B2B E-ticarette Dijital Ortamda İçerik Üretimi Nasıl Yapılır
B2B E-ticarette Dijital Ortamda İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?
25 Mayıs 2023
Viral Pazarlamanın Temel İlkeleri Nelerdir
B2B E-Ticarette Viral Pazarlama ile İşletmenin Büyümesini Hızlandırmanın Yolları
27 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Ücretsiz Video Düzenleme Programları

B2B E-ticarette Ücretsiz Video Düzenleme Programları

Özellikle son yıllarda sosyal medya kullanımı yaşamımızda oldukça büyük bir yer teşkil etmeye başlamıştır. B2B E-ticaret sektörü de öngörülemez bir biçimde büyüme göstermektedir. Sadece şirketler değil, bireysel kullanımlar içinde sosyal medya oldukça tercih edilen bir alandır. Durum böyle olunca B2B işletmeler ya da B2B e-ticaret falanında faaliyeti gösteren kişiler için de içerik üretmenin önemi artış göstermektedir. Genel olarak B2B e-ticaret faaliyeti gösteren işletmeler ürünlerini tanıtmaya yönelik videolar hazırlamaktadır.

Video Yapma Programları

Profesyonel biçimde içerikler hazırlayabilmek cep telefonu, tablet ve bilgisayardan kullanılabilecek ücretsiz video düzenleme programları B2B e-ticarette büyük yarar sağlamaktadır. Ücretsiz Video Düzenleme Programları sayesinde video birleştirme ve video kesme işlemleri, görüntü ve renk ayarları, ara geçişlerin düzenlenmesi ve alt yazı ekleme gibi birçok işlem aylık ya da yıllık olarak ücret ödemeden gerçekleştirilebilmektedir. Bu programlardan bazıları;

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Windows Movie Make

Windows Movie Make video düzenleme programı özellikle ücretsiz alanında çok fazla tecrübesi bulunmayan kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir programdır. Kısıtlı özelliklere sahip olmasının yanı sıra diğer ücretsiz profesyonel video düzenleme programlarının aksine bir hata ile karşılaşma ihtimali çok düşük ve son sunuş süresi de oldukça hızlıdır.

VirtualDub

VirtualDub, oldukça sık tercih edilen programlardan biridir. Profesyonel bir video düzenleyicisinin sunmakta olduğu tüm özelliklere sahip olmamakla beraber kolay kullanım imkânı sunmakta ve pek çok kullanıcının taleplerini rahatça karşılayabilmektedir. VirtualDub ücretsiz video düzenleme programı sayesinde videolar düzenlenirken kullanılabilecek bazı özellikler;

  • Video bölme ve birleştirme,
  • Video döndürme ve sıkıştırma,
  • Ses ekleme ve çıkartma,
  • Altyazı ve logo ekleme,
  • Kontrast ve parlaklık ayarlama.

DaVinci Resolve 

Video kurguları için daha çok araç sunmakta olan DaVinci Resolve Programının ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki seçeneği bulunmaktadır. Ücretsiz seçenek programının nerede ise her özelliğinden yararlanabilmeyi sağladığı için ücretsiz video düzenleme programları arasında yer verilebilir.

Windows, Mac ve Linux üzerinden kullanılabilecek olan programı üretici firma Blackmagic Design web sitesinden indirilebilmektedir. Sis efektleri ve bulanıklaştırma, stereoskopik 3D araçları, film greni, HDR derecelendirme ve çok kullanıcılı ortak çalışma gibi özellikleri içermektedir. Profesyonel film stüdyosu çalışmaları dışında yer alan bütün kurgu çalışmaları için kullanıma uygundur.

LightWorks 

Ücretsiz en iyi video düzenleme programları arasında yer alan LightWorks ücretli bir programdı ancak daha sonra ücretsiz hale getirilmiştir. Kullanıcılar LightWorks’ün  birçok ücretli programdan çok  daha yüksek bir performansa sahip olduğu konusunda aynı fikirdedir. fakat LightWorks diğer ücretsiz video düzenleme programlarına göre daha karmaşık bir yapıya sahiptir.

Programı kullanabilmeyi öğrenmek biraz uzun sürse de öğrenildikten sonra işler profesyonel bir biçimde yürütülebilmektedir. Mac ve Windows işletim sistemleri üzerinden kullanılabilen programda; sezgisel kontroller, geniş codec desteği,çoklu  kamera düzenleme ve gerçek zamanlı efektler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

OpenShot 

Openshot ücretsiz video düzenleme programlarından biri olup özellikle yeni başlayanlar açısından oldukça uygun bir programdır. Linux işletim sisteminde de rahatça kullanılabilmesinin yanı sıra  Windows ve Mac işletim sistemleri içinde uygun bir programdır. Kolay kullanımı ile programa hızlı bir biçimde hâkim olabilmek mümkündür.

Videoların sürelerini kısaltma, bölme ve kırpma özelliklerinin yanında yeşil ekran çekimlerini de düzenlemeye olanak tanımaktadır. OpenShot ayrıca tamamen Türkçe kullanım olanağı sağlayan bir programdır.

Shotcut 

Basit ücretsiz video düzenleme programı olan Shotcut, açık kaynak platform video düzenleme programları arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda video format seçenekleri de sunmaktadır. DnxD, ProHes, FFmpeg, 4K gibi video formatlarında düzenleme yapma olanağı yanında Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde de kullanımı mevcuttur. Shotcut ücretsiz video düzenleme programları B2B işletmelerin videolarında şu biçimlerde düzenlemeler yapabilme olanağı sunmaktadır.

  • Videoları kırpmak ve birleştirmek,
  • Yazı eklemek,
  • Videoların akış hızlarını değiştirmek,
  • Ses ve video klipler için farklı hız efektleri,
  • 4K çözünürlük desteği.