B2B Firmaları İçin Sosyal Sorumluluk Projelerinin Önemi
20 Nisan 2021
B2B Siteniz İçin Bayram Hazırlığı Rehberi
28 Nisan 2021

B2B Firmalarının Özel Günler İçin Kargo Konusunda Yapması Gerekenler

B2B Firmalarının Özel Günler İçin Kargo Konusunda Yapması Gerekenler

B2B yapan girişimci firmaların önem vermesi gereken unsurlardan biri kargodur. Genellikle normal dönemlerde kargo sürecini iyi bir şekilde yürüten firmalar, özel günlerde siparişlerin ekstra artmasıyla kargo konusunda problem yaşayabilmektedir. B2B’de kargo sürecinin özellikle özel günlerde sorunsuz bir şekilde yürütülmesi firmaların müşteri memnuniyetini arttırmasını sağlamaktadır. Bu nedenle firmalar özel günlerde kargo konusunda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilmelidir. Biz de bu yazımızda B2B firmalarının özel günler için kargo konusunda yapması gerekenlerden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak, sorunsuz ve hızlı bir kargo süreci yürütebilirsiniz.

Stok Durumunuzu Kontrol Edin

Özel günlerde kargo yoğunluğunu iyi bir şekilde yönetmek isteyen firmaların öncelikli olarak yapması gerekenlerden biri stok kontrolüdür. Özel günler için düzenleyeceğiniz kampanyaların öncesinde ilgili ürünlerin elinizde kaç adet olduğunu görmek ve hangi ürünlerle kampanya planlayacağınıza karar verebilmek için devamlı olarak stok kontrolü yapmanız gereklidir.

Kampanya için uygun görülen ürünün stoğu mevcutsa bu ürünün stoğunu daha da arttırabilirsiniz. Stoğu az olan ürünlerin a üründen alana b ürününde %c indirim şeklinde kampanyalar düzenleyerek stoğunu eritebilirsiniz.

Depoda Bir Düzen Oluşturun

B2B firmalarının büyük bir bölümü ürünlerini kendi depolarında stoklamaktadır. Bu noktada özel günler için kargo sürecinde depo düzeninin sağlanması gereklidir. Genel olarak ele alındığında B2B sektörü için depoda iyi bir düzen oluşturması;

  • Depo çalışanlarının kolaylıkları ürünleri bulmasını ve daha hızlı paketlemesini sağlayacaktır.
  • Hızlı bir şekilde bulunup paketlenen ürünler kargolama için hazır hale gelecektir.
  • Kargo yoğunluğuyla baş etme sürecini kolaylaştıracaktır.

Hızlı Gönderi Seçeneğinden Yararlanın

Özel günlerde kargo yoğunluğunu iyi bir şekilde yönetmek isteyen firmaların öncelikli olarak yapması gerekenlerden bir diğeri de hızlı gönderi seçeneğinden yararlanmaktır. Hızlı gönderi, bir ürünün siparişi verilmesinden itibaren 1 ila 3 iş günü arasında müşteriye ulaştırılmasıdır. Genellikle hızlı gönderi ücretleri normal kargo gönderi ücretlerine göre 1-2 TL farketmektedir. Çoğu firma da normal kargo gönderim sürelerini esas alarak ürün satışı yapmaktadır. Sizler bu noktada hızlı kargo gönderiminden yararlanarak rakip firmalar arasından farklılaşabilirsiniz. Bu sayede müşteri memnuniyetinizi ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Anlaşmalı Kargo Firması ile İletişim Kurun

Özel günlerde oluşacak yoğunluk nedeniyle kargo firmalarının gönderi süreleri uzayabilmektedir. Bu noktada anlaşmalı olduğunuz kargo firmanız ile iletişim kurmanız oldukça önemlidir. Anlaşmalı kargo firmanızla iletişim kurarken;

  • Özel gün için nasıl bir hizmet verebilecekleri
  • Kargo alımı için hangi zaman aralıklarında firmanıza gelebilecekleri
  • Firmanın tatil olduğu günler ve çalışma saatleri

Konusunda bilgi almalısınız. Böylelikle özel günlerde yaşanacak yoğunluğu kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Tek Bir Kargo Firmasına Bağlı Kalmayın

Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler ve Babalar Günü, Black Friday gibi özel günlerde kampanya sayılarında artış yaşanmaktadır. Dolayısıyla kargo firmalarının da yoğunluğu artmaktadır. Özel günlerde kargo yoğunluğunu sorunsuz bir şekilde yönetebilmek isteyen firmaların bu noktada yapması gerekenlerden biri tek bir kargo firmasına bağlı kalmadan çalışmak olacaktır. Bu nedenle farklı kargo firmalarına da yönelmek gereklidir.

Farklı bir kargo firması seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar:

  • Firmanın kargoları adresten alım şartları
  • Şube sayısı
  • Firmanın depoya olan uzaklığı
  • Kargo gönderim ücretleridir.

Bu hususları göz önünde bulundurmanız gönderilerinizin hızlı bir şekilde müşterilerinize teslim edilme oranını arttıracaktır. Dolayısıyla da firmanızın müşteri memnuniyet oranı da büyük ölçüde artacaktır.

Müşteriler ile İletişim İçerisinde Olun

Genellikle B2B firmasından alışveriş yapan müşteriler satın aldıkları ürünlerin hızlı bir şekilde ellerine geçmesini, firmaya güven duymayı istemektedir. Bu nedenle müşteriler ile iletişim içerisinde olmanız oldukça önemlidir. Müşterilerle iletişim kurarken onlara bilgi vermeniz gereklidir. Bu noktada siparişlerinin hazırlandığını, kargoya verildiğini ve teslim edildiğini kısa mesaj ve e-posta aracılığıyla bildirebilirsiniz. Yapacağınız küçük bir bilgilendirme ile firmanıza olan güveni ve müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz.