Yeşil Pazarlama Nedir? B2B Alanında Ne Anlama Gelir?
7 Şubat 2023
B2B Alanında Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi
B2B Alanında Amazon FBA Satış Yapabilme Rehberi
9 Şubat 2023

B2B E-Ticarette WordPress Hosting Ne İşe Yaramaktadır?

B2B E-Ticarette Wordpress Hosting Ne İşe Yaramaktadır?

WordPress Hosting B2B’de ne işe yarar? B2B e-ticaret sitesi açmak, internet sitesi kurmak isteyen B2B işletmelerin kullanabilecekleri pek çok site açma yöntemi yer almaktadır. Genel olarak işletmeler internet sitesi kurmak istediklerinde gelirlerini aşmayan ve performans özellikleri iyi olabilen alt yapıları ve hostingleri tercih etmek istemektedir.

WordPress Hosting Ne Demektir?

B2B e-ticarette WordPress hosting, wordpress yöntemi ile internet sitesi açmaya karar veren bireylerin sitelerini, siteye ait bilgilerini bulundurdukları hostinglere verilen genel addır. Genellikle wordpress hostingler, wordpress yazılım programı için özel olarak en uygun şekle sokmayı sağlanan hostinglere verilen addır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

WordPress Site Kurma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

WordPress hosting ile site kurmaya karar veren işletmelerin ilk önce belirlemesi gereken bazı önemli noktalar vardır;

 • Kurulacak Site Konusu,
 • Sitenin Alan Adı,
 • WordPress Hosting Hizmetleri,
 • WordPress Kurulumu Gerçekleştirme,
 • Tema Seçimi Yapma,
 • Eklentileri Yükleme,

Bunlar gibi önemli noktalar wordpress ile site kurmayı düşünen işletmelerin tamamlaması gerekli olan başlıca kurallardan bazılarıdır.

WordPress Site Konusu Bulma 

İnternet sitesi kurmaya karar veren B2B işletmelerin ilk önce yapması gereken durumlardan biri sitelerini hangi alanda faaliyet göstermek için kurmak istediklerini belirlemeleridir. WordPress hem B2B e-ticaret, hem blog,  hem de kurumsal site kurmak için kullanabilecek bir yazılım yöntemidir.

Genel olarak wordpress alt yapısını kullanabilmekte olan pek çok B2B işletme, sitelerini hayata geçirmek isterken en çok blog siteleri ve kurumsal web siteleri kurma fikrini daha doğru bulmaktadır. Çünkü wordpress bir B2B e-ticaret sitesi kurma imkânı sağlayan bir yazılım türü olsa bile bazı durumlarda B2B e-ticaret firmalarının tüm isteklerini karşılayabilecek durumda değildir. Bu sebeple wordpress ile internet sitesi kurmak istendiğinde daha çok blog veya kurumsal sitelere yönelmek daha uygun bir tercih olacaktır.

Alan Adı Seçme

WordPress ile internet sitesi kurmaya karar veren i B2B işletmelerin internet sitelerinin kolayca bulunabilmesi için bir alan adı seçmeleri gereklidir. Alan adını seçerken işletmelerin dikkatli olması gereken önemli birçok nokta yer almaktadır.

 • Alan adı seçmeden önce özgün olmasına önem verilmeli,
 • Alan adı uzantısı faaliyet gösterilecek sektör ile uyum sağlamalı,
 • Akılda kalabilecek alan adı seçilmeli,
 • Alan adı seçerken 3 ile 13 karakter arasında bir isim olmasına özen gösterilmeli,
 • Alan adı satın almaya karar vermeden, daha önceden kullanılıp kullanılmadığına göz atmalı,

Bu şekilde doğru ve problemsiz olarak B2B e-ticaret internet sitesi alan adı alınabilir ve wordpress ile site kurmanın ilk adımları başarılı bir şekilde tamamlanmış olur.

WordPress Hosting Hizmetinden Yararlanma

WordPressle site kurmak isteyenlerin sitelerini yerleştirebilecekleri bir hosting hizmetine ihtiyaçları bulunmaktadır. Günümüzde birçok B2B işletmeler sitelerini daha kolay kurabilmek ve daha kolay bir şekilde yönetebilmek için wordpress hostinglerine yönelmek istemektedirler.

WordPress Kurulumunu Gerçekleştirme 

WordPress hizmetlerinden yararlanabilmeyi istemekte olan B2B işletmeler wordpress kurulumlarını çok basit ve kolay bir şekilde oluşturabilirler. WordPress kurulumu yapabilmek için;

 • İlk olarak Hosting satın alınan yer sağlayıcının internet sitesine girilmeli,
 • Kullanıcı adı ve şifreyi sisteme girerek panele ulaşım sağlanmalı,
 • Barındırma hizmetleri bölümüne ulaşarak hosting paketi bulunduktan sonra üstüne tıklayarak C panele giriş yapılmalı,
 • C panelde wordpressi bulmalı ve üzerine tıklanmalı,
 • İlgili işlemleri sırasıyla tamamladıktan sonra wordpress kurulumu yapabilinecek sayfaya yönlendirilmiş olacaksınız. Bu bölümde ise size ait bilgileri ve admin bilgilerini doğru şekilde doldurduktan sonra wordpress sitenin kurulumunu yapabilir ve özelleştirmeye ilk adımı atmış olursunuz.

WordPress Tema Seçimini Yapma

WordPress site kurulum işlemlerini tamamlamayı başarmış B2B işletmelerin sitelerini daha profesyonel bir hale getirebilmek için wordpress teması seçmesi gerekmektedir. Genel olarak wordpress teması seçerken alana uygun bir tema seçilmesi oldukça önemli bir noktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Eklentileri Yükleme

WordPress kurulumu yapmış B2B işletmelerin sitelerini daha kullanılabilir bir hale getirebilmesi için belirli eklentiler yüklemesi gereklidir. Bunlar:

 • Görsel Optimizasyonu,
 • Hızlandırma,
 • E-ticaret Eklentileri,
 • SEO Eklentileri,