B2B Firmaları İçin Site Analizinin Önemi Nedir?
1 Şubat 2022
B2B’de Bütçe Planlamanın Önemi
4 Şubat 2022

B2B Firmalarının Sevgililer Günü’nde Satışlarını Arttıracak İpuçları

B2B Firmalarının Sevgililer Günü’nde Satışlarını Arttıracak İpuçları

Sevgililer Günü, her yıl 14 şubatta tüm dünyada kullanılan özel bir gündür. Bu özel günde B2B firmaları Sevgililer Günü’ne özel kampanyalar düzenleyerek hedef kitlelerine ulaşmayı ve satışlarını arttırmayı amaçlamaktadır. Fakat B2B firmalarının amaçlarına ulaşabilmesi için bazı ipuçlarından yararlanması gereklidir. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının Sevgililer Günü’nde satışlarını arttıracak ipuçlarına yer vereceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve başarılı bir Sevgililer Günü kampanyası düzenleyerek satışlarınızı arttırabilirsiniz.

İçerik Pazarlamasına Ağırlık Verin

Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmaları için verilebilecek ipuçlarından biri içerik pazarlamasına ağırlık vermektir. İçeri pazarlamasına ağırlık verecek olan firmaların içerik üretimine ve içerik dağıtımına odaklanması gereklidir. Özellikle Sevgililer Günü gibi özel günlerde firmalar yaptıkları içerik pazarlaması ile hedef kitlelerinde bulunan ve belirli konularda araştırma yapan kişilere daha kolay ulaşabilmektedir. Sevgililer Günü’nde ürün almak ya da önerilere göz atmak isteyen kişiler genellikle;

 • Sevgililer Günü için hediye önerileri
 • Sevgililer Günü kombinleri
 • Sevgililer Günü’nde gidilebilecek yerler
 • Sevgililer Günü’nde yapılabilecek şeyler

Sizler de bu tür aramalar yapan kişilere ulaşmak ve satışlarını arttırmak için bu başlıklarda içerik üretebilir ve web sitenizin blog bölümlerinde paylaşabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize markanızı ve ürünlerinizi tanıtma fırsatını yakalayabilirsiniz.

E-posta Pazarlamasına Önem Verin

Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının önem vermesi gereken pazarlama yöntemlerinde biri de e-posta pazarlamadır. Çünkü dönüşüm oranları yüksek olan e-posta pazarlama oldukça avantajlı bir pazarlama yöntemidir. Dolayısıyla B2B firmaları ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtırken e-posta pazarlamadan yararlanmaktadır. Fakat Sevgililer Günü’nde bu pazarlama yönteminden yararlanmak isteyen B2B firmalarının göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Sevgililer Günü’nde e-posta pazarlama için etkileyici başlıklar tercih edilmelidir. Başlık seçimi yapılırken kullanıcılara kampanyalar hakkında bilgi verilmeli ve onları yönlendirecek başlıklar kullanılmalıdır.
 • Sevgililer Günü’ne özel e-posta şablonları hazırlanmalıdır. Böylelikle tüketicilere gönderilecek e-postalarda Sevgililer Günü ruhunu yansıtabilmek ve onları harekete geçirebilmek mümkündür.
 • Akıcı, ilgi çekici ve bilgilendirici e-posta metinleri oluşturulmalıdır.
 • E-posta metinlerinde tüketicileri harekete geçirecek ifadelere yer verilmelidir.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak e-posta pazarlamasına önem verebilirsiniz. Böylelikle Sevgililer Günü kampanyalarınız ile satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Google Adwords Reklamları Verin

Sevgililer Günü’nde satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarına verilebilecek ipuçlarından bir diğeri de Google Adwords reklamlarıdır. Google Adwords, firmaların belirli bir reklam kampanyası planlayarak hedef kitlelerinde yer alan ya da belirli anahtar kelimeler ile arama gerçekleştiren kişilere ürün ve hizmetlerin tanıtıldığı dijital pazarlama yöntemidir. Bu dijital pazarlama yönteminden yararlanan B2B firmaları, web sitelerine reklam üzerinden giren her kişi için tıklama başına maliyet ödemektedir. Fakat satışlara olan etkisi baz alındığında Google Adwords reklamları B2B firmalarına pek çok avantaj sağlamakta ve satışlarını arttırma fırsatı tanımaktadır.

B2B firmaları Google Adwords reklamı verirken;

 • Sevgililer Günü kampanyalarını öne plana çıkarmak için doğru bir reklam başlığı ve reklam metni seçmelidir.
 • Reklamlarda Sevgililer Günü ile ilgili olan anahtar kelimeler kullanmalıdır.
 • Reklamlar için doğru bütçe seçilmelidir.
 • Reklamları iyi ölçümlemek için özel landing pageler oluşturulmalıdır.

Sizler de bunlara dikkat ederek Sevgililer Günü için Google Adwords reklamları verebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

SEO Çalışmalarından Yararlanın

Sevgililer Günü’nde SEO çalışmalarından yararlanan B2B firmaları görünürlüğünü arttırabilmekte ve Google gibi arama motorlarında ön plana çıkabilmektedir. Fakat bu noktada firmaların dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şunlardır:

 • Sayfa başlıkları
 • Sayfa alt başlıkları
 • Sayfa içeriği
 • İç linkleme
 • Sayfa hızlandırma çalışmaları
 • Görseller ve görsel optimizasyonu

Sizler de SEO çalışması yaparken bu unsurlara dikkat etmelisiniz. Böylelikle arama motorları üzerinde hem markanızı hem de Sevgililer Günü kampanyalarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.