B2B Firmaları İçin Yılbaşında Kargo Yönetim Rehberi
22 Kasım 2021
B2B Sektöründe Büyüme Pazarlamasının Yeri
24 Kasım 2021

B2B Firmaları İçin Pandemi Koşullarında Yılbaşına Hazırlanma Rehberi

Santa Claus sitting at home and using credit card and laptop while searching for Christmas presents online.

B2B Firmaları İçin Pandemi Koşullarında Yılbaşına Hazırlanma Rehberi

En yoğun kampanya dönemlerinden biri olan yılbaşında, B2B firmaları çeşitli hazırlıklar yaparak tüketicilerin karşısına indirimli fiyatlarla çıkmaktadır. Böylelikle satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Fakat yılbaşının pandemi koşulları altında kutlanılacak olması firmaları satışlarının olumsuz etkileneceğine yönelik düşündürtmektedir. Oysa sanılanın aksine yılbaşı öncesinde hazırlık yapan ve kampanyalar düzenleyen B2B firmaları satışlarını arttırabilecektir. Biz de bu yazımızda pandemi koşullarında yılbaşına hazırlanma konusunu ele alarak B2B firmalarına rehberlik edeceğiz. Sizler de yazımızdan yararlanarak pandemi koşullarına rağmen yılbaşı kampanyalarınızla hedeflediğiniz satış oranlarına ulaşabilirsiniz.

Rakip Firmaları Analiz Edin

Pandemiyle birlikte tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişmektedir. Bu değişiklikler beraberinde B2B sektörünün hızla gelişimini ve firma sayısı artışını getirmektedir. Bu durum da yılbaşı kampanyaları düzenleyen firma sayısının artacağını göstermektedir. Bu nedenle pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları düzenlemek isteyen B2B firmalarının rakiplerini analiz etmesi gereklidir.

B2B firmalarının rakiplerini analiz ederken bazı çalışmalar yapması gereklidir. Bu çalışmalardan bazıları şunlardır:

 • Firmalar bulundukları sektör içerisinde hangi firmalar olduğunu saptamalıdır.
 • Rakip firmaların ne zaman kurulduğuna dair bilgi edinilmelidir.
 • Rakiplerin güçlü ve zayıf yönleri göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Rakiplerin ürün fiyatlandırma stratejileri gözlemlenmelidir.
 • Rakiplerin hangi sosyal medya platformlarında yer aldığı ve yer aldıkları sosyal medya platformlarında ne tür paylaşımlar yaptığı tespit edilmelidir.

Sizler de bu tür çalışmalar yaparak rakiplerinizi kolay bir şekilde analiz edebilirsiniz. Rakip analiziniz sayesinde pandemi koşullarında rakiplerinizden nasıl farklılaşacağınızı belirleyebilirsiniz. Böylelikle yılbaşı kampanyalarınızla satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Site Tasarımınızda Yeni Yıl Ruhunu Yansıtın

Pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları düzenleyerek satışlarını arttırmayı hedefleyen B2B firmalarının web site tasarımına önem vermesi gereklidir. Çünkü B2B firmalarının web siteleri bir vitrin görevindedir. Bu noktada firmaların göz önünde bulundurması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:

 • Yılbaşı döneminde firmaların web site tasarımlarında yeni yıl ruhunu yansıtması oldukça önemlidir. Böylelikle tüketicilerin dikkatini çekebilmek mümkündür.
 • Web site tasarımlarında kırmızı ağırlıklı tema renklerinin yanı sıra yeşil, beyaz ve sarı gibi renklere de yer verilmelidir.
 • Yılbaşı kampanyasında yer alan ürünler öne çıkanlar, çok satanlar ve yeni gelen ürünler gibi kategorilere yerleştirilmelidir. Bu sayede siteyi ziyaret eden tüketiciler yeni yıla özel kampanyaları ve ürünleri görebilmektedir.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak web sitenizde yeni yıl ruhunu yansıtabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizin dikkatini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ürünlerinizi Yılbaşına Hazırlayın

Pandemi koşullarında yılbaşı satışlarını arttırmak isteyen B2B firmalarının ürünlerini yılbaşına hazırlaması gereklidir. Bunun için de firmalar yılbaşında en çok satan ürünlere web sitelerinde yer vermeli ve bu ürünlerin stoklarını takip etmelidir. Yılbaşında en çok satan ürünlerden bazıları ise şunlardır:

 • Kar küresi
 • Çam ağaç ve süsleri
 • Kokina
 • Yılbaşı temalı pijama, kazak, çorap, kupa vb. ürünler
 • Kutu oyunları

Sizler de yılbaşında en çok satılan ürünleri web sitenize ekleyerek pandemi koşullarında yılbaşı kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Böylelikle tüketicilerin ilgisini çekerek onların satın alma kararlarını olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz. Dolayısıyla da satışlarınızı arttırma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Yılbaşı Kampanyalarına Özel SEO Çalışmaları Yapın

Pandemiye rağmen yılbaşı kampanyalarıyla satılarını arttırmayı hedefleyen B2B firmalarının yılbaşı kampanyalarına özel SEO çalışmaları yapması gereklidir. Bunun için de işe anahtar kelime analiziyle başlanmalıdır. Genellikle yılbaşı döneminde tüketiciler;

 • Yılbaşı kampanyaları
 • Yılbaşı indirimleri
 • Yılbaşı fırsatları
 • Yeni yıl kampanyaları
 • Yeni yıl indirimleri
 • Yeni yıl fırsatları
 • 2021’in son kampanyaları

Gibi anahtar kelimeleri arama motorlarında aratmaktadır. Bu tür arama yapan tüketicilere ulaşabilmek için firmalar bu anahtar kelimelerin yer aldığı kampanya sayfalarınızı düzenlemelidir. Böylelikle B2B firmalarının web sitelerine daha fazla trafik çekebilmeleri mümkündür. Sizler de pandemi koşullarında yılbaşı kampanyalarınıza özel SEO çalışmaları yaparak Google üzerinde görünürlüğünüzü arttırabilir ve SEO sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Dolayısıyla da pandemi koşullarına rağmen tüketicilerin karşısına çıkmayı başarabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.