B2B Video Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gerekenler
22 Eylül 2020
B2B Sisteminde Kurumsal Kimliğin Önemi
23 Eylül 2020

B2B Influencer Pazarlamanın Önemi

B2B Influencer Pazarlamanın Önemi

B2B pazarlama sektöründe birçok farklı teknik her geçen gün firmalar arasında kullanılıyor. B2C’ye göre biraz daha zor bir alan olan B2B’de başarılı olabilmek bilgi birikimini zorunlu kılıyor. Bu anlamda herhangi bir eksiklik firmalar tarafından hemen fark edilebiliyor. Çünkü B2B’de alışverişler işletmeden işletmeye yani firmadan firmaya şeklinde gerçekleşiyor. Bu yüzde bilgi birikimi ve tecrübe çok önemlidir. Bizler de bu yazımızda B2B ile uğraşanlara biraz yardımcı olmak istedik. Pazarlama sektöründe etkili bir yöntem olan Influencer pazarlama birçok faydayı beraberinde getiriyor. Gelin birlikte bu pazarlama stratejisine bakalım.

Influencer Pazarlama Nedir?

Influencer pazarlama satın alma sürecini etkileyen çok değerli bir stratejidir. Bu stratejide ürünler ünlü kişiler veya bilinen kişiler tarafından tanıtılır. Satın alma sürecine karar vermek isteyenler internette gezinerek derin bir araştırma yapar. Satın alıcıların büyük bir kısmı güven duymak için sektör uzmanlarına veya meslektaşlarına danışır.  B2B pazarlama ekipleri de bu anlamda bilinen ve daha önce alışveriş yapan kişiden yardım ister. Bu kişiler memnuniyetlerini dile getiren bir video veya bir yazı paylaşabilir. Bu durumda diğer firmalar paylaşımları görerek size güven duyacaktır.

Etkili Influencer Pazarlama Nasıl Olmalıdır?

B2B firmalarının etkili bir Influencer pazarlama gerçekleştirebilmeleri için önce uygun influencerları belirlemelidir. Özellikle sosyal medya takipçisi çok olan kişiler bu anlamda kullanılabilir. Ama illaki sosyal medya takipçisi çok olan kişiler de olmak zorunda değildir. Bu anlamda bilgili insanlar ve saygı gören insanlar da tercih olabilir. Bunların takipçi sayısı 10.000 takipçinin altında olmaktadır. Bu yüzden bu tarz kişilere Mikro – influencer adı da verilmektedir. Bu profesyonel kişiler etrafındaki kişilere ulaşır ve etrafındaki kişiler de bilgili ve profesyonel kişiler olur. Bu durumda potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Yani sizin sattığınız ürünlere ilgi duymayan kişilere ulaşmanız çok da fazla bir önem teşkil etmeyecektir.

Influencerları kolay bir şekilde bulabilmek için bir araç mevcuttur. Bu araç Alexa’nın Audience Overlap isimli aracıdır. Araca hedef kitlenizi içeren bir web sitenin URL’sini kopyalayarak sonuçları kolayca görebiliyorsunuz. Bu sayede istediğiniz potansiyel kitleye sahip olan benzer siteler sizlere bir liste olarak sunulur. Bu sayede işbirliğine dayanan sosyal medya kişilerine veya blog yazarlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz sitenin yöneticisiyle de iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede çok daha kolay potansiyel müşterilerinize ulaşarak başarıyı yakalarsınız. Bu noktada önemli olan sizinle ilgilenebilecek kitleyi bulabilmektir.

Etkili Instagram Influencer

Instagram üzerinde sizin sattıklarınızla ilgilenebilecek bir kitleyi bulabilmek için bazı çalışmalar yapmanız gerekecektir. B2B sisteminde araştırma yapmak, rakip firmaları gözlemlemek çok önemlidir. Özellikle bu alanın sürekli kendisini yenilemesi, gündemin sürekli olarak takip edilmesini beraberinde getirir. Instagram, sosyal medya ağları içerisinde çok popüler bir yerde olduğu için müşterilerinize ulaşmak daha kolaydır. Bu alan üzerinde ünlü kişilere ulaşarak sizin ürünlerinizi tanıtmasını istemeniz çok büyük faydalar sağlayacaktır. Ayrıca Instagram’ın hikaye bölümünde yaptığınız çalışmaların bilgilerini sunmanız veya videolar paylaşmanız müşterilerinizin güvenini kazanmanızı sağlayacaktır. Influencerların sizin için paylaşmış oldukları videoları Instagram işletme hesabınızda mutlaka paylaşmanız gerekecektir. Sosyal medyanın gücü çok büyük olduğundan bu alandaki aktivitelerinizi arttırmanız çok önemlidir. Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu internetine girerken Instagram’a da şöyle bir göz atmak ister. Bu yüzden bu alanı asla boşlamayın.

Mobil Influencer Etkisi

Kullanıcıların büyük bir kısmı internete telefonları üzerinden girmektedir. Sizlerde telefonla giriş için sitenizin ve sosyal medya ağlarınızın açılma hızını arttırmalısınız. Siteniz 3 saniyeden geç açılıyorsa alıcılar sitenizi ter edecektir. Aynı zamanda Influencer videoları koyduğunuzda bunların hızlı açılması için boyut küçültmesi yapmanız gerekecektir. B2B yazılımı sayesinde önemli yerleri keserek ve gerekli yerleri düzenleyerek etkili çalışmalar yapabilirsiniz. Bu alanda durmadan dinamik bir şekilde çalışan ve yeniliğe açık firmalar çok daha çabuk başarıya ulaşacaktır.