Neden B2B Yapmalıyız?
19 Nisan 2022
B2B Gelişmiş Strateji Önerileri
21 Nisan 2022

B2B Etkili Çözüm Önerileri

B2B Etkili Çözüm Önerileri

B2B, şirketlerin kendi aralarında gerçekleştirmiş oldukları satış ya da pazarlama uygulamalarını ifade etmekte genel bir tanımdır. B2B sektöründe faaliyetlerini göstermekte olan şirketler,  birbirlerinin sunmuş olduğu hizmetleri iyileştirme prensibiyle çalışmaktadır. B2B iş modeli şu durumlarda ortaya çıkabilmektedir:

Hammadde Ticareti: Bir işletme, üretim aşamasında ihtiyacı olan ürünleri yine başka işletmeden tedarik etmektedir. Mesela hazır giyim üretimi yapan bir işletmenin tekstil toptancısından ürün tedarik etmesi bu duruma örnek olarak gösterilebilir.

Operasyonel nedenlerle kurulmakta olan iş birlikleri: Bir işletme, kendi yetkinliklerinin yetersiz olduğu noktalarda bir başka işletmeden destek almayı tercih etmektedir. Mesela SEO çalışmaları alanında yetersiz olduğunu düşünen bir işletmenin, bu alanda hizmet vermekte olan bir başka işletme ile çalışmak istemesi operasyonel nedenlerle kurulan iş birliklerine örnek olarak gösterilebilir.

Toptancı ve perakendeci iş modeli: Bir işletme, toptan olarak ürünlerini perakende satışlar yapmakta olan bir başka işletmeye satabilmektedir. Mesela sektörde yer alan market zincirlerinin pek çok değişik ürün kolunda tedarikçiler ile kurmuş oldukları işbirlikleri bu modele örnek olarak gösterilebilir.

B2B alanında şirketler arasında satış çalışmaları yapılırken pek çok marka, değişik yöntemler denemeyi tercih etmektedir.  B2B alanında gerçekleştirilmekte olan satışlarda karşıdaki yine bir şirket olduğundan dinamiklerde farklılaşmaktadır. Şirketler ile iletişimlerde karşıda birden fazla kitle yer almaktadır. Satın alma, şirket patronu, çalışanlar gibi pek çok birim ile karşı karşıya gelinmektedir. Bu durumda gerçekleştirilecek olan pazarlama çalışmaları şirketleri benzer işi yapmakta olan rakiplerinden farklılaştırabilecektir.

B2B alanında pazarlama yapılırken, stratejik olan çözüm ortaklıkları yapılması oldukça önemlidir. En uygun ödeme planı, en iyi fiyat ve en kaliteli ürün gibi değer yaratabilecek çözüm ortağı olunması gerekmektedir. Bu durumda pazarlama çalışmalarına başlamadan tüm markaların dijital alanda kendilerini en iyi şekilde anlatmaları gerekmektedir. Şirketler markanın tüm aşamalarını profesyonel iletişimciler aracılığıyla eden geçirerek şirket hakkında en doğru anlatımları gerçekleştirmeleri gerekmektedir.Saha pazarlaması,E-mail marketing,Data marketing,İçerik geliştirme,Web sitesi,Tanıtım filmi,Broşür ve katalog,Sosyal medya  benzeri pek çok tanıtım araçlarının markanın dinamikleri göz önünde bulundurularak son teknolojiyle iletişim profesyonelleri tarafından yapılandırılması gerekmektedir.

B2B Alanında Bazı Etkili Çözümler

 • B2B alanında mobil uyumlu bir marka olabilmek en önemli unsurlardan birisidir. Yapılan araştırmalara göre, B2B için alışverişlerde Y kuşağının % 84’ü, X kuşağının % 76’sı 50 yaş ve üzeri kitlenin bile % 50’si mobil kullanımı önemsemektedir. Bu nedenle B2B alanında etkili çözüm yollarından biri de mobil uyumlu bir marka olmaya özen göstermektir.
 • B2B alanındaki pazarlama çalışmaları için yapılmakta olan araştırmaların % 73 ‘ü arama motorlarından gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle SEO, içerik pazarlaması gibi önemli olan pazarlama araçlarının profesyonel bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
 • B2B pazarlama yöntemlerinde en önemli sosyal medya alanının Linkedin olduğu bilinmektedir. Bu nedenle Linkedin üzerinden oluşturulacak şirket profilleri ile yararlı içerikler üretilmesi gerekmektedir. Böylece sosyal medyada marka bilinirliği oluşturarak daha geniş bir hedef kitleye ulaşabilmek daha kolaylaşmaktadır.
 • B2B alanında içerik pazarlaması her geçen gün etkisini oldukça artırmaktadır. B2B alanında başarılı pazarlama yapmakta olan şirketlerin % 89’u içerik pazarlaması sayesinde yeni müşterilere ulaşabilmektedir

B2B alanında daha etkili çözümler için;

 • Web sitesi,
 • SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları,
 • Sosyal medya alanlarının aktif olarak kullanılması,
 • E-mail pazarlama ve e-bülten,
 • İçerik pazarlaması,
 • SMS pazarlama gibi yöntemlere oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

 B2B Etkili Çözümleri Ne Kazandırmaktadır?

 • Evrak işlemlerinin azalmasıyla müşterilerle daha hızlı bir iletişim sağlamaktadır.
 • Müşterileri anlık olarak yönetebilmeyi sağlamaktadır.
 • Müşterilerin işletmeye 7 / 24 ulaşabilmesini sağlamaktadır.
 • Personel maliyetlerini oldukça azaltmaktadır.
 • Muhasebenin iş yükünü oldukça azaltmaktadır.
 • Satın almayla alakalı maliyetleri düşürmektedir.
 • Firma içi denetimlerin artmasına yardımcı olmaktadır.
 • Satışlarda yapılan hataların azalmasını sağlamaktadır.