B2B Etkili Çözüm Önerileri
22 Mart 2022
B2B Müşteri İletişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
25 Mart 2022

B2B İçerikleri Hazırlamada Etkili Yöntemler Nelerdir?

B2B İçerikleri Hazırlamada Etkili Yöntemler Nelerdir?

B2B içerikleri hazırlamada etkili olabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu fikirlerden yaralanılarak içerik çalışmaları için yeni yöntemler oluşturabilmek mümkündür. B2B içerikleri hazırlanırken etkili olabilecek yöntemlerden bazıları:

Şirkette Üç Üst Düzey Yönetici Belirleme

Kendi alanlarında tecrübe sahibi ve üç üst düzey yönetici belirlenerek, onların bilgilerinden yararlanılabilir, belirlenmiş olan bu kişilerin alanlarında edinmiş oldukları tecrübelerini paylaşabilecekleri içerikler oluşturulabilir. Üst düzey yöneticilerin pek çoğu bu tarz içerikler oluşturabilmek için vakit bulamayabilir. Ancak bu gibi durumlarda da onlardan içerik ekibinize alanlar ile alakalı ne gibi içerikler hazırlayabilecekleri konusu ile ilgili bir toplantı yapmalarını sağlanabilir veya belirli aralıklar ile onlardan içerik hazırlama konusu ile alakalı yazılar yazmalarını isteyerek yardım etmeleri sağlanabilinir.  İçerik ekiplerinin görevi her ne kadar içerik hazırlamak olsa da üst düzey yöneticilerin fikirleri sayesinde hazırlamış oldukları içerikleri değişik boyutlara taşıyabilme imkanları oluşmaktadır.

İçerik ile İlgilenmeyen 5 Çalışandan Fikir Bulmalarını İsteme

İçerik ekibinin içinde bulunmayan çalışanların fikirlerini de almaya özen göstermeniz gerekmektedir. bu durumda önemli olan konu ortaya başlıklar çıkarabilmek olmaktadır. Çalışanlar kendilerine ait içerik fikirlerini veya kendi alanlarında ihtiyaçları olan konular hakkındaki fikirlerini paylaşarak içerik ekibinize çıkacak fikirleri hayata geçirebilme imkanı oluşturabilmektedir.

Sık Sorulan Soruları Listeleme

Firmanız hakkında merak edilen ya da firmanıza yöneltilmekte olan 100 soruyu belirleyerek bu soruları listeleme yöntemi ile içerikler oluşturulabilmek mümkün olmaktadır. Eğer istenirse bu sorular birkaç seriden oluşan videolar haline getirilerek de sunulabilmektedir.

Sektörle Alakalı Hikaye Serileri Oluşturma

Hizmet vermekte olduğunuz sektörünüz hakkında hikaye serileri oluşturma, sektörünüz de ne olup bittiği hakkındaki yenilikleri yazma, içerik oluşturulabilme yöntemlerindendir. Ayrıca geçmiş dönemlere ait olan istatistikleri toplayarak bir arşiv de meydana getirilebilmektedir. Sektörde yaşanmış başarısızlıklar ya da başarıların hikayeleri ile de bir seri oluşturulabilmek mümkündür. Sektörle alakalı hikaye serileri ile farklı içerikler oluşturarak B2B içeriklerine farklı bir boyut kazandırılmaktadır.

Ayrıca sektörünüzün içinde yer almakta olduğu etkinlikler ile alakalı da içerikler oluşturulabilmektedir. Videoların ve fotoğrafların yer aldığı içerik serileri ile etkinliklerde öne çıkmakta olan konuları takipçilerle paylaşmak oldukça farklı bir içerik fikri olabilmektedir.

Marka Değeri Oluşturabilecek Rehber İçerikler Oluşturma

İşletmeler alanlarındaki marka değerlerini artırabilmek amacıyla, rehber benzeri içerikler oluşturabilme olanağına sahiptir. Video yönteminin yükselişe geçmesi ile birlikte ürünlerin nasıl kullanılabileceği hakkında eğitim ve rehber videoları hazırlanarak da marka değeri artırılabilmektedir. Daha önce hiç işlenmemiş konular hakkında içerik videoları da paylaşarak alanınızda öncü bir işletme olmak ve bu şekilde marka değerinin artmasını sağlamak mümkün olmaktadır.

Sosyal Medya Alanlarından Yöneltilen Sorulardan İçerikler Oluşturma

En sık sorulmakta olan soruların yanında sosyal medya alanlarından yöneltilmekte olan sorularla da değişik içerik fikirleri oluşturulabilmektedir. Bu sorular sık sorulan sorular arasında yer almasa bile farklı ve ilgi çekici sorular üzerinden de içerik fikirleri oluşturulabilmektedir. bu şekilde hem takipçilerin fikri hakkında bilgi sahibi olunabilinmekte hem de onlardan yeni fikirler elde edilebilmektedir.

Sektörü ve Yenilikleri Takip Etme

son dönemlerde yeni çıkmış olan haberler ve yenilikler Google Trens üzerinden takip edilebilmektedir. eğer son zamanlarda yaşanan yenilikler hakkında yeni içerikler oluşturulmak istenirse sektörle alakalı son zamanlarda yaşanan yenilikler araştırılarak bir içerik hazırlamak içerik hazırlamada etkili yöntemlerden biridir. Sektörde gerçekleşen yenilikler pek çok takipçinin ilgisini çekmektedir. Bu nedenle sektörde yaşanmakta olan yenilikler hakkında değişik sunum içerikleri hazırlayarak takipçiler ile etkileşimler artırılabilmektedir.

Linkedin Gruplarını Takip Etme

B2B firmalarını pek çoğu Linkedin üzerinde aktif şekilde rol almaktadır. Kullanıcıların Linkedin gruplarında gerçekleştirmiş oldukları paylaşımlar incelenerek konular üzerinden değişik içerik fikirleri bulmak mümkün olabilmektedir. Diğer kullanıcıların gerçekleştirmiş olduğu paylaşımlar sektörle alakalı yeni çağrışımlar oluşturabilmektedir. Bu nedenle Linkedin gruplarındaki paylaşımlara önem vermek gerekmektedir.