b2b ile markalaşma
Pazarlamada, B2B İle Nasıl Başarılı Olunur?
2 Mayıs 2020
B2B Kullanmanın Firmalara Avantajları Nelerdir?
5 Mayıs 2020

B2B İçin Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Günümüzde sosyal medyanın yeri oldukça fazla ve insanlar üzerinde çok fazla etkisi var. Gerek ürün alım ve satımı konusunda gerekse pazarlama konusunda sosyal medya büyük bir etki bırakmak da oldukça önemli tabi.

Sosyal medyanın günlük hayatımızda olan penetrasyonu büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Öyle ki ABD’li ClearPoint isimli ajans tarafından yapılan bir araştırma B2B (Business to Business) şirketlerin de sosyal medyayı oldukça aktif olarak kullandığını bizlere göstermiş oldu.

Ayrıca yapılan başka bir araştırma B2B yazılımı şirketlerin %79’unun sosyal medyayı marka bilinirliğini artırmak için, %74’ünün ise müşteri şirketleri bulup ve edinme amacı ile kullandığı da tespit edildi. Global şirketlerin sosyal medya platformu üzerinde var olmalarını sağlayan diğer amaçlar ise şu şekilde:

  • Müşteri potansiyelini belirleme %74
  • Müşterilerine sadakat kazandırma %64

Bunun haricinde yapılan diğer araştırmada dikkati çeken bir diğer detay ise B2B şirketleri arasında en yoğun kullanılan sosyal ağın LinkedIn oluşu. Çalışanların %83’ü aktif olarak LinkedIn kullanırken, Facebook ve Twitter kullananların oranı %80 ile sınırlanmış durumda.

Sosyal medyanın her geçen gün önemini artırdığı şu günlerde özellikle LinkedIn platformu B2B kullanıcılarının yoğun olduğu bir yer ve bizler de bu platformdan faydalanma konusunda özellikle müşteri deneyimlerine göre çağın gereklerini yerine gitirmeliyiz ki iyi ve kaliteli bir portföy sahibi olalım.