B2B-Alanında-Sosyal-Ticaret-Nedir-ve-Nasıl-Güçlendirilebilir
B2B Alanında Sosyal Ticaret Nedir ve Nasıl Güçlendirilebilir?
9 Aralık 2022
B2B Alanında Veri Analitiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler
12 Aralık 2022

B2B E-ticarette Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir?

B2B E-ticarette Sanal Pos Komisyon Oranları Nelerdir

B2B e-ticaret sitelerinin müşterilerine; hızlı, profesyonel, güvenli ve alternatifi olan ödeme deneyimleri sunmaları oldukça önemli unsurlardan biridir.  Bu şekilde tüketici işletmelerin sanal mağazalardan sürekli ve güvenle alışveriş yapabilmelerinin önü açılmış olabilmektedir.  Alternatif ödeme seçenekleri sunabilmek B2B e-ticaret sitelerine güvenilirlik sağladığı gibi satın almaya da teşvik etmektedir.

B2B E-ticarette Sanal Pos Ne Demektir?

B2B e-ticarette sanal pos, fiziksel mağazalardan kredi kartı veya banka kartı ile yapılan işlemlerin çevrimiçi alanlarda kart bilgilerinin girilmesiyle yapılan işleme denilmektedir. İngilizce adı Virtual point of sale olarak bilinmekte olup, ödeme noktası anlamını taşımaktadır. Bu ödeme sistemi, hızlı ve güvenli bir şekilde alışveriş bedelinin alışveriş yapılmış olan firmanın hesabına geçmesini sağlamaktadır. Günümüz koşullarında sanal pos B2B e-ticarette çevrimiçi alışverişlerin olmazsa olmazlarından biri haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B e-ticarette çevrimiçi alışverişlerde oldukça sık kullanılmakta olan sanal pos, alışveriş bedellerinin alıcıların banka hesaplarından çevrimiçi olarak aktarılmasıyla işlemektedir. B2B müşteriler ödeme aşamalarında ödeme ekranına kart bilgilerini girmektedir.  İstenilmekte olan bu bilgilerse; kart üzerindeki yazılı olan isim, kartın numarası, kartın son kullanma tarihi ve arka yüzünde yer almakta olan CVV numarasından oluşmaktadır. Onay işleminin ardından da ödeme işlemi gerçekleştirilmektedir.

B2B E-ticarette Sanal Pos Nasıl Alınmaktadır?

Tüm bankaların çevrimiçi pos hizmeti bulunmaktadır. Bankalardan çevrimiçi pos hizmeti almak isteyen B2B işletmelerin ilgili bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Sanal pos başvurusu yapılacağı zaman bazı evraklara gerek duyulmaktadır. Sanal pos başvurusunda gerekli  olan bazı evraklar;

Ticari ortaklı olan e-ticaret siteleri için:

  • Vergi levhası,
  • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi,

 Ortaklı firmalar ya da şahıslar için:

  • Ortaklık sözleşmesi,
  • Vergi levhası,
  • İmza sirküleri,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,

Başvuru gerçekleştirildikten sonra pos onayı için bankaların B2B e-ticaret sitelerinde olmasını istediği bazı şartlar da bulunmaktadır.  Bunlar;

  • B2B e-ticaret sitelerinde çevrimiçi satışı yapılacak ürünler ve fiyatları yer alması gerekmektedir.
  • B2B e-ticaret sitelerine pos hizmetinin verilebilmesi için iptal ve iade bilgileri, mesafeli satış sözleşmesi bilgileri gibi prosedürlere B2B e-ticaret sitelerinde yer verilmesi gerekmektedir.
  • Banka, kullanıcıların verilerinin güvenliği için pos verecek olduğu B2B e-ticaret sitelerinin SSL sertifikasının bulunmasını istemektedir.

B2B E-ticarette Sanal Pos Komisyon Oranları

B2B e-ticarette sanal pos ücretleri, bankaların yapmış olduğu dönemsel fiyat değişimlerine ve taahhütlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Günümüz koşullarına göre sanal pos kullanımları için %1’den başlayıp %11’e kadar artan komisyon oranları bulunmaktadır. Bu komisyon oranları farklı dönemlerde bazı değişikler gösterebilmektedir. Bankalar sunmuş oldukları sanal pos hizmetine karşılık B2B işletmelerin içinde bulundukları döneme ve işletmelerin satış ve ciro hacimleri çerçevesinde bir komisyon oranı ve hizmet bedeli belirleyerek bu bedelleri düzenli şekilde tahsil etmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

B2B E-ticarette Sanal Pos Almanın Şartları Nelerdir?

Sanal pos almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan birincisi B2B sitenin güvenli olması olarak bilinmektedir. Sitede SSL sertifikasının bulunması şartı aranmaktadır. Sanal pos almak için ikinci şart ise B2B sitede yeterli oranda ürün bulunması gerekliliğidir. Sanal pos almak için başvuruda bulunmadan önce satılması düşünülen ürünlerin mutlaka yeterli sayılarda siteye yüklenmesi gerekmektedir. Bir diğer şart da ödeme sayfasında sözleşmelerin bulunmasıdır. Sanal pos uyum çözümleri B2B e- ticaret sitesine eklenmek istendiğinde iptal ve iade sözleşmeleri, satış sözleşmesi, müşteri sözleşmesi ve üyelik sözleşmesinin bulunması gerekmektedir. Banka yetkilileri son aşamaya gelindiğinde sanal pos verilmesine onay verebilmek için bu sözleşmelerin bulunup bulunmadığını kontrol etmektedir.

Günümüz koşullarında artış göstermekte olan çevrimiçi alışveriş ve çevrimiçi ödeme hizmetlerine destek olabilmek geliştirilmiş olan ödeme kuruluşları B2B e-ticaret siteleri adına bankalar ile anlaşma yapmakta ve birçok bankanın sanal poslarını aynı anda sanal mağazada kıllanabilmeyi sağlamaktadır. Bu şekilde her bankaya ayrı olarak başvuru yapılmasına gerek kalmadan sanal pos hizmeti alabilmektedirler.