Ayakkabı Sektöründe Faaliyet Gösteren B2B Firmaları İçin Pazarlama Rehberi
1 Kasım 2021
B2B Sektöründe Önemli Rol Oynayan X, Y, Z ve Alfa Kuşakları Hakkında Her Şey
3 Kasım 2021

B2B Firmaları Tarafından En Çok Tercih Edilen Google Reklam Modelleri

B2B Firmaları Tarafından En Çok Tercih Edilen Google Reklam Modelleri

B2B ile ürün ve hizmet satışı yapan firmaların ortak amaçları, hedef kitleye ulaşarak marka bilirliklerini ve satışlarını arttırmaktır. Bunun için de firmaların reklam çalışmalarına ihtiyacı vardır. B2B’de reklam denildiğinde ise ilk akla gelen Google Adword’tür. Diğer adıyla Google ADS, firmaların belirli anahtar kelimelerden ve Google reklam modellerinden yararlanarak bir bütçe dahilinde reklam verebilmesini sağlayan reklamcılık hizmetidir. Reklamların gösterileceği yere ve amaçlarına göre farklı modelleri vardır. Peki, B2B firmaları tarafından en çok tercih edilen Google reklam modelleri nelerdir? Gelin bir göz atalım.

Arama Ağı Reklamları

Google Adwords reklam modelleri arasında yer alan arama ağı reklamları, B2B firmaları tarafından en çok tercih edilen reklam modelidir. Bu reklam modeli, firmaların belirledikleri anahtar kelimeler ile Google arama sonuçlarında reklam verdiği reklamlara verilen isimdir. Firmaların verdiği reklamlar ilgili anahtar kelimeler aracılığıyla Google üzerinde arama yapan kişilere gösterilmektedir.

Arama ağı reklamlarının B2B firmaları tarafından sıklıkla tercih edilmesinin nedeni, reklamların gösterilebileceği pek çok alanın olmasıdır. Bu alanlar şunlardır:

 • Alışveriş sekmesi
 • Haritalar
 • Görsel aramaları
 • Arama sonuçlarının üst bölümü
 • Arama sonuçlarının alt bölümü
 • Google Play uygulamaları

Sizler de B2B ile sıraladığımız alanlardan birinde hizmet veren bir firmaysanız arama ağı reklamlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı ve marka bilinirliklerinizi arttırabilirsiniz.

Remarketing (Yeniden Pazarlama) Reklamları

B2B firmaları tarafından en çok tercih edilen Google reklam modellerinden bir diğeri de Remarketing reklamlarıdır. Türkçe tabirle yeniden pazarlama olarak bilinen remarketing reklamları, firmaların kişiselleştirilmiş pazarlama çalışmaları yapmasına olanak sağlamaktadır. Kişiselleştirilmiş pazarlama imkanı bulan B2B firmaları, ürün ve hizmet satışlarını daha kolay bir şekilde arttırmaktadır.

Google remarketing reklamları, B2B firmalarının web sitelerini daha önce ziyaret eden ve belirli bir ürün ile ilgilenen tüketicilere biraz zaman geçtikten sonra ilgilendikleri ürünleri hatırlatmaktadır. Böylelikle B2B firmaları tüketicileri web sitelerine yeniden çekebilmekte ce ilgili ürünü satma ihtimallerini arttırabilmektedir.

Google Remarketing reklamları kendi içerisinde 5 ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Video remarketing
 • Standart remarketing
 • Arama ağı remarketing
 • Müşteri listeleriyle remarketing
 • Dinamik remarketing

Sizler de bir B2B firması olarak ürün, hizmet ve kampanyalarınızı tanıtmak için Remarketing reklam modelinden yararlanabilirsiniz.

Google Alışveriş Reklamları

Ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarmak isteyen B2B firmalarının yararlanması gereken Google reklam modellerinden biri de Google alışveriş reklamlarıdır. Genellikle alışveriş reklamları Google Merchant Center’da gösterilmektedir.

Google alışveriş reklamları pek çok ülkede kullanılabilen bir reklam türü olsa da Google tarafından alınan bir karar ile ülkemizde kullanımı kaldırılmıştır. Fakat birçok B2B firması Google alışveriş reklamları vermek yerine farklı Google reklam modelleri ile ürün ve hizmetlerini ön plana çıkarmaya devam edebilmektedir.

Google Görüntülü Reklamlar

Google görüntülü reklamlar, hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak isteyen B2B firmaları tarafından en çok tercih edilen Google reklam modellerinden biridir. Bu reklam modeli genellikle mobil uygulamalarda, Youtube’ta ve Gmail’de tüketicilerin karşısına çıkmaktadır.

Google görüntülü reklamları kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu kategoriler şunlardır:

 • Video reklamlar: Bu reklam türler, videoların içerisinde gösterilebileceği gibi yalnızca bir video olarak da gösterilmektedir. B2B firmaları video reklamlar sayesinde marka ve ürün tanıtımı yapmaktadır.
 • Bumper reklamlar: Video içerisinde yer alan ve maksimum 6 saniye uzunluğu olabilen video reklam türüdür. Bu reklam türünü tüketiciler atlayamamaktadır. Özellikle Youtube’ta ve Google Adsense ile çalışan sitelerde tüketicilerin karşısına çıkmaktadır.
 • Discovery reklamlar: Youtube web sitesinde ve Youtube mobil uygulamasında gösterilmektedir. Bu reklam türü, video resmi ve video açıklamasından meydana gelmektedir.

Sizler de firmanızın ürün, hizmet ve kampanyalarını tanıtmak için görüntülü reklam modellerinden yararlanabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizde yer alan ve daha çok video izleyen kişilere firmanıza dair her şeyi tanıtabilirsiniz. Böylelikle satışlarınızı arttırabilirsiniz.