B2B’de İlgi Çekici Instagram Hikayeleri
28 Aralık 2021
Profesyonel Bir Instagram Hikayesi İçin B2B Firmalarının Kullanması Gereken Tasarım Araçları
30 Aralık 2021

B2B Firmaları İçin Youtube Reklamcılığı Hakkında Merak Edilenler

B2B Firmaları İçin Youtube Reklamcılığı Hakkında Merak Edilenler

2005 yılında 3 Paypal çalışanı tarafından geliştirilen Youtube, 2006 yılında ise Google tarafından satın alınmıştır. Youtube’un Google tarafından satın alınmasıyla birlikte dünyanın en büyük ikinci arama motoru haline gelmiştir. Bu platformda yer alan B2B firmaları, abone ve izlenme sayılarını arttırmak için Youtube reklamlarından yararlanmaktadır. Youtube reklamları sayesinde hedef kitlelerine ulaşarak ürün satışlarını arttırabilmektedir. Biz de bu yazımızda B2B firmaları için Youtube reklamcılığı hakkında merak edilenlerden bahsedeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanabilir ve Youtube reklamcılığı hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Youtube Reklamcılığı Nedir?

Youtube, dünyanın en büyük ikinci arama motorudur. Ülkemizde oldukça yüksek video izlenme oranlarına sahiptir. B2B firmaları Google Adwords hesapları üzerinden Youtube reklamcılığı yapabilmektedir. Youtube reklamcılığı, markaların hedef kitlesinde yer alan kişilere ulaşmak, takipçi ve abone sayısını arttırmak, yüksek izlenme sayısı elde etmek ve marka bilinirliğini arttırmak için Youtube’ta reklam verildiği dijital pazarlama stratejilerinden biridir. Bu strateji sayesinde B2B firmaları pek çok avantaja sahip olmaktadır.

Youtube Reklamcılığının B2B Firmalarına Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

B2B firmaları için Youtube reklamlarının önemi oldukça fazladır. Çünkü B2B firmaları Youtube reklamları sayesinde pek çok avantaja sahip olmaktadır. Bu avantajlar şunlardır:

 • Youtube 100’den fazla ülkede hizmet veren bir platform olduğu için doğru stratejiler geliştiren B2B firmaları hem yurtiçinde hem de yurtdışında daha geniş bir kitleye ulaşabilmektedir.
 • Youtube reklamcılığı sayesinde B2B firmaları web sitelerine trafik çekebilmektedir.
 • Web sitenin yanı sıra mobil siteye de kolay bir şekilde trafik çekilebilmektedir.
 • Youtube reklamları sayesinde marka bilinirliği ve satış oranları büyük ölçüde arttırılabilmektedir.
 • Youtube kanalının abone sayısını arttırabilmek mümkündür.
 • B2B firmaları rakip firmalar ile daha kolay rekabete girebilmektedir.

Youtube’ta Nasıl Reklam Verilir?

Youtube’ta reklam vermek isteyen B2B firmalarının öncelik olarak Youtube’ta reklam açmaları ve Youtube Studio’ya giriş yapmaları gereklidir. Ardından da;

 • Sol bölümde yer alan içerik bölümüne tıklanmalıdır.
 • Kanalda yer alan bir video seçilerek para kazanma butonuna tıklanmalıdır.
 • Yayınlanacak reklam türleri belirlenmeli ve kaydet butonuna basılmalıdır.

Sizler de bu adımları tamamlayarak Youtube’ta reklam verebilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Youtube Reklam Türleri Nelerdir?

Görüntülü Youtube Reklamları (Display ADS)

Youtube reklam türleri arasında yer alan görüntülü reklamlar, yalnızca masaüstü cihazlarda görülebilmektedir. Youtube’ta reklam vermek isteyen B2B firmaları reklam formatına uygun bir şekilde reklamlarını tasarlamalıdır. Görüntülü Youtube reklamlarında kullanılması gereken formatlar şunlardır:

 • JPGS
 • PNG
 • GIF
 • JPEF
 • HTML5

Atlanabilir Reklamlar (Skippable Video ADS)

Atlanabilir Youtube reklamları, Youtube’un web ve mobil platformlarında kullanılabilen bir reklam türüdür. Bu reklam türünü kullanıcılar 5 saniye boyunca izledikten sonra geç butonuna basarak atlayabilmektedir. Geç butonunu kullanan kişiler reklam ücreti ödememektedir. Youtube’ta atlanabilir reklam vermek isteyen B2B firmaları reklam formatlarına dikkat etmelidir. Atlanabilir Youtube reklamlarında kullanılması gereken formatlar şunlardır:

 • MPEG4
 • MP4

Atlanamayan Reklamlar (Non Skippable Video ADS)

Atlanamayan Youtube reklamları, izleyicilerin 5 saniye sonra geçemediği reklam türüdür. Bu reklam türü video başında, ortasında ya da sonunda gösterilmektedir. Atlanamayan reklam türünden yararlanan B2B firmalarının bu reklamları gösterdiği her kişi için ödeme yapması gereklidir. Çünkü kişiler reklamı geçebilmek için izlemek zorundadır. Bu noktada B2B firmalarının video formatını göz önünde bulundurması gereklidir. Atlanamayan Youtube reklamlarından yararlanan B2B firmalarının kullanması gereken reklam formatları şunlardır:

 • MPEG4
 • MP4

Bumper Reklamları (Bumper ADS)

Bumper ADS, 6 saniyelik bir Youtube reklam türüdür. Bu reklam türünden yararlanmak isteyen B2B firmalarının net videolar ortaya koymaları ve 6 saniye içinde tüketicilere vermek istedikleri mesajı vermeleri gereklidir. Aynı zamanda da MPEG4 ya da MP4 reklam formatını kullanmalıdır.

Sponsorlu Kart Reklamları (Sponsored Card ADS)

Youtube reklam türlerinden biri olan sponsorlu kart reklamları, videonun sağ köşesinde bildirim şeklinde görülmektedir. Mobil ve masaüstü cihazlarda kullanılabilmektedir. Bu reklam türünü kullanmak isteyen firmaların videolarının formatının JPEG, JPG ya da GIF olmasına dikkat etmelidir.