B2B’nin Şirketlere Sağladığı En Kritik Faydalar
13 Ekim 2020
B2B’de En Etkili 3 Adım
14 Ekim 2020

B2B Instagram Üzerinden Popüler Olmanın Farklı Yolları

B2B Instagram Üzerinden Popüler Olmanın Farklı Yolları

Son dönemin gelişen iş alanı B2B, sosyal ağlar üzerinde de popüler olmaya başladı. Web sitenin büyümesi ve şirketin markalaşması adına mutlaka sosyal ağlara üye olunmalıdır. Sosyal ağlar sayesinde potansiyel müşterilere ulaşmak çok daha kolaydır. Çünkü milyonlarca insan aktif olarak sosyal medya hesabını kullanmaktadır. Sosyal medya üzerinde yapılacak çalışmalar da farklı farklı olmaktadır. Müşterileri çekmek o kadar da kolay değildir. Bunun için bazı stratejiler belirlenmesi gerekmektedir. Bizler bugün Instagram üzerinde etkili paylaşımlar yaparak nasıl popüler olabileceğiniz konusuna değindik. Gelin beraber neler yapabileceğimize göz atalım.

Profilinizde Link Paylaşımı Yapın

Şirketinize ait bir Instagram hesabı açarken profil sayfanızı bir kuruma yakışır şekilde hazırlamanız gerekir. Bunun için bir logo tasarımı ve slogana ihtiyacınız olacaktır. Logo ve sloganınızı profilinizde paylaşmanın ardından kendi sitenize ait bir link paylaşımı yapmanız gerekecektir. Bu bölümde yer alan linkinizi değiştirerek ara ara kampanyalarınızın olduğu sayfaya yönlendirmeler de yapabilirsiniz. Bu sayede sizinle ilgilenenler kısa sürede sitenize akın edecektir. Ayrıca bu bölümde yer alan linkin içerisinde çoklu linkler de koyabilirsiniz. Bu sayede müşteri linke tıkladığında sizin tüm hesaplarınıza rahatlıkla ulaşabilir ve istediğine giriş yapabilir. Bu durum da birçok kez etkili olmuştur. Instagram hakkımızda bölümünde bu tür linkleri kullanmayı unutmayın.

Paylaşımlarınızın Altına Bağlantı Paylaşın

Instagram üzerinde paylaştığınız görsellerin altına yazı yazarken mutlaka bağlantı linki de bırakın. Bu linki bırakırken kısaltma yaparak daha akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz. Çünkü bazı linkler çok uzun olabilir ve sıkıcı durabilir. Müşterilerin dikkatini çekebilecek, kısa ve net yazılar daha önemlidir. Instagramda paylaştığınız her şeyin altına böyle bir bağlantı paylaşımı, URL paylaşımı yapabilirsiniz.

Instagram Hikaye Paylaşımı

Son dönemlerde oldukça popüler olan hikaye paylaşımı, B2B sistemi için de çok etkili bir yöntemdir. Etkili hikaye paylaşımları oluşturarak ekranı yukarı kaydır seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bu hikayeler de link paylaşımları yaparak görünürlüğünüzü arttırabilirsiniz. Ancak bu tarz işlemleri yapabilmeniz için Instagram takipçilerinizin 10 binin üzerinde olması gerekmektedir. Takipçi sayısı 10 binin altında olan hesaplar hikayelerde link verememektedir. Bunun için de takipçi satın alabilirsiniz. Satın alınan takipçileriniz sayesinde hızla ilerleyebilir ve hikayelerinizde link paylaşımları yapabilirsiniz. Ayrıca öne çıkan hikayelerinizi de yeniden paylaşabilir, kampanyalarınız hakkında bilgiler verebilirsiniz. Bu sayede Instagram üzerinden birçok müşteri sitenize uğrayacaktır.

Takipçilerinizi Eylemlere Yönlendirin

Instagram paylaşımlarınızla takipçilerinizi istediğiniz eyleme yönlendirebilirsiniz. Reklam kampanyaları sayesinde kendinizi Instagram üzerinde öne çıkarabilirsiniz. Bunun için biraz bütçe planlaması yapmanız gerekebilir. Bu sayede istediğiniz paylaşımı ön plana çıkararak sitenize müşteri trafiği çekebilirsiniz. Reklamları etkileyici bir şekilde yapıp, linkler eklerseniz kısa sürede başarıya ulaşabilirsiniz.

Instagram Direkt Mesaj Gönderimi

Instagram üzerinde müşterilerinize direkt mesajlar göndererek onları istediğiniz sayfalara yönlendirebilirsiniz. Bu mesajlar içerisinde link paylaşmayı da unutmamanız gerekmektedir. Bu linkler sayesinde sitenize geri dönüşümleri arttırabilirsiniz. Direkt mesajlara yanıt olarak hızlı mesaj seçenekleri de bulunmakta. Bunun için paylaştığınız linklere hızlı yanıtlar koyabilirsiniz. Bu sayede mesajlarınızla kısa sürede daha fazla insana ulaşabilir, bilgi verebilirsiniz. Müşterileriniz kısa süre içerisinde sizi tanıyacak ve ihtiyaç duyduğunda size gelecektir.

IGTV Paylaşımları

B2B firmaları için IGTV üzerinden videolu içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Ancak bu videolu içeriklerin açıklamalarına çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu alanda müşterilerinizi istediğiniz siteye yönlendirebilirsiniz. Yani bu alandaki açıklama bölümünde de linkler kullanmanız gerekmektedir. IGTV üzerinden link paylaşabilmek için de belli sayıda takipçiye ihtiyacınız olacaktır. Kısa süre büyümek istiyorsanız mutlaka takipçi ve beğeni satın alın. Bu sayede daha hızlı yol alabilirsiniz. İlk başta fazla harcamalarınız olabilmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta bütçe hesaplamasını doğru yapmaktır. Bu konudaki hassasiyet sizin başarıya giden yolunuzu açacaktır. Bu yöntemlerle Instagram üzerinde ön plana çıkabilirsiniz.