B2B Pazarlamada 5 Farklı Yol
2 Kasım 2020
B2B Satışları Arttırmanın Etkili 5 Yolu
5 Kasım 2020

B2B Firmalar İçin 2020 İçerik Trendleri

B2B Firmalar İçin 2020 İçerik Trendleri

Dijital dünyadaki yeri büyük olan B2B sektörü 2020 yılında da hızla gelişimine devam ediyor. Bu alanda gelişmek isteyen firmaların mutlaka gündemi takip etmesi gerekiyor. Başta sosyal medya olmak üzere tüm kanallar B2B sektörü için aktif bir şekilde kullanılmalıdır. B2B sektöründe içerik oluşturmak en önemli sorunların başında gelmektedir. Bu yüzden birçok firma içerik pazarlamasına çok önem veriyor ve sürekli en iyiyi ortaya çıkarmaya çalışmaktadır.

Sosyal Medya İçerikleri Ön Planda

2020 yılı boyunca içeriklerin paylaşımına bakılırsa en fazla içerik paylaşımının sosyal medya üzerinde aktif olarak yapıldığı gözlendi. Özellikle Linkedin B2B firmalarının en fazla bulunduğu alan oldu. İçeriklerin paylaşımında en önemli nokta belirli bir düzen dahilinde olmasıdır. Her gün düzenli olarak paylaşımlar yapılmalıdır. Düzenli paylaşımlar yapılmaması müşteri güvenini artmasını sağlamaktadır. Ayrıca içerikler içerisinde ilgi çekici sloganlar ve logo tasarımları büyük fayda sağlamaktadır. İlgi çekici videolar da müşterileri daha fazla cezp etmektedir. Hikaye paylaşımları, canlı yayınlar sayesinde firmalar sitelerine ziyaretçi çekebilmektedir. İçerik üretirken gündemdeki B2B haberlerinden veya istediğiniz bir ürününüzün detaylarından bahsedebilirsiniz. Müşteri ihtiyaçlarını belirleyerek buna uygun yazılar paylaşılması da çok büyük fayda sağlar. Bunun için müşteri istek ve ihtiyaçlarını belirleyebilirsiniz. Bunu da yorumlardan iletişim kurarak öğrenebilmeniz mümkündür. Her gün farklı içerik üreterek potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz.

Blog Sayfasında Yazılan İçerikler

Firmalar içeriklerini blog sayfalarında her gün süzenli olarak paylaşabilir. Bu alanda firma olarak yapılan çalışmalardan, kargo sürecinden, ürün tedarik sürecinden bahsedebilirsiniz. Özellikle blog yazılarının uzun olmasına gayret etmek gerekir. Eğer gerçekten müşteri ihtiyacına cevap veren bilgi içerikli yazılarsa uzun olmalarına rağmen okunmaya değer olacaktır. Ayrıca uzun yazılar Google tarafından da değerli görülür. Tabi bu yazıların özgün içerikte olması gerekmektedir. Kelime sayısının 600’ün üzerinde olması Google aramalarında daha fazla ön plana çıkılmasını sağlamaktadır. Bazen Google yazılara ödül vererek ön plana çıkarır. Ayrıca yazılar SEO kurallarına uyum gösteriyorsa ve doğru anahtar kelimeler seçilmişse bu durum da kolayca aramalar da öne çıkmasını sağlayacaktır. Bu durumda kısa sürede marka bilinirliğinizi arttırarak satış rakamlarını da arttırabilirsiniz.

Müşteri İhtiyaçlarına Yönelen İçerikler

B2B sektöründe en etkili içeriklerde biri de müşteri ihtiyacına yönelen içeriklerdir. Bunun için müşterileri anlamak gerekir. Onları anlamak için de iletişim kurmak gerekir. Müşterilerin istek ve soruları dahilinde içerikler üretmeniz çok büyük fayda sağlayacaktır. Bir müşteri kazanmak bile B2B sektöründe çok önemlidir. Çünkü müşteriler toptan alım yaptığından kısa sürede açıklarınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca müşteriler yalnız olmadıklarını ve onlara değer verildiği gördüklerinde size olan güveni daha da atacaktır.

Kargo Sürecini Anlatan İçerikler

B2B içeriklerinde özellikle pandemi sürecinde paketleme ve kargolama işlemlerine çok önem verilmektedir. Ürünlerin dezenfekte edilmesi ve özenle paketlenmesi B2B sektörünün en önemli detayıdır. Bu aşamalarla ilgili olarak videolu içerikler oluşturabilir veya detaylı görseller paylaşılabilir. Bu durum sayesinde müşterilerin güvenini kazanabilmek mümkündür. Ürünlerin ilk çıkış noktasından ulaşılan noktaya kadar geçen sürecin detaylandırılması müşteri memnuniyetini arttırır. Bu konuyu sosyal ağlarınızda da paylaşabilirsiniz.

İndirim ve Kampanya İçerikleri

Ürünlerin paylaşımlarını yaparken eğer bir indirim zamanı belirlediyseniz bu durumdan faydalanarak ürünlerinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Kampanya başlamadan 1 ay öncesinde çalışmaların bitmesi ve duyuruların yapılmaya başlanması gerekir. İyi bir reklam çalışmasıyla birlikte marka bilinirliğinizi kısa sürede arttırtabilirsiniz. Müşterilere özel inidirler de yapabilirsiniz. İndirimlerin daha fazla ön plana çıkması için sosyal ağlar üzerinde paylaşımlar yapılabilir.

Ürün İçerikleri

Firmaların dikkat etmesi gereken nokta bir ürünün iyi bir şekilde pazarlanması için içeriklerin açık ve net bir şekilde ifade edilmesidir. Aynı ürünü birçok farklı bir satıyor olabilir ama içerikleri kim daha etkileyici bir şekilde paylaşırsa ancak o firma satışa geçer. Ürün pazarlama bu yüzden çok önemlidir.