Pandemi Sürecinde B2B Pazarlama Stratejileri Nasıl Olmalıdır?
18 Eylül 2020
B2B’de Etkili Web Sitesi Oluşturma İpuçları
19 Eylül 2020

B2B Kullanıcı Deneyimi Arttırmak İçin Başlıca Özellikler

B2B Kullanıcı Deneyimi Arttırmak İçin Temel Özellikler

B2B şirketlerinin kendi aralarındaki rekabeti sonucu birçok farklı strateji gündeme geliyor. B2B’de en önemli nokta karşı tarafa kolay ve hızlı bir alışveriş deneyimi sunmak. Bunun için de müşterilerinize güven vermek gerekiyor.

B2B’de firmalar toplu satın alımlar gerçekleştirir ve yüklü ödemeler yapar. Bu yüzden sitenin güvenilir olması çok önemlidir. Kullanıcılar için iyi bir deneyim sunmanız bir sonraki alışverişlerinde yine sizi tercih etmelerini sağlar. Aşağıda sizler için seçtiğimiz bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detayların sitenizde yer almasıyla beraber site kullanıcılarınıza iyi bir deneyim sunarak satış rakamlarınızın artmasını sağlayabilirsiniz.

Site Alt Yapınızda Üye Olma Bulunsun

Siteniz giren kullanıcıların bir aitlik hissetmeleri ve size güvenebilmeleri için sitenize üye olmalarını sağlayın. Bu site alt yapısı ve B2B yazılımı sayesinde müşterilerinizin indirim ve kampanyalara ulaşması kolaylaşır. Bu sayede sizinle daha önce alışveriş yapan firmalara indirim ve kampanyalar sunabilirsiniz. Ayrıca kişi kendi profilinde geçmiş alışverişlerini görebilir, kargo takibi yapabilir. Bunların bir ekranda görünüyor olması kullanım açısından kolaylık sağlar ve güven verir. Bu yüzden müşterilerin üye olması için teşvikler sunmanız gerekecektir. Üye olan müşterilerden daha fazla geri dönütler alabilirsiniz. Toptan satın alımlar gerçekleştiği için müşterilerinize özel bazı indirimler koyarak teşvik sunabilirsiniz. Örneğin 200 adet alımda yüzde 5’lik bir indirim yapılabilir. Daha fazla alım gerçekleştiğinde daha fazla indirimler yapılabilir.

Sitenize Arama Motoru Ekleyin

Sitenizde gezinen müşterilerinize iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız hızlı bir şekilde aradıklarına ulaşmalarını sağlamanız gerekir. Gelişmiş arama seçenekleri müşterilerinizin ürünlerinize kolayca erişmesini ve size güven duymasını sağlar. Geniş bir ürün yelpazeniz varsa arama motoru çok faydalı olacaktır. Bunun yanında ürünlerin filtrelenmesi için de bir seçenek olması müşterilerin kategoriler arasında gezinebilmesi çok faydalı olmaktadır. Arama yaparken eski aramaların hatırlatılması ve birden fazla özellik seçerek aratabilmek müşterilerin kolaylıkla sitenizde gezinmesini sağlar. Bu çalışma sonucu müşteriler kendilerine uygun ürüne daha çabuk ulaşarak satın almaya daha yakın olurlar.

Sipariş ve Ödeme Kolaylığı Sağlayın

Müşteriler sipariş oluştururken ve satın alma işlemini gerçekleştirirken zaman kaybına uğramaktan hoşlanmaz. Bu yüzden en kısa yoldan sipariş verilmesini sağlamanız gerekir. Site alt yapınızda sepete ekle, satın al gibi butonların mutlaka kolay görünür bir yerde olması gerekmektedir. Firmalar sepete attıkları ürünleri sepetlerinde anında görebilmeli ve ödeme seçeneklerini anında görerek ödeme yapabilmelidir. Ürün miktarı ve ödeme seçeneklerinin de kolaylıkla girilebilmesi çok önemlidir. Firmalar B2B’de toptan alımlar gerçekleştirdiğinden mutlaka ödemede farklı seçenekler bulunmalıdır. Özellikle kredi kartına taksit seçenekleri çok değerli olmaktadır. Firmalar toplu alımların ödeme miktarı fazla olduğundan bunları taksitle almayı tercih etmektedir. Ayrıca satın alınan ürünlerin geçmişte görünmesi sizden sürekli alışveriş yapan kişilerin istedikleri ürüne hemen ulaşmasını sağlar. Bu sayede müşteri hızlıca alışverişini tamamlar. Yani müşterilerinizin zaman kaybetmesine izin vermeden onları yönergelerle satın alıma götürün.

Çoklu Kullanıcı Seçeneği Bulundurun

B2B’de firmalar satın alım gerçekleştirdiği için bazen bu işleri farklı kişiler yürütebilmektedir. Bunun için de site alt yapınızın çoklu personel girişine izin vermesi gerekmektedir. Bir hesapla üye olan kullanıcı personellerini aynı hesaba ekleyebilmelidir. Farklı kullanıcıların sipariş verebilmesi ve işlem yürütebilmesi için site alt yapınızın buna uygun olması gerekmektedir.

Mobil Uyumluluğu Sağlayın

B2B sisteminde web sitenize girenlerin büyük bir kısmı kişisel telefonlarından giriş yapacağından ötürü mobil uyumluluk çok önemlidir. Bunun için site alt yapınızın mobilden girişe izin vermesi gerekmektedir. Mobil erişim esnasında yaşanabilecek gecikmeler potansiyel müşterilerinizin sitenizi terk etmesine neden olur. Bu sayede müşteriler hareket halinde bile hızlı bir şekilde alışverişlerini yapabilir. Bu satış rakamlarınızın artmasını sağlayacaktır. Müşterilerinize yukarda saydığımız kolaylıkları sunarak onları mutlu edebilir ve sadık müşteriler haline getirebilirsiniz. Yılmadan mücadele etmek başarıyı peşinden getirecektir.