B2B Firmalarının Başarısızlıkla Karşı Karşıya Kalma Nedenleri
7 Aralık 2021
B2B Sektöründeki KOBİ’ler İçin Dijital Pazarlama Stratejileri
9 Aralık 2021

B2B Firmaları İçin Instagram’da Organik Takipçi Kazanma Yolları Nelerdir?

B2B Firmaları İçin Instagram’da Organik Takipçi Kazanma Yolları Nelerdir?

Organik takipçi, firmaları sosyal medya platformlarında takip eden, paylaşılan gönderilere yorum yapan ve paylaşımları beğenen takipçi kitlesidir. Instagram’a katılan B2B firmaları, açtıkları hesapları büyütmek için organik takipçi kazanmayı hedeflemektedir. Bu noktada firmaların Instagram’da daha fazla zaman harcaması, belirli taktik ve stratejiler uygulaması gereklidir. Böylelikle B2B firmalarının Instagram hesaplarını organik bir şekilde büyütebilmesi mümkündür. Biz de bu yazımızda B2B firmaları için Instagram’da organik takipçi kazanma yollarından bahsedeceğiz. Sizler de bu yollardan yararlanarak Instagram’da hedeflediğiniz organik takipçi sayısına ulaşabilirsiniz.

Profesyonel Gönderiler Hazırlayın

B2B firmaları için Instagram’da organik takipçi kazanma yollarından biri profesyonel gönderiler hazırlamaktan geçmektedir. Çünkü günümüzde birçok Instagram kullanıcısı profesyonel gözüken ve güven veren Instagram hesaplarını takip etmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle firmaların gönderilerini profesyonel bir şekilde hazırlaması gereklidir.

B2B firmaları profesyonel gönderiler hazırlarken;

 • Gönderiler için oluşturulacak görsel ve videoların boyutlarının Instagram boyutlarına uygun olmasına dikkat etmelidir.
 • Gönderi metinleri hazırlarken hedef kitleye uygun bir dil kullanmalıdır. Aynı zamanda gönderi metinlerinde kullanıcıları harekete geçirecek ifadelere yer vermelidir.
 • Gönderilerde doğru hashtagler kullanmalıdır.

Gönderi paylaşımlarından sonra ise gönderilerin istatistikleri incelenmeli ve etkileşim oranları kontrol edilmelidir. Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak profesyonel gönderiler hazırlayabilir ve gönderi istatistiklerini kontrol ederek gönderilerinizin hedef kitleniz yönelik olup olmadığını ölçümleyebilirsiniz.

Düzenli Gönderi Paylaşımı Yapın

B2B firmalarının organik takipçi kazanmak için düzenli gönderi paylaşımı yapması oldukça önemlidir. Çünkü Instagram algoritması, Instagram’da vakit harcayan ve emek veren sosyal medya hesaplarını ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle firmalar gönderilerini bir düzen içerisinde paylaşmaya özen göstermelidir. Bunun yanı sıra da B2B firmalarının bazı hususları göz önünde bulundurması gereklidir. Bu hususlar şunlardır:

 • Firmaların hedef kitlelerini analiz etmesi oldukça önemlidir. Böylelikle firmaların hedef kitlede yer alan kişilerin Instagram’da en çok hangi zaman aralıklarında vakit geçirdiklerine ulaşabilmeleri mümkündür.
 • Hedef kitlenin aktif olduğu zaman aralıklarında gönderi paylaşımı yapılmalıdır.
 • Gönderi paylaşımı yapılmayacak günlerde hikaye paylaşımı yapılarak etkileşim oranı korunmalıdır.
 • Sayfa istatistiklerinden yararlanarak gönderilerde en çok ne zaman etkileşin alındığı analiz edilmelidir.

Sizler de bu hususları göz önünde bulundurarak Instagram’da düzenli gönderi paylaşımı yapabilirsiniz. Böylelikle gönderilerinizin Instagram Keşfet’e düşmesini sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla da sayfanızla ilgilenecek kullanıcılara ulaşabilir ve Instagram’da organik takipçi kazanabilirsiniz.

Instagram Reels Özelliğinden Yararlanın

Instagram’da organik takipçi kazanmak isteyen B2B firmalarının yararlanması gereken Instagram özelliklerinden birisi Instagram Reels özelliğidir. Instagram’ın en etkili özelliklerinden birisi olan Instagram Reels, kullanıcıların Instagram’da yer alan sesler ve efektler ile video paylaşımı yapabildiği bir Instagram özelliğidir. Bu özellikten yararlanan B2B firmaların ürün, hizmet ve kampanya tanıtımlarını yapabilmek için 15 saniye uzunluğunda video hazırlayabilmektedir. Fakat bu noktada kısa videoların daha etkili olacağı unutulmamalıdır. Çünkü Instagram algoritması, Reels özelliğini kullanan Instagram hesaplarını daha fazla ön plana çıkarmakta ve keşfete düşmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle Instagram’da organik takipçi kazanmak isteyen B2B firmalarının Instagram Reels’i kullanması oldukça önemlidir. Sizler de Instagram Reels videoları hazırlayarak keşfete düşme fırsatını yakalayabilirsiniz. Böylelikle Instagram hesabınız için organik takipçi kazanabilirsiniz.

Çekiliş ve Yarışmalar Düzenleyin

Her B2B firması Instagram’da takipçi sayılarını arttırmak için çekiliş ve yarışmalar düzenlemektedir. Genellikle Instagram’da çekiliş ve yarışmalar düzenleyen B2B firmaları;

 • Sayfayı takip etme
 • Gönderiyi beğenme ve kaydetme
 • Gönderiye bir ya da birden fazla kişiyi etiketleme
 • Gönderiyi storyde paylaşma

Gibi koşullar belirlemektedir. Bu koşullara uyan kullanıcılar arasından belirli kişilere cazip hediyeler kazandırmaktadır. Böylelikle de firmalar hem Instagram sayfalarının etkileşim oranlarını arttırabilmekte hem de hızlı bir şekilde organik takipçi kazanabilmektedir. Sizler de Instagram’da belirli koşullar içerisinde çekiliş ve yarışmalar düzenleyebilirsiniz. Bu sayede de hem takipçi sayınızı hem de etkileşim oranınızı arttırabilirsiniz.