B2B’de Kullanılan Fatura Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
4 Mayıs 2021
B2B’de Gelir Tablosu Hazırlarken Bilinmesi Gerekenler
30 Haziran 2021

B2B İçin Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

B2B İçin Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?

Sosyal medya kullanımının giderek artmasıyla birlikte sosyal medya uzmanlığı, günümüzün en popüler meslekleri arasında yerini almaktadır. Gün geçtikçe sosyal medya platformlarının artması ve sosyal medya dinamiklerinin değişmesi de özellikle bu departmandaki istihdamın artmasına olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla pek çok B2B firması bünyesinde sosyal medya uzmanı çalıştırmaya yönelmektedir. Biz de bu yazımızda B2B için sosyal medya uzmanlığı ne anlama geldiğinden, nasıl sosyal medya uzmanı olunabileceğinden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızı rehber edinerek, sosyal medya uzmanlarının B2B firmalarına sağlayacağı avantajlardan yararlanabilirsiniz.

B2B’de Sosyal Medya Uzmanları Hangi Alanlarda Çalışır?

Sosyal medya uzmanı; hizmet verdiği firmaların reklam ve pazarlama süreçlerini, hedef kitle analizini, sosyal medya platformlarındaki rakip firmaların analizini, içerik paylaşımlarını, hesap moderasyonunu ve daha pek çok süreçte yer alan, sosyal medya uzmanlığı eğitimini tamamlamış kişidir. Sosyal medya uzmanlarının çalışma alanları değişiklik göstermektedir. Ancak genellikle şu alanlarda çalışmaktadır:

 • B2B firmasıyla ya da markasıyla çalışan sosyal medya uzmanları, sosyal medya platformlarında markanın hesaplarını oluşturmaktadır. Bu hesaplarda logo ve kapak fotoğrafını, hakkında kısmını ayarlamaktadır.
 • Genellikle sosyal medya uzmanları, hizmet verdiği B2B firmalarının sosyal medya platformlarında bulunan hesapların takibini yapmaktadır. Bu platformlarda düzenli olarak içerik paylaşımı yapmaktadır. Platformların özelliklerinden yararlanarak kullanıcılarla iletişime geçmektedir.
 • Sosyal medya uzmanları Yılbaşı, Sevgililer Günü, Kadınlar Günü, Anneler Günü, Ramazan ve Kurban Bayramı gibi özel günlerde düzenlenen kampanyalar için içerikler üretmektedir. Tüketicileri harekete geçirici kurgular hazırlamaktadır.
 • Sosyal medya uzmanları markaların rakip ve hedef kitle analizleri gibi çeşitli çalışmalarda aktif rol oynamaktadır. Bu analizleri göz önünde bulundurarak stratejik adımlar belirlemektedir.
 • Sosyal medya uzmanları trendleri takip etmekle görevlidir. Bu trendlere uygun bir şekilde sosyal medya içerikleri oluşturmaktadır.
 • Sosyal medya uzmanları firmaların sosyal medya hesaplarına gelen mesaj, etkileşim ve geri dönüşümlerin takibini yapmaktadır.
 • Uzmanlar sosyal medya platformlarında takipçi arttırmaya yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

B2B’de sosyal medya uzmanı olarak aktif görev almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri sosyal medya uzmanı olmak için neler yapılabileceğidir. Sosyal medya uzmanı olmak için öncelik olarak belirli eğitimlerin tamamlanması gereklidir. Reklamcılık, medya yönetimi ve halkla ilişkiler gibi üniversite programlarından mezun olan kişiler herhangi bir reklam ajansında staj yaparak sosyal medya uzmanı olabilmektedir. Bunun yanı sıra da bahsedilen üniversite programlarından mezun olmadan da sosyal medya uzmanı olunabilmektedir. Sosyal medya hizmeti veren ajanslarda staj yapan kişiler kendilerini bu alanda geliştirebilmektedir. Stajını tamamlayan kişiler ajans tarafından beğenilirse kadroya kabul edilmekte ve burada 3-4 yıl boyunca JR. Sosyal medya uzmanı olarak çalıştıkları takdirde SR. Sosyal medya uzmanı olarak görevinde yükselmektedir.

Sosyal Medya Uzmanlığı Kursları Nedir?

Sosyal medya kursları, sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin belirli eğitimleri alabilmesi ve uygulayarak öğrenmesine yardımcı olan uzun süreli veya kısa süreli kurslardır. Bu kurslarda verilen eğitimler genellikle;

 • Dijital pazarlama,
 • Sosyal medya platformlarının dinamikleri,
 • Rakip ve hedef kitle analizi,
 • Instagram ve Facebook reklamları,
 • İçerik türleri,
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Kriz yönetimi

Gibi konulardır. Bu eğitimlerin tamamlanmasının ardından kişilere sertifika veya katılım belgesi verilmektedir. Böylelikle kişiler JR. Sosyal medya uzmanı pozisyonunda işe başlayabilmektedir.

Sosyal medya uzmanlığı kurslarının fiyatları ise uzmana göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak kurs fiyatları 2000-10000 TL arasındadır. Bu kurslara katılan kişiler, online ticaret alanında kendini geliştirerek B2B sektöründe yer alabilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Maaşları Nedir?

Sosyal medya uzmanlarının maaşları genellikle çalıştıkları ajanslara ve firmalara göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda sosyal medya uzmanlarının maaşı belirlenirken kişinin tecrübeleri, JR. ve SR. olma statüleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Genellikle JR. Sosyal medya uzmanı olan kişiler 3000-3500 TL arasında maaş almaktadır. SR. Sosyal medya uzmanlığına yükselen kişiler ise 3500-10000 TL arasında maaş almaktadır. Ancak bu aralıktaki maaşlar kişilerin deneyimine göre belirlenmektedir.