B2B’de Google Search Console Hakkında Her Şey
4 Kasım 2021
Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmalarını Kış Sezonuna Hazırlama Rehberi
6 Kasım 2021

B2B ile Ürün Satışı Yapmak İsteyen Girişimcilerin Bilmesi Gerekenler

B2B ile Ürün Satışı Yapmak İsteyen Girişimcilerin Bilmesi Gerekenler

Günümüzde B2B, her geçen gün büyüyüp gelişen bir sektördür. Bu nedenle girişimci kişi veya firmalar B2B sektörünün her dönem artan hacminden yararlanmak için B2B ile internetten ürün satışı yapmak istemektedir. B2B sektörüne adım atmak isteyen girişimcilerin sektörde başarılı olabilmeleri için B2B hibe ve destekleri, şirket kurulumu, ürün seçimi ve site tasarımı hakkında bilgi sahibi olması gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B ile ürün satmak isteyen girişimcilere birçok konu hakkında bilgi vereceğiz. Sizler de bir girişimci olarak yazımızdan yararlanabilir ve B2b ile satış yaparak iş hacminizi büyütebilirsiniz.

B2B Hibe ve Desteklerinden Yararlanın

KOSGEB yani açılımıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, B2B firmalarının yararlanabileceği birçok hibes ve destek programı sunmaktadır. KOSGEB tarafından girişimci kişi veya firmalara sunulan başlıca hibe ve destekler şunlardır:

  • Geleneksel girişimci destekleri
  • İleri girişimci destekleri
  • İş planı destek programları
  • Girişimcilik destek programı

Fakat sıraladığımız teşviklerden yararlanmak isteyen girişimcilerin öncelik olarak geleneksel girişimcilik ve ileri girişimcilik eğitimlerini tamamlaması gereklidir. Bu eğitimleri tamamlamadan şirket kurulumu adımına geçen girişimciler ilgili teşviklerden yararlanamamaktadır. Sizler de B2B ile internetten ürün satışı yapmak isteyen bir girişimciyseniz ilgili eğitim ve sertifikaları alarak KOSGEB hibe ve desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Şirketinizi Kurarak Vergi Mükellefi Olun

Girişimci kişi veya firmaların B2B ile ürün satışı yapabilmek için şirket kurarak vergi mükellefi olmaları gereklidir. Çünkü girişimciler B2B ile internetten satılan her ürün için fatura kesmekle ve devlete belirli vergiler ödemekle yükümlüdür. Aksi halde faturasız bir şekilde ürün satan firmalar ağır cezalar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Genellikle B2B ile ürün satışı yapmak isteyen girişimciler şahıs, limited ve anonim şirketlerinden birini tercih ederek şirketlerini kurmaktadır. Fakat girişimciler şirket türü seçerken sermayelerini ve hedeflerini göz önünde bulundurmalıdır. Sizler de B2B için şirket kurmak istiyorsanız şirket türünüze karar vererek doğru ürün seçimleriyle faturalı bir şekilde satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Doğru Bir Sektör ve Ürün Seçimi Yapın

Girişimci kişi veya firmaların içerisinde bulunacağı B2B sektörüne doğru bir şekilde karar vermesi gereklidir. Ürün satacakları sektörlere karar verirken de öncelik olarak B2B istatistiklerini incelemek de fayda vardır. Böylelikle B2B’de büyüyen sektörlere karar verilebilmektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan sektörde satışının gerçekleştirileceği ürünlerde de doğru bir seçim yapmak oldukça önemlidir. Bunun için internetten çok satılan ürünler, trend olan ürünler ve pazaryerlerinde çok satılan ürün hakkında bilgi sahibi olunması gereklidir. Bu sayede girişimciler arz ve talebi görerek hangi ürünleri tercih edebileceklerine doğru bir şekilde karar verebilmektedir.

Sektör ve ürün seçiminin ardından ürün tedarikçisi seçimi de oldukça önemli bir husustur. Girişimciler ürün tedarikçisini seçerken ürün sayılarını, stok durumlarını ve tedarikçinin depoya olan uzaklığını dikkate almalıdır. Sizler de bahsettiğimiz çeşitli hususları göz önünde bulundurarak sektör, ürün ve tedarikçi konularında doğru kararlar verebilirsiniz. Böylelikle B2B’de başarılı olabilirsiniz.

Responsive Bir Site Tasarımı Ortaya Koyun

B2B ile internetten ürün satmak isteyen girişimcilerin ürünlerini sergilemek için bir B2B web sitesine ihtiyacı vardır. Bunun için firmaların çeşitli altyapılar aracılığıyla bir web site oluşturması gereklidir. Bu sitenin responsive yani mobil duyarlı bir tasarıma sahip olması oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde internetten alışveriş yapan tüketicilerin büyük bir kısmı cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlar aracılığıyla alışverişlerini gerçekleştirmektedir. B2B istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda da internet alışverişlerinin %75’lik kısmını mobil cihazlardan yapılan alışverişler oluşturmaktadır. Bu nedenle B2B ile ürün satmak isteyen girişimcilerin mobil duyarlı bir site tasarımı ortaya koyması gereklidir. Sizler de B2B sektörüne atılan bir girişimciyseniz responsive bir site tasarlayarak hedef kitlenizde yer alan ve mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapan kişilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Böylelikle yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.