması oldukça doğru bir yaklaşım olacaktır. Peki, B2B firmaları TikTok takipçi sayısını arttırmak için neler yapabilirler?

B2B’de Takipçi Sayısı Nasıl Arttırılır?

Hedef kitlenizi belirleyin ve tanıyın

B2B sektöründe TikTok takipçi sayısı arttırmak için öncelikli olarak yapılması gerekenlerden biri hedef kitlenizi belirlemektir. Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi TikTok da kendine özgü bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Sizin müşteri profilinize uyan ve TikTok kullanan kesim hakkında araştırmalar yaparak hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

TikTok’ta hedef kitle belirledikten sonra aynı zamanda onları tanımanız da çok önemlidir. Hedef kitleniz hakkında araştırma yaparak, onların ilgi duydukları alanları öğrenebilirsiniz. Böylelikle onların ilgi duydukları alanlara yönelik içerikler üretebilirsiniz, stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu sayede de kullanıcıların sizi daha fazla takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

İlgi çekici bir profil oluşturun

B2B’de TikTok takipçi sayısı arttırmak için öncelikli olarak yapılacak çalışmalardan biri de ilgi çekici bir profil oluşturmaktır. Profilinizde marka, ürün ve hizmetleriniz hakkında kullanıcıları bilgilendirecek detaylara yer vermeniz oldukça önemlidir. Bu noktada profilinizdeki ‘hakkımızda’ bölümünde markanız ve ürünlerinizle ilgili kısa bir açıklama metni oluşturabilirsiniz. Markanıza ait bir sloganı da buraya ekleyebilirsiniz. Burada kullanıcılara ne tür içerikler paylaşacağınızla ilgili bilgileri sunabilirsiniz. Bunların yanı sıra ilgi çekici bir profil fotoğrafı hazırlayarak, marka kimliğinizi doğru bir şekilde yansıtabilirsiniz.

Doğru hashtagleri kullanın

TikTok takipçi sayısını arttırmak için etkili çalışmalardan biri de doğru hashtagleri kullanmaktır. Doğru hashtagleri kullanmak, içerik paylaşımlarınızda etkileşimleri arttırmak ve üst sıralarda görünmek için bir hayli önemlidir. Doğru hashtagleri kullanırken içeriklerinizin de bu etiketle olan uyumuna bakmanız gereklidir. Sadece popüler olduğu için bazı hashtaglere yer vermeniz yanlış bir yaklaşım olacaktır. Bu da beklediğiniz geri dönüşümleri alamamanıza sebebiyet verecektir.

Devamlılığınızı koruyun

B2B sektöründe TikTok takipçi sayısını arttırmak için içerik paylaşımlarınızda devamlılığınızı korumanız oldukça önemlidir. İçerik paylaşımlarındaki devamlılık; hesabınızı büyütmek, farklı kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak için gerekli faktörlerden biridir.

Devamlılığı sağlayabilmek için düzenli olarak içerik paylaşmanız gereklidir. Bunun için de belli bir içerik stratejinizin ve takviminizin olması gerekir. Böylelikle hem zamanınızı hem ekibinizi yönetebilir, büyük kampanyalara imza atabilirsiniz.

‘Sizin için öneriler’ bölümünde yer almaya odaklanın

TikTok takipçi sayısını arttırmak için bu platformun ‘sizin için öneriler’ bölümünde yer almaya odaklanmanız gereklidir. Bunun nedeni ise, TikTok’un diğer sosyal medya platformlarının aksine kullanıcıları yeni içerikler keşfetmeye teşvik etmesidir. Bu bölüm doğrudan TikTok kullanıcılarının karşısına çıktığı için çok önemlidir.

Bu bölümde öne çıkabilmeniz için özen göstermeniz gereken bazı noktalar vardır. Örneğin; yüksek çözünürlüklü ve kaliteli videolar kullanabilir, videolarınıza müzik ekleyebilir ve doğru hashtaglerle paylaşım yapabilirsiniz.

TikTok reklamlarından faydalanın

TikTok takipçi sayınızı arttırmak için profilinizi öne çıkarmanız gereklidir. Bunun için de TikTok reklamlarından faydalanabilirsiniz. Bu platformdaki reklamlar henüz çok yeni olduğu için ve pek çok B2B markası buraya giriş yapmadığı için reklam maliyetleri ve rekabeti bir hayli düşüktür. Ancak önümüzdeki günler içerisinde buradaki rekabetin de artması bekleniyor. Rekabet artmadan burada reklamlar vermeniz, TikTok takipçi sayınızı arttırmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda da platform üzerinde öncü firmalardan biri olmanıza yardımcı olacaktır. Bu nedenle stratejilerinizi belirlerken bu platformdaki reklam çalışmalarınızı için de belli bir bütçe ayırmanız gerektiğini unutmamanız gerekir.