B2B Sektöründe Yeniden Pazarlama Hakkında Her Şey
1 Ekim 2021
B2B Sektöründe Gerilla Pazarlama Hakkında Merak Edilenler
5 Ekim 2021

B2B Firmaları İçin Aylık Sosyal Medya Takvimi Hazırlama Rehberi

B2B Firmaları İçin Aylık Sosyal Medya Takvimi Hazırlama Rehberi

Sosyal medya kullanımının her geçen gün artmasıyla B2B firmalarının sosyal medya platformlarında yerini alması doğru orantılıdır. Çünkü sosyal medya platformlarında yer alan B2B firmaları hedef kitlelerine ulaşmak, marka bilinirliğini ve satışlarını arttırmak gibi pek çok avantaja sahip olmaktadır. Fakat bu noktada B2B firmalarının yer aldıkları platformda düzenli paylaşım yapmaları ve etkileşimlerini arttırmaları gereklidir. Bunun için de aylık sosyal medya takvimi oluşturmaları oldukça önemlidir. Peki, aylık sosyal medya takvimi nasıl hazırlanır? Gelin bir göz atalım.

İşe Hedef Kitle ve Rakip Analiziyle Başlayın

B2B firmalarının aylık sosyal medya takvimi oluştururken hedef kitle ve rakip analiziyle işe başlaması gereklidir. Hedef kitle analizi; markaların ürün, hizmet ve kampanyalarının topluluğa tanıtılmasıdır. Rakip analizi de; markaların aynı sektörde faaliyet gösteren diğer markaları tanımak için yapılan çalışmalardır.

Sosyal medya takvimi hazırlamak için hedef analizi yapmak isteyen firmaların hedef kitlelerinin demografik bilgilerini, yaş ve cinsiyet oranlarını, internet kullanma ve internetten alışveriş yapma alışkanlıklarını göz önünde bulundurması gereklidir. Rakip analizi yaparken de rakiplerin yer aldıkları sosyal medya platformlarını, takipçi sayılarını, etkileşim oranlarını ve içerik paylaşma sıklıklarını göz önünde bulundurmaları oldukça önemlidir. Hedef kitle ve rakip analizinin ardından da yer alacakları sosyal medya platformlarını belirlemeleri gereklidir.

Excel ile Sosyal Medya İçerik Takvimi Oluşturun

B2B firmaları sosyal medya içerik takvimi oluştururken Microsoft Office programları arasında yer alan Excel’den yararlanabilmektedir. Excel ile sosyal medya takvimi oluştururken Microsoft’un sitesinde yer alan sosyal medya takvim örneklerini indirmek mümkündür. Bunun yanı sıra aşağıdaki gibi adım adım Excel ile sosyal medya takvimi oluşturulabilmektedir. Bu adımlar şunlardır:

  • Excel ile sosyal medya takvimi oluştururken firmaların aylık paylaşım sayısına göre tablo oluşturması gereklidir. Ardından da dosyanın satır ve sütunları ayarlanmalıdır. Tarih sütunu oluşturarak altına da paylaşım yapılacak tarihler yazılmalıdır.
  • Paylaşım yapılacak tarihin altına paylaşılacak sosyal medya görselleri eklenmelidir. Aynı zamanda içerik metinlerine de yer verilebilmektedir.
  • İçeriklerde kullanılacak hashtagler de unutulmamalı ve hashtag sütununa eklenmelidir.
  • Paylaşım yapılacak içeriğin web siteye yönlendirmesi için de link kısaltma araçları kullanılmalıdır.
  • İlgili içerikle bir reklam çalışması düşünülüyorsa da ayrılacak reklam bütçesi ilgili sütuna yazılmalıdır.

Sizler de sıraladığımız adımları uygulayarak Excel ile sosyal medya içerik takvimi hazırlayabilirsiniz. Böylelikle düzenli içerik paylaşımı yaparak sosyal medya hesabınızı ön plana çıkarabilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya Takvimi Oluşturma Araçlarından Yararlanın

Sosyal medya takvimi oluştururken B2B firmalarının yararlandığı pek çok sosyal medya takvim oluşturma aracı vardır. Bu araçlar şunlardır:

  • Facebook Business Suite
  • Buffer
  • Hoot Suite
  • Tweet Deck

Gelin şimdi hep beraber bu araçları detaylı bir şekilde inceleyelim.

Facebook Business Suite

Facebook’un son zamanlarda piyasaya sunduğu Facebook Business Suite’in işletmelere değer katacak pek çok özelliği yanı sıra sosyal medya takvimi oluşturma özelliği de vardır. Facebook Business Suite ile Instagram ve Facebook reklamlarını planlamak mümkündür. Aynı zamanda B2B firmalarının hedef kitleleri hakkında bilgi sahibi olmasına da olanak sağlamaktadır.

Buffer

Sosyal medya takvimi oluştururken B2B firmalarının en çok kullandığı araçlardan biri olan Buffer, hem ücretli hem de ücretsiz paketlere sahiptir. Ücretsiz planı kullanan firmalar 3 farklı platformda içerik takvimi oluşturabilmektedir. Ücretli planı satın alan firmalar ise sayısız platformda içerik takvimi oluşturabilmektedir.

Hoot Suite

2008 yılında piyasaya sunulan Hoot Suite, en çok kullanılan sosyal medya takvimi oluşturma araçları arasında yer almaktadır. Bu araç sayesinde sosyal medya takvimi oluşturmanın yanı sıra sosyal medya istatistiklerine ulaşabilmek mümkündür. Böylelikle B2B firmaları sosyal medya hesaplarını kolaylıkla analiz edebilmektedir.

Tweet Deck

Tweet Deck, Twitter için sosyal medya takvimi oluşturmak isteyen firmaların en çok kullandığı araçlardan biridir. Bu araç sayesinde firmaların planlanmış gönderiler oluşturması ve düzenli aralıklar paylaşım yapabilmesi mümkündür. Sizler de firmanızın Twitter hesabına sosyal medya takvimi oluşturmak için Tweet Deck aracından yararlanabilirsiniz.