B2B ile İnternetten Ürün Satmak ve Başarıyı Yakalamak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?
10 Kasım 2020
B2B Sektöründe Instagram’a Adım Atarken Profil Fotoğrafı Nasıl Hazırlanmalıdır?
12 Kasım 2020

B2B Firmalarının Kasım İndirimleri İçin Yapması Gereken Çalışmalar Nelerdir?

B2B Firmalarının Kasım İndirimleri İçin Yapması Gereken Çalışmalar Nelerdir?

Kasım indirimleri yaklaşıyor! Özellikle son birkaç yıldır Türkiye’de bir hayli popüler hale gelen kasım indirimleri, Black Friday’den 11.11’e kadar pek çok kampanyayla önümüze geliyor. Bu dönemde e-ticaret firmaları genel satış adetlerini ve yıl sonunda elde edeceğiniz ciroları biraz daha arttırmak için farklı indirim kampanyaları ile tüketicilere ulaşmaya çalışıyor. Kasım indirimleri boyunca bu süreçte rekabetin ciddi bir şekilde artmasıyla birlikte B2B firmaların birtakım çalışmalar düzenlemeleri ve rekabette öne çıkmaları gerekiyor. Bu rehberimizde B2B firmalarının Kasım ayı boyunca düzenleyeceği indirimler için yapması gereken çalışmalardan bahsedeceğiz.

Sitenizin trafiği kaldırabileceğinden emin olun

Kasım indirimleri boyunca web siteniz normalden yoğun bir trafik almaktadır. Bu durumda ziyaretçiler sitenize geldiklerinde siteniz yavaşlarsa ya da düzgün çalışmaz hale gelirse sitenizi terk edeceklerdir. Terk etmekle de kalmayıp yaşadıkları kötü deneyimden dolayı da markanız hakkında olumsuz düşüncelere kapılacaklardır. Bu düşünceleri çevreleriyle de paylaşırlarsa marka imajınız zedelenecektir. Bu nedenle süreç içerisinde altyapınızın kapasitesini yeterli olması ve gelen trafiği kaldırabilmesi son derece önemlidir. Altyapınızda bakım çalışmaları yapmanız ve gerekiyorsa bu dönem için altyapı kapasitenizi yükseltmeniz doğru olacaktır. Bundan emin olarak kasım indirimleri için planlamalara geçebilirsiniz.

Geçmiş verilerinizi analiz ederek kampanya düzenlemelerine başlayın

Yıl içerisinde ve geçmiş yıllarda yaptığınız kampanya ve satışlarla ilgili geçmiş verilerini analiz ederek kampanyalar düzenlemeye başlayabilirsiniz. Geçmiş yıllar içerisinde başarılı olduğunuz ve beklenenin üstünde sonuçlar elde ettiğiniz çalışmaları analiz edebilirsiniz. Böylelikle kasım indirimleri için de bu çalışmalardan yardım alabilirsiniz. Geçmiş verilerinizi analiz ederken aşağıdaki soruları kendinize yöneltebilirsiniz.

  • Ortalama sepet tutarınız nedir?
  • Çok satılan ürününüz nedir?
  • Geçmişteki en başarılı kampanyanız hangisidir?
  • Hangi anahtar kelimeler firmanız için en iyi performansı göstermenizi sağlıyor?
  • Hangi kanallar aracılığıyla en yüksek trafiği alıyorsunuz?
  • Rekabet içinde olduğunuz firmalar aynı dönemlerde ne gibi çalışmalar yaptı?
  • Yaptığınız pazarlama ve reklam çalışmalarının yatırım getirisi nedir?

Bu soruları kendinize yöneltip vereceğiniz cevaplar doğrultusunda hangi ürünleri öne çıkartabileceğinizi, nasıl pazarlama ve reklam çalışmaları yapacağınızı ve hangi günler kampanya düzenleyebileceğinizi bilerek daha iyi stratejiler uygulayabilirsiniz.

Siteniz üzerindeki navigasyonu geliştirin

Kasım indirimleri boyunca B2B yazılımı sayesinde web siteniz üzerindeki navigasyonu yenileyebilirsiniz. Site navigasyonunuzu yenilemeniz, ziyaretçilerin kampanyalı ürünlere daha kolay ulaşabilmeleri ve kullanıcı deneyimlerini geliştirmek için oldukça önemi bir adımdır. Böylelikle kullanıcılar daha hızlı bir şekilde sitede aradıkları ürünlere ulaşabilirler ve satın alma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirler.

Kampanyalarınızı ön plana çıkartın

Kasım indirimleri boyunca, özellikle ana sayfanız üzerinde yapacağınız tasarım değişiklikleri ile ziyaretçileri doğrudan indirimli ve kampanyalı ürünlere yönlendirebilirsiniz. Kampanyalı ürünlerle ilgili bannerlar hazırlayarak kampanyalarınızı kullanıcılara duyurabilir ve ilgili ürün sayfalarına yönlendirmeler yapabilirsiniz. Bunlara ek olarak ana sayfanız üzerinde en popüler kampanya ürünlerini de listeleyerek kullanıcıların daha hızlı bir şekilde fırsat ürünlerine ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Reklam bütçenizi ayarlayın

Kasım indirimleri boyunca düzenleyeceğiniz pazarlama ve reklam çalışmaları için ne kadarlık bir bütçe ayırabileceğinizi öncelikle belirlemeniz gereklidir. Bütçe ayarlamanızı yaparken eski reklamlarınızı inceleyip ne kadarlık bütçe harcadığınızı ve nasıl sonuç aldığınızı dikkate alabilirsiniz. Böylelikle yeni reklamlarınızın bütçeleri için veri toplayarak daha iyi optimize edebilirsiniz.

Retargeting reklam modelinden faydalanın

Kasım indirimleri boyunca kullanıcılar farklı siteleri ziyaret edeceklerdir. Ürün karşılaştırma ve araştırma sürecinde sitenizden ayrılıp farklı platformlara yönelebilme ihtimalleri de yüksektir. Bu durumda kullanıcılara ürünlerinizi hatırlatmak ve onları tekrar web sitenize çekmek için B2B sisteminin bir artısı olan Retargeting reklam modelini kullanabilirsiniz. Retargeting reklam modelini kullanmanız reklam kampanyalarınızda yeniden hedefleme yapmak için son derece önemli olduğunu bilmelisiniz. Retargeting reklamları kişiselleştirerek kullanıcıların aradıkları ürünlere özel reklamlarla yaparsanız sitenize yeniden gelmelerini sağlamış olursunuz. Böylece onların da alışverişlerini tamamlama ihtimalleri daha yüksek olacaktır.