B2B Alanında Instagram Profil Analiziyle Etkileşim Oranları Nasıl Artırılır?
3 Nisan 2022
B2B Sektöründe Müşteri Sadakatinin Önemi
8 Nisan 2022

B2B Etkili Sosyal Medya Yönetimi

B2B Etkili Sosyal Medya Yönetimi

B2B siteleri açısından medya yönetimi, ürünlere talep yaratabilmeleri ve yeni kitlelere ulaşarak ürünleri tanıtabilmeleri için oldukça önemlidir. Her ne kadar B2B firmaları doğrudan bir şekilde tüketicilere ulaşamıyor olsalar bile ürünlerine talep yaratmaları, B2C firmaların ise bu ürünleri alıp tüketiciler ile buluşturabilmelerini sağlamaktadır. Ayrıca ürün ve marka bilinirliği açısından da sosyal medya yönetimi oldukça önemli rol oynamaktadır.

B2B alanında ticaret yapan firmaların etkili şekilde sosyal medya yönetimi gerçekleştirebilmeleri için önemli olan bazı unsurlar yer almaktadır.

Sosyal Medya Hedeflerini ve Sosyal Medya Alanlarını Belirleme

B2B alanında yer alan firmaların sosyal medya pazarlama çalışmaları yapmaya başlamadan önce ilk olarak yapacak oldukları çalışmalardan nasıl geri dönüşümler almayı hedefledikleri ve hangi sosyal medya alanlarında yer almak istediklerini belirlemeleri gerekmektedir. Çalışmalara hedefleri belirlemeden başlamak, doğru stratejilerin belirlenememesine ve bu sebepten dolayı beklenilen sonuçların alınamamasına sebep olmaktadır.

Sosyal medya yönetimi, müşteri desteği sunmak, yeni müşteriler edinmek, ürünleri tüketicilere tanıtabilmek, marka bilinirliğini artırmak gibi çeşitli amaçlar üzerinden ilerlenerek yapılabilmektedir.

Sosyal medya yönetimi sürecinde hangi sosyal medya alanlarında bulunmak istenildiği oldukça önem taşımaktadır. Çünkü marka bilinirliliğini artırmak ve talep yaratarak tüketicilerin ürünlere yönlenmelerini sağlayabilmek için, tüketicilere doğru sosyal medya alanlarından ulaşılması gerekmektedir. B2B firmaları açısından en uygun alan Linkedin olarak bilinse de tüketicilere ulaşılarak, ürünlere talep yaratılmak istendiğinde Twitter, Instagram ve Facebook gibi daha çok kullanılmakta olan sosyal medya alanlarına da yönelmek gerekmektedir.

Sosyal Medya Profil Bilgilerini Detaylı Hazırlama

B2B sitelerinin sosyal medya yönetimine başlarken, dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan biri, profil bilgilerini detaylı hazırlamaya özen göstermeleridir. Sayfayı ziyaret etmiş olan kullanıcıların ürünler ve marka ile alakalı bütün detaylara ulaşabilmeleri gerekmektedir. Web sitesi adresi, iletişim adresi, ürünlerle ilgili bilgiler ve marka ile alakalı bilgilerin profil bilgileri içerisinde detaylı olarak yer alması gerekmektedir. bu şekilde tüketiciler web sitelerine çekilerek, marka tanıtımı da yapılabilmektedir. Kullanılan tüm sosyal medya hesapları arasında bir bütünlük oluşturulması gerekmektedir. tüm sosyal medya alanlarında aynı bilgileri, aynı profil fotoğrafını ve aynı renkleri paylaşmak kurumsallık adına da bir bütünlük oluşturabilmesini sağlamaktadır.

Renk ve Görsel Temaslar Oluşturma

B2B alanında sosyal medya hesaplarında profesyonel şekilde paylaşımlar yapmak ve kurumsallık oluşturabilmek için içerik paylaşımlarında ve renk kullanım şablonlarında tema oluşturmak oldukça etkili olmaktadır. Bu kurumsallığın sağlanabilmesi, hem marka algısını artıracak hem de işlerin kalitesini ortaya koyabilmeyi sağlayacaktır. Bu temalar bir süre sonra marka ile özdeşleşeceğinden kullanıcıların, markayı tanımasını sağlayacaktır.

İçerik Planı Oluşturma

İçerik paylaşımları rastgele yapıldığında sosyal medya yönetimlerinden istenilen düzeyde geri dönüşüm alınamamaktadır. B2B sitelerinin sosyal medya paylaşımları açısından bir planlarının olması ve ne şekilde çalışmalar yapacaklarına önceden karar vermiş olmaları gerekmektedir. Bu açıdan da en önemli adım sosyal medya içerik takvimi oluşturulmasıdır. Bu takvim üzerinde; hangi sosyal medya alanlarında hangi içeriklerin paylaşımlarının nasıl yapılacağına, günde ve haftada kaç paylaşım yapılacağına, hangi konulara yer verileceğine karar verilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde düzenli ve planlı içerik paylaşımları devam ettirilebilmektedir.

Sürekliliği Korumaya Önem Verme

B2B sitelerinin sosyal medya alanlarında çalışmalar yaparken, sürekliliğe de oldukça önem vermeleri gerekmektedir. Sosyal medya alanları sürekli güncellenen ve yenilenen alanlar olduğundan yapılmakta olan paylaşımlar bir sonraki gün kalmamaktadır. Anlık tüketimlerin çok fazla olması durumu, markaların bu hızlı tempoya ayak uydurmalarını gerektirmektedir.

Bu nedenle B2B sitelerinin sosyal medya alanlarında her gün düzenli olarak paylaşım yapmaları gerekmektedir. Fakat her gün paylaşabilecek yeterli içeriklere sahip olunmadığında haftanın belli günlerinde mutlaka birkaç paylaşım yapılması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken nokta, hangi günler paylaşım yapılıyorsa bu sürekliliğin ve düzenin korunmasına özen gösterilmesidir. Çünkü marka bilinirliliği açısından süreklilik oldukça önem taşımaktadır.