B2B Alanında Meksika’ya E-ihracat Yöntemi ile Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?
4 Ekim 2022
B2B Alanında Sosyal Medyada Satış Artırabilme Taktikleri
6 Ekim 2022

B2B İşletmeleri Özgün Bir Marka İsmi Nasıl Bulabilir?

B2B İşletmeleri Özgün Bir Marka İsmi Nasıl Bulabilir?

Marka kurmayı isteyen kişiler genel olarak marka kuruluş süreleri öncesinde çok çalışmaktadırlar. Özgün ve başarılı bir marka yaratabilmeyi isteyen işletmelerin en çok önem vermekte oldukları unsurlar arasında ilk sırada özgün bir marka ismi bulmak yer almaktadır. Bunun sebebi de marka kuruluş süreçlerinde özgün bir marka ismi bulamayan işletmelerin markalarına değer katmalarının oldukça zor olmasıdır.

Marka Ne Demektir?

Marka, satışının yapıldığı hizmetleri ve ürünleri rakiplerin satmış oldukları hizmetlerden ve ürünlerden ayırmakta olan işaretlere verilen genel addır.

Marka İsmi Ne Demektir?

Marka ismi ya da marka adı, herhangi bir rakam, sembol, kişi adı, harf ya da sözcükten oluşan birleşimlere verilmekte olan addır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Meksika’ya E-ihracat Yöntemi ile Ürün Satışı Nasıl Yapılmaktadır?

Bir B2B Marka İsmi Nasıl Olabilir?

B2B işletmelerinin marka ismi seçme süreçlerinde en fazla yanıt aradıkları soruların başında marka ismi nasıl olabilir sorusu yer almaktadır. Bir marka yaratılması sırasında mutlaka göz önünde bulundurması gerekli olan bazı unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlardan bazıları;

  • Özgün olması,
  • Kolay hatırlanabilir olabilmesi,
  • Akılda kalıcı olması,
  • Kolay yazılabilmesi,
  • Hedef kitleye uygun olması,
  • Kurumsal kimliğe uygun olması,
  • Yapılan işe uygun olması,
  • Sosyal medya hesaplarının kullanılabilir olması,

Gibi unsurlar,B2B marka ismi seçme süreci sırasında işletmelerin göz önünde bulundurmaları gerekli olan unsurlardandır. Şayet bir marka ismi bu unsurlara sahip olmadığı takdirde işletmelerin istedikleri verimi alabilmeleri pek mümkün olmayabilmektedir. Bu nedenle B2B işletmeleri;

Özgün Bir Marka İsmi Yaratabilmeye Özen Gösterme

Yeni bir firma kurmayı amaçlayan ya da var olan işlerini geliştirebilmeyi isteyen B2B işletmelerinin marka ismi bulma süreçlerinde özgün bir biçimde hareket etmeye özen göstermeleri, diğer başka firmaları taklit etmekten kaçınmaları gerekmektedir. Bu nedenle isim bulma aşamasında bazı araştırmaların ve incelemelerin titizlikle yapılması oldukça önemlidir.

Bu araştırmalardan en önemlisi de marka patent araştırmalarıdır. Genel olarak oldukça köklü bir firma kurabilmeyi isteyen işletmeler patent sitelerinden isim hakkı alınan markaları taratmaktadırlar. Bu şekilde kendi alanlarında B2B faaliyetleri göstermekte olan markaların isimlerini kolayca tespit edebilmekte ve özgün marka isimlerine ulaşabilmektedirler.

Kolay Hatırlanabilir Bir Marka İsmi Olması

Marka ismi araştıran işletmelerin önemsemeleri gereken bir diğer unsurda marka isminin kolay hatırlanabilir olmasıdır. Kolay hatırlanamayan bir marka ismi, işletmelere herhangi bir katkı sağlayamamaktadır.B2B işletmeleri için marka ismi araştırması yapılırken marka isminin içerisinde işaret kullanmaktan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü işaretler marka isminin hatırlanabilmesini zorlaştırabilmektedir. Marka ismi seçilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da sayılardır. Eğer marka ismi içerisinde sayılar kullanılır ise tüketicilerin bu sayıyı kolay hatırlamaları pek mümkün olmamaktadır. Bu da marka bilinirliğinin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Soysal Medya Rekabet Analizi Nasıl Yapılabilir?

Kolay Yazılabilir Olması

B2B marka ismi oluşturulurken önem verilmesi gereken bir başka unsur da maka isminin yazımıdır. Kolay yazılamayan marka ismi aynı zamanda tüketici işletmelerin akıllarında da kalmamaktadır.Bu da müşterilerin markaya karşı olan güvenlerini olumsuz yönde etkilemekte ve hatta başka sitelere yönelmelerine neden olabilmektedir.

Hedef Kitleye Uygun Marka İsmi Seçilmesi

B2B marka ismi oluşturulurken önem verilmesi gereken bir diğer unsur da hedef kitledir. Çünkü ticari faaliyetler yürütebilmeyi isteyen işletmeler bir hedef kitleye ulaşabilmek amacıyla marka oluşturmayı tercih etmektedir. Bu sebeple seçilecek olan B2B markaya ait ismin hedef kitleye de uygun olması gerekmektedir.

Kurumsal Kimliğe Uygun Marka İsmi Seçilmesi

Özgün marka ismi seçme aşamasında dikkat edilmesi gerekli olan unsurlardan biri de seçilen B2B marka isminin kurumsal kimliği yansıtabilmesidir.  Bir B2B marka isminin kurumsal kimliği yansıtma süreci oldukça zor bir süreçtir. Bu nedenle bu süreci kolay bir şekilde yönetebilmeyi isteyen işletmelerin ilk önce kurumsal kimliklerini göz önünde bulundurmaları ve ona uygun bir isim seçmeye özen göstermeleri oldukça önemli bir unsurdur.