B2B Siteleri İçin CTR Hakkında Bilinmesi Gereken Her şey
30 Mart 2021
B2B’de Network Oluşturmak Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey
7 Nisan 2021

B2B ile Müzik Aleti Satışı Yapma Rehberi

B2B ile Müzik Aleti Satışı Yapma Rehberi

B2B sektörünün büyümeye devam ettiği günümüz dünyasında müzik aleti satışı yapmak isteyen pek çok firmanın dijital dönüşümünü tamamlayarak bu sektöre adım attığını söylemek mümkündür. Fakat hala birçok firmanın da bu sürece başlamadığı bilinmektedir. Biz de bu rehberimizde B2B ile müzik aleti satışı yapmak isteyen firmalar için bilmesi gereken önemli bilgileri paylaşacağız. Dijital dönüşümünü tamamlamış firmalar da bu yazımızdan yararlanarak müzik aleti satışı hakkında bilgi alabilirler. Böylelikle B2B ile müzik aleti satışı yapmaya başlayabilirler.

Fikirlerinizi Harekete Geçirin

B2B ile müzik aleti satışı yapma fikrini harekete geçirmek isteyen girişimcilerin öncelik olarak bir vergi levhası almak zorundadır. Çünkü ülkemizde yürürlükte olan yasalardan dolayı internetten satılan her ürün için fatura kesilmesi zorunludur. Bunun için de şirket kurmanız gereklidir. Genellikle şahıs, anonim ve limited şirketlerinden birini kurarak harekete geçebilmeleri mümkündür. Özellikle de şahıs şirketlerine yönelerek hem kuruluş maliyetlerini düşürebilmekte hem de kolay kapatabilmektedirler.

B2B Sitenizi Kurun

Fikirlerini harekete geçiren firmaların müzik aleti satışı yapmaları için B2B web sitesi kurması gereklidir. B2B sitenizi kurarken de açık kaynak kodlu altyapıları ya da hazır altyapılardan birini seçmeniz gerekmektedir. Açık kaynak kodlu altyapılar basit özelliklere sahip olan ve ücretsiz bir şekilde yararlanılabilen alt yapılardır. Ancak içerisinde tema, yazılım, entegrasyon gibi özellikleri barındırmadığı için ekstra masraflara yol açacaktır. Bu da avantajlı görünen açık kaynak altyapısının aslında masraflı olduğunu ortaya koyacaktır.

Hazır altyapılar ise ücretli olsa da müzik aleti satışı yapmak isteyen bir B2B sitesinin ihtiyacı olan tema, yazılım, entegrasyon ve modül gibi sayısız özelliği içerisinde barındırmaktadır. Böylelikle 7/24 satış yapma imkanına erişmek, konsept temalardan yararlanmak, SEO ve sosyal medya çalışmalarını yürütmek mümkündür.

Tema Seçimine Önem Verin

B2B ile müzik aleti satışı yapmak isteyen firmaların bilmesi gereken önemli bilgilerden biri de B2B sitelerinde tema seçiminin etkisidir. Bu nedenle tema seçimine önem vermek gereklidir. İçerisinde bulunduğunuz sektöre yönelik bir tema seçimi yaparak kullanıcı deneyimini ön planda tutmalısınız. Aynı zamanda mobil uyumlu bir site ortaya koymalısınız. Böylelikle kullanıcıların mobil cihazlar aracılığıyla da alışveriş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Müzik aleti satışı yapmak için önem vermeniz gereken bir diğer nokta ise kurumsal kimliğinizi yansıtmaktır. Web sitenizi tasarlarken firmanızın kurumsal kimliğine sadık kalmanız gereklidir. Bu sayede müşterilerinize güven verebilirsiniz. Tüm bunları yerine getirdiğinizde de hedef kitlenizin satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerinizi Çeşitlendirin

B2B ile enstrüman satışı yapmak isteyen firmaların önem vermesi gereken başka bir unsur ise ürün ve hizmet çeşitliliğidir. Günümüzde müzik aleti satışı yapan birçok firma birden fazla müzik aleti satarken bazı firmalar ise niş ürünler belirleyerek yalnızca belirli sayıda ürünleri bünyesinde bulundurmaktadır. Ancak bu noktada farklı müzik türlerine yönelik aletleri de satarak ürün ve hizmetleri çeşitlendirmek oldukça önemlidir. Rakip analizi ve pazar araştırması yaparak, pazaryerlerini inceleyerek ürünlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Ürün ve hizmet çeşitlerinizi arttırarak daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda da hem sitenize gelen ziyaretçi sayısını hem de dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Platformlarından Yararlanın

Sosyal medya, müzik firmalarının marka bilinirliğini ve marka sadakatini arttıran önemli bir platformdur. İyi oluşturulmuş sosyal medya stratejileri ile firmaların ürün ve hizmet tanıtımı yapabilmesi mümkündür. Sizler de hedef kitlenin günde yaklaşık 3-4 saat yer aldığı Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarında markanız için hesap oluşturabilir ve burada içerik paylaşımı yapabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda ülkemizde kullanılmaya başlanan Facebook Store ve InstaShop özelliklerinden yararlanarak ürün ve hizmetlerinizi daha kolay bir şekilde hedef kitlenize tanıtabilirsiniz. Bu sayede de satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz.