B2B Sektöründe Müşteri Yorumunun Önemi
19 Nisan 2021
B2B Firmalarının Özel Günler İçin Kargo Konusunda Yapması Gerekenler
28 Nisan 2021

B2B Firmaları İçin Sosyal Sorumluluk Projelerinin Önemi

B2B Firmaları İçin Sosyal Sorumluluk Projelerinin Önemi

Üretim ve tüketim araçlarının hızlı değişimi ve plansız büyümesi firmalar için dinamik bir ekonomi yaratırken, sosyo-ekonomik dengesizliğin de büyümesine neden olmaktadır. Günümüz dünyasındaki bu fırsat eşitsizliği, ekolojik tahribatın etkileriyle birleşince tüm firmaları sosyal sorumluluk faaliyetlerinde bir araya getirmektedir. Sosyal sorumluluk faaliyetleri; ekonomik, sosyal ya da çevresel konulara duyarsız kalmamak, bu j-konulardaki ihtiyaçların karşılanması için para ve zaman ayırarak çözüm aramak adına yapılan faaliyetlerdir. Sosyal sorumluluk kavramına yönelik faaliyetlerde yer alan firmalar ciddi kazanımlar elde etmektedir.

Sosyal Sorumluluk Projelerinin B2B Firmalarına Kazandırdıkları Nelerdir?

Sosyal sorumluluk projeleri B2B firmaları tarafından iyi yönetildiğinde ve doğru adımlar atıldığında geri dönüşleri ve kazanımları açısından son derece karlı bir iştir. Yapılan araştırmalar da sosyal sorumluluk projeleri geliştiren firmaların tüketiciler tarafından daha fazla tercih edildiğini kanıtlamaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri B2B firmalarının;

  •  Marka bilinirliğini arttırarak, uzun vadede markanın değerini yükseltmektedir.
  • Tüketici üzerinde olumlu etki uyandırmakta ve onların satın alma kararlarını etkilemektedir.
  • Rakip firmalar arasında fark yaratarak, öne çıkmasına yardımcı olmaktadır.
  • Satışlarını arttırmalarına ve yüksek gelir elde etmelerine olanak sağlamaktadır.
  • Yeni bir pazara girerken çok daha kolay fon ve yatırım bulmalarını sağlamaktadır.

B2B Firmaları İçin Yararlanabileceğiniz Sosyal Sorumluluk Proje Fikirleri

B2B sektörünün giderek hız kazandığı günümüz iş dünyasında, hem pazardaki konumunuzu belirlemeniz hem de rakiplerinizden farklılaşabilmeniz için sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeniz oldukça önemlidir. Bu noktada yararlanabileceğiniz fikirleri listeledik. Sizler de bu projeleri sosyal medya hesaplarından duyurarak, toplum nezdinde daha saygın bir konuma gelebilirsiniz.

  • Toplum tarafından güvenilir bulunan ve istikrarlı olarak devam eden bir eğitim projesine destekçi olabilirsiniz. Eğitim her zaman öncelik verilen konulardan biri olduğu için hem kısa vadede hem uzun vadede tüketicilerin dikkatini çekebilirsiniz.
  • Ücretsiz tedavi imkanı sunan bir sosyal vakfı destekleyerek, sağlık alanında bir sosyal sorumluluk projesi oluşturabilirsiniz.
  • Sokak hayvanlarına destek olan projelere katılabilirsiniz ya da sokak hayvanları için siz bir kampanya düzenleyebilirsiniz. Sokak hayvanları için mama dağıtabilir, hayvan barınakları yaptırabilir, tedavi masraflarını karşılayabilirsiniz.
  • Sürdürülebilir bir yaşamı savunan kampanyalar yürütebilir, ekosisteme duyarlı projeler geliştirebilirsiniz.

Sosyal Sorumluluk İçin Firmaların Yapması Gerekenler

Projenizi topluluğa tanıtın

Sosyal sorumluluk adına yürüttüğünüz kampanyaları pazarlama iletişiminde kullanmalısınız ve bu yönde stratejiler geliştirmelisiniz. Dahil olduğunuz veya yürüttüğünüz kampanyalar hakkında topluluğa bilgi vermelisiniz. Gerek gördüğünüzde topluluktan da destek istemelisiniz. Projenizde tüketicilerin dikkatini çekeceğini düşündüğünüz görsel paylaşımlarına yer vermelisiniz. Bu noktada sosyal sorumluluk projelerinin bir prestij reklamı olduğunu unutmamalısınız.

Markanızı doğru konumlandırın

B2B sektöründeki firmaların çok fazla rakibi mevcuttur. Bu durumda firmanızı doğru konumlandırmanız bir hayli önemlidir. Marka konumunuza uygun, misyonunuzu destekleyen ve vizyonunuzu ortaya koyan bir sosyal sorumluluk projesi yürütebilirsiniz. Öncü tavrınızla tüketicilerin dikkatini çekebilirsiniz. Fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, firmanıza uyan bir sosyal sorumluluk projesine destek verebilir ya da projeyi finanse edebilirsiniz.

Sitenizi verimli bir şekilde kullanın

B2B sitenizi verimli kullanmak, hem sosyal sorumluluk kampanyanız hem de firmanız için oldukça önemlidir. Bu noktada projenizi iş planına dahil ederek kampanyanızın daha istikrarlı ilerlemesini sağlayabilirsiniz. B2B siteniz için kampanyanızı duyuran banner reklamı hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sosyal sorumluluk projesiyle ilgili gelişmeleri müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda da tüketicilerin firmaya olan güven ve sadakatini arttırabilirsiniz.

Sosyal medyanın gücünden yararlanın

Sosyal medya; kampanyanızın amacını, kampanya doğrultusunda hedeflediklerini, beklentilerinizi ve sağlayacağınız faydayı kapsamlı olarak anlatabileceğiniz etkili bir mecradır. Bu noktada Facebook, Instagram, Twitter ve Youtube gibi çeşitli sosyal medya platformlarında sosyal sorumluluk projeniz hakkında paylaşımlar yapabilirsiniz. Video ve fotoğraf paylaşımlarıyla hem sayfanızı hem de kampanyanızı canlı tutabilirsiniz. Platformların canlı yayın özelliğinden yararlanarak sosyal sorumluluk konusunda duyarlı takipçilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Onların size doğrulttuğu soruları cevaplayabilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz desteğe ulaşabilirsiniz.