Trendyol’da Yer Alan B2B Firmaları İçin Favori ve Takipçi Artırma İpuçları
20 Haziran 2022
B2B Alanında En Çok Hangi Ürünler Satılmaktadır?
23 Haziran 2022

B2B Firmaları İçin Alibaba’da Satış Yapma

B2B Firmaları İçin Alibaba’da Satış Yapma

Alibaba Group,Jack Ma tarafından 1999 senesinde kurulmuştur. Alibaba Group’un kurmuş olduğu ilk çevrimiçi ticaret modellerinden biri Alibaba com.’dur. Amazon ile birlikte dünyada adı en çok duyulmuş olan pazaryeri alanı olan Alibaba üreticilere ve firmalara hitap eden bir platformdur.

Alibaba Ne Demektir?

Alibaba, işletmelerin küreselleşmelerinde oldukça önemli bir rol oynamaya lider bir e-ticaret alanı olarak bilinmektedir. B2B satış modeline uygun olduğu bilinen bu sistem ithalatçılar için geliştirilmiş bir alandır. Alibaba kullanıcı profilleri orta veya küçük ölçekli işletmelerden yani KOBİ’lerden meydana gelmektedir.

Alibaba’da B2B firmaları toplu bir şekilde satın almış oldukları ürünleri başka ülkelerde aracıya ihtiyaçları olmadan satabilme imkânına sahiptir. Aynı zamanda üretici firmalar ürünlerini diğer firmalara toplu biçimde satabilmektedir. Alibaba.com küresel olarak firmadan firmaya yani B2B ürün satışlarını mümkün kılabilirken değişik ülkelerde pazar oluşturabilme şansı da vermektedir.

Alibaba, 349.440 günlük ürün sorgusuyla, 13.964.947 küresel aktif kullanıcısı ile 190’dan fazla bölgeye ve ülkeye hizmet vermektedir. Alibaba dünyanın dört yanındaki satıcılara ulaşabilen küresel bir alandır. Türkiye’de Alibaba’da satış yapmayı istemekte olan KOBİ’ler ürünleri toplu biçimde Alibaba.com’da satışa sunabilmektedir.

Alibaba’da Üyelik Ne Şekilde Oluşturulmaktadır?

Aibaba’da satış yapmayı isteyen B2B firmalarının ilk olarak hesap oluşturmaları gerekmektedir. Alibaba’da hesap oluşturulabilmesi için de bir şirketin olması gerekmektedir. Telefon numarası,  şirketin kayıtlı olduğu bölge, şirket adı, e-posta, isim ve soy isim ile Alibaba hesabı ücretsiz bir biçimde oluşturulabilmektedir.

Bilgiler girildikten sonra My Alibaba ‘ya Manage Company profil bölümünden şirkete ait bilgilerin detaylı bir biçimde girilmesi gerekmektedir. Bu bölümde tedarik için tercih edilen endüstriler nelerdir? Sayfasının açılarak burada yer alan kategorilerin arasından en çok üç kategori seçilmesi istenmektedir. Daha sonra açılan sayfada şirkete ait olan alt kategorilerin girilmesi istenecektir.

Alibaba’da yalnızca şirketi olanlar satış işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.  Bu sebeple Alibaba’da satış yapılabilmesi için gerekli olan bazı belgeler yer almaktadır. Bu belgeler;

 • Ticari sicil gazetesi,
 • İmza sirküleri,
 • Ticari faaliyet belgesi,
 • Vergi levhası,

Alibaba’da Üyelik Ücretleri Ne Kadardır?

Alibaba üyeliklerinin ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki seçeneği bulunmaktadır. Ücretsiz üyelik seçeneği tercih edildiğinde yalnızca ilk elli ürünün satışı gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda ücretsiz üyeliklerde ürünler sitenin daha aşağılarında çıkmaktadır. Yani siteye ilk üyelikte ücretsiz olarak başlayıp dada sonra yükseltebilme şansı bulunmaktadır.

Alibaba satış yapmayı isteyen kişilere Gold üyelik adı verilen altın tedarikçi üyelik hizmeti vermektedir. Gold üyelik tercih edildiğinde ürünler ve şirketin görünürlüğü 8 kata kadar artış gösterebilmektedir. Aynı zamanda Gold üyelik tercih edildiğinde özel hizmetlerden de yararlanılması sağlanmaktadır. Alibaba gold üyelik tercihlerinde iki değişik seçenek sunmaktadır. Alibaba seçenekleri ve üyelik ücretleri şu şekildedir;

 • Basic Üyelik: Yıllık 2.399 dolar,
 • Premium Üyelik: Yıllık 4.199 dolar,

Alibaba Gold üyeliklerinde sunulmakta olan avantajlardan bazıları şunlardır;

 • Sınırsız biçimde ürün yayınlayabilme,
 • Ürünlerin görüntülenmelerini artırabilme,
 • Vitrine daha çok ürün ekleyebilme,
 • Fotoğraf ekleme sayısını artırabilme,
 • Raporlama ve veri istatistikleri,
 • Alıcılarla anında iletişime geçebilme,
 • Ürün gönderme hizmetleri,
 • Ürünleri öne çıkarabilme için reklam bütçesi veriyor olması,
 • 7 gün 24 saat müşteri hizmetleri desteği vermesi,
 • Farklı hesap açabilme yetkisi,

Gibi avantajları yer almaktadır.

Alibaba’da B2B Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Alibaba.com, B2B firmalarına, ihracat ve ithalat ile uğraşmakta olan firmalara hitap eden uluslararası alanda en çok kullanılan alanlar arasında yer almaktadır. Bu alanda ürün üretmekte olan üreticiler ile ürünleri pazarlamayı isteyen kişilerin buluşabilmesi ve oldukça önemli bağlantılar kurabilmesi mümkün olabilmektedir. Alibaba.com toplu satış yapmayı isteyen firmaların tercih etmekte olduğu bir alandır.

Alibaba’da toplu satışlar firmadan firmaya yapılmaktadır. B2B satışları da toplu yapıldığı için bu alan tercih edilmektedir. Siteye eklenen ürün miktarları fazla olduğundan  bu alan B2B firmaları için tercih sebebidir.