B2B Siteniz İçin Doğal Yollarla Backlink Nasıl Kazanılır?
30 Temmuz 2021
Facebook ile Satışlarını Arttırmak İsteyen B2B Firmaları İçin Yol Haritası
2 Ağustos 2021

B2B Firmalarının Youtube Etkileşimlerini Arttıracak SEO Teknikleri

B2B Firmalarının Youtube Etkileşimlerini Arttıracak SEO Teknikleri

Günümüzün sosyal medya istatistikleri incelendiğinde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında Youtube yer almaktadır. Youtube, bir hesabı bulunan kişi veya firmaların ürettiği farklı içerikler aracılığıyla bir konu hakkında bilgi verebilmeyi ve yeni bir şeyler keşfedebilmeyi mümkün kılmaktadır. Bu platformda hedef kitleye ulaşabilmek, abone sayısını ve izlenme süresini arttırmak oldukça önemlidir. Özellikle B2B firmalarının ürün ve kampanya tanıtımlarını geniş bir kitleye ulaştırabilmesi için Youtube etkileşimlerini arttırması gereklidir. Bunun için de SEO tekniklerinden yararlanmalıdır. Peki, B2B firmalarının Youtube etkileşimlerini arttıracak SEO teknikleri nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Youtube SEO Nedir?

Youtube, 2005 yılında San Bruno’da geliştirilen ve 2006 yılında da Google tarafından satın alınarak gelişimi hız kazandırılan bir sosyal medya platformudur. Bu sosyal medya platformunda SEO çalışmalarının önemi oldukça büyüktür. Bu noktada bir Youtube kanalına sahip olan B2B firmaları video içeriklerinin Google ve diğer arama motoru sonuçlarına veya Youtube aramalarında üst sıralarda yer almasını sağlayan SEO optimizasyonuna Youtube SEO adı verilmektedir. Youtube SEO çalışmaları, B2B firmalarının Youtube etkileşimlerini arttırmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Youtube SEO Çalışmalarının B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Youtube SEO çalışmaları B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

  • Youtube SEO çalışmalarını başarılı bir şekilde uygulayan B2B firmaları hem internet sitelerine hem de diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplarına organik bir trafik çekebilmektedir.
  • Youtube SEO çalışmaları B2B firmalarının kanal görünürlüğünde artış gözlemlenebilmektedir.
  • B2B firmaları SEO çalışmaları ile daha geniş bir hedef kitleye ulaşma fırsatını yakalayabilmektedir.
  • B2B firmaları ürün ve hizmetlerine yönelik oluşturduğu video içeriklerinin SEO çalışmaları ile izlenme süresini arttırabilmektedir.
  • B2B firmaları Youtube SEO çalışmaları ile marka bilinirliklerini ve satışlarını arttırmaktadır.

Sizler de bu tür avantajlardan yararlanmak isteyen bir B2B firmasıysanız yazımızın devamında sizlerle paylaşacağımız Youtube SEO tekniklerini inceleyebilirsiniz.

B2B Firmaları İçin Önemli Olan Youtube SEO Teknikleri Nelerdir?

Rakip firmaları analiz edin

Youtube etkileşimlerini arttırmak isteyen B2B firmalarının öncelikli olarak uygulaması gereken SEO tekniklerinden biri rakip firmaları analiz etmektir. Youtube platformunda pek çok firma yer almaktadır. Bu rakip firmaları analiz ederek rakiplerin neyi nasıl yaptığını ve neler ile ön plana çıktığını görebilmek mümkündür. Aynı zamanda rakip firma analiziyle rakiplerin nasıl bir pazarlama stratejisi izlediği hakkında bilgi sahibi olabilme fırsatını yakalanmaktadır. Sizler de Youtube’ta rakip analizi yaparak pek çok avantaja sahip olabilir ve rakip firmaların önüne geçebilirsiniz.

Baclink çalışmalarından yararlanın

Backlink çalışmaları, Youtube etkileşimlerini arttıracak SEO tekniklerinden biridir. Bir web sitesi için yapılan backlink çalışmaları kadar Youtube video içerikleri için yapılan backlink çalışmaları da SEO çalışmalarını arttırmaya olanak sağlamaktadır. Bu noktada:

  • Youtube’ta yer alan rakip firmalar analiz edilmelidir.
  • Rakip firmaların backlink aldıkları internet sitesi bulunmalıdır.
  • Rakip firmaların backlink aldığı internet siteleri üzerinden backlink alınmalıdır.
  • Backlink alırken backlink alınacak internet sitesinin firmanıza yönelik olup olmadığına önem verilmelidir.

Böylelikle B2B firmalarının video içeriklerinin otoritesini arttırabilmek ve arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek mümkündür.

Anahtar kelimelere önem verin

B2B firmalarının Youtube etkileşimlerini arttırması için uygulaması gereken SEO tekniklerinden bir diğeri de anahtar kelimelere önem vermektir. Çünkü günümüzde internetten ürün ve hizmet hakkında bilgi almak isteyen kullanıcıların hepsi belirli anahtar kelimeler kullanarak araştırma yapmaktadır.

Youtube video içeriklerini öne çıkarmak isteyen B2B firmaları hem Google sıralamalarında ön planda olmak hem de Youtube arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için doğru anahtar kelimeleri içeren açıklama metinleri oluşturmalıdır. Bu noktada Keywordtool.io, Ahrefs ve Google Trends gibi anahtar kelime planlama araçlarından yararlanmak gereklidir. Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler yerine yüksek volümlü ve düşük volümlü anahtar kelimelerin bir arada olduğu anahtar kelimeler tercih edilmelidir.