B2B Alanında Dikkat Çekici Instagram Hikâyeleri Nasıl Oluşturulmaktadır?
13 Ağustos 2022
B2B Alanında E-ticaret Siteleri Nasıl Marka Haline Gelebilir?
17 Ağustos 2022

B2B Firmalarına Trendyol’da Takipçi ve Favori Artırmanın Sağladığı Avantajlar

B2B Firmalarına Trendyol’da Takipçi ve Favori Artırmanın Sağladığı Avantajlar

Trendyol’da takipçi ve favori sayılarını artırabilmek, B2B firmalarına birçok avantaj sağlayabilmektedir. Bu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Trendyol’da takipçi sayılarını artırabilmeyi başaran B2B firmalarının mağazaları daha fazla görünür olabilmektedir.
 • Mağazada yapılmış olan değişikler Trendyol mobil uygulamasını kullanmayı tercih eden kişilere Push bildirimleri sayesinde iletilmektedir.
 • Trendyol’da oldukça yüksek takipçi sayılarına sahip olan firmaların Trendyol satış stratejilerini kolaylaştırabilmektedir. Çünkü Trendyol’dan alışveriş yapan kişiler genel olarak takip ettikleri markalar üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmektedirler.
 • Takipçi sayısı yüksek olan B2B markaları, Trendyol’da üst sıralara çıkabilmektedir.
 • Trendyol firmaları, favori sayısı fazla olan ürün hakkında yapılan değişiklikleri tüketicilere anlık bildirimler göndererek bilgilendirmektedir. Böylece de B2B firmaları Trendyol satışlarını arttırabilmeyi başarabilmektedir.

Trendyol’da Mağaza Açmak

Trendyol’da satış yapmak isteyen B2B firmalarının öncelikle bir mağaza oluşturmaları gerekmektedir. Çünkü Trendyol mağaza sayfaları, otomatik olarak oluşturulmamaktadır. Bu süreçte firmaların Trendyol mağaza sayfası oluşturabilmeleri için bazı adımları takip etmeleri gerekmektedir. Bu adımlardan bazıları şunlardır:

 • Trendyol partnere giriş yapılmalıdır.
 • Üst bölmede bulunmakta olan mağaza yönetimine tıklanması gereklidir.
 • Mağaza adı ve logosu belirlenerek banner ve slide alanlarının eklenmesi gerkmektedir.
 • En çok satılan ürünler, öne çıkan kategoriler, fırsat ürünü gibi alanlara yer verilmesi gerekmektedir.
 • Bu tür adımlar izlenerek Trenyol’da mağaza kolaylıkla açılabilmektedir. Böylece tüketicilerin ilgisi çekilebilmekte ve Trendyol’da takipçi sayıları arttırılabilmektedir.

Düşük Fiyatlı Ürünleri Sayfada Ön Plana Çıkarmak

Tüm B2B firmalarının satışını yaptıkları düşük ve yüksek fiyatlı ürünler yer almaktadır. Bu ürünler arasından bazılarının mağazada ön plana çıkarılabilmesi mümkündür. Bu aşamada Trendyol mağazasında en çok satışı yapılan ürünlerin yanı sıra düşük fiyatlı ürünlerin de ön plana çıkarılması gerekmektedir. Böylece B2B firmaları kullanıcıların dikkatini daha kolay çekebilmektedir. B2B firmalarının düşük fiyatlı ürünlere mağazalarında yer vererek ve ön plana çıkararak hem Trendyol takipçi sayılarının hem de Trendyol favori sayılarının arttırılabilmesi mümkün olabilmektedir. Ayrıca daha fazla görünürlük elde ederek Trendyol satışlarının da arttırılabilmesi mümkün olabilmektedir.

Müşteriler İndirim Kuponları Tanımlamak

Trendyol’daki takipçi ve favori sayılarını artırabilmeyi isteyen B2B firmalarının uygulamaları gereken stratejilerden biri de müşterilere indirim kuponları tanımlamalarıdır. Genel olarak firmaların müşterilerine tanımlamış oldukları kuponlar şunlardır:

 • Ürünleriniz ziyaret eden müşterilere özel,
 • Trendyol’un belirlediği hedef kitleye özel,
 • Mağazayı takip eden müşterilere özel,

B2B firmaları indirim kuponlarından yararlanarak çeşitli avantajlara sahip olabilmektedir. Böylece Trendyol’daki hem takipçi hem de favori sayılarını artırabilmeleri mümkün olmaktadır.

Mağazanızın ve Ürünlerinizin Reklamını Vermek

Trendyol’un son eklenmiş özelliği ile beraber B2B firmaları ürünlerinin ve mağazasının reklamlarını vererek ön plana çıkabilmektedirler. Mağazasının reklamlarını veren firmalar, daha fazla görünür olabilme imkânına sahiptir. Böylece hem satışlarını hem de marka bilinirliklerini arttırabilmeleri kolaylaşmaktadır. Ürünlerinin reklamını veren B2B firmaları ise belirlemiş oldukları hedef kitlelere, seçtikleri ürünleri daha çok göstererek satış yapabilme olanağına sahip olabilmektedir. Ancak ürünlerinin ve mağazasının reklamını vermek isteyen firmaların; reklam türlerini, reklamın başlangıç ve bitiş tarihlerini ve bütçe tipini belirlemeleri gerekmektedir. B2B firmaları eğer Trend yol’da takipçi ve favori sayılarını arttırmak istiyorlarsa mağazalarının ve ürünlerinin reklamını verebilmeye özen göstermeleri gereklidir.

Buybox’ı Kazanmaya Önem Vermek 

Trendyol satış stratejileri arasında bulunmakta olan Buybox, satılan ürünlerin hemen al fiyatı olarak bilinmektedir. Bir ürünü satın almak isteyen herkes, bu fiyat üzerinden hızlı bir biçimde alışveriş yapabildikleri için işletmelerin Trendyol’da Buybox kazananı olabilmeleri oldukça önemlidir.

Trendyol’da Buybox kazanabilmek için ürün fiyatlandırması yapılırken en düşük ürün fiyatının verilmesi gereklidir. Buybox işletmenizin karlılığını azaltsa bile sürümden satış yapılabilmesini ve Trendyol satışlarını artırabilmeyi sağlamaktadır. Bu sebeple Trendyol’da daha fazla satış yapılması isteniyorsa Buybox’a göre ürünleri fiyatlandırmaya önem verilmelidir.