B2B Alanında Yurt Dışında Şirket Kurabilme Rehberi
6 Aralık 2022
B2B Alanında E-ihracat Yapılırken İngiltere’ye Kargo Nasıl Gönderilir?
8 Aralık 2022

B2B E-ticarette Oturum Kaydı Nasıl Yapılmaktadır?

B2B e-ticarette oturum kaydı yaparak, müşteri işletmelerin davranışlarını analiz edebilme ve anlama konusunda ipuçları elde edebilme oldukça kolay olabilmektedir. Kayıtlar kullanıcıların ne şekilde davrandıklarına dair fikirler edinebilmek için son derece önemli araçlardır.

B2B E-ticarette Oturum Kaydının Amaçları Nelerdir?

B2B sitelerde yer alan kullanıcı oturumlarını kaydetmeyi sağlayabilen araçlara oturum kaydı araçları adı verilmektedir. Kaydedilmiş olan oturumları sanki gerçek zamanlı olarak izliyormuş gibi yeniden oynatabilmektedir. Kaydırma dâhil, fare hareketleri ve tıklamalar gibi tüm web sitesi etkinliklerini yakalamaktadır. Bu şekilde ziyaretçi işletmelerin B2B sitelerinde neyle ilgilendiklerini ve siteyle nasıl etkileşime geçtiklerini tam olarak görüp bununla alakalı stratejiler üretebilme imkânı bulunabilmektedir.

Oturum kaydının amaçları şunlardır;

  • Kullanıcıların her bir sayfada ne kadar zaman kaldıklarını öğrenebilmek,
  • Ziyaretçilerin ne tür sayfalarda daha çok zaman geçirdiklerini belirlemek,
  • Ziyaretçilerin nereye gittiklerini belirlemek,
  • Siteye gelmiş olan çeşitli özelliklerdeki kullanıcıların davranışlarını belirlemek,
  • Sitede kalmakta olan kişilerin dönüşüm oranlarına olan etkilerini, sayfayı terk etme sebeplerini analiz edebilmektir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

B2B E-ticarette Oturum Kaydının Ne Gibi Yararları Vardır?

Oturum kaydı yapmış olmanın B2B e-ticarette çevrimiçi alış veriş sitelerine birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Ziyaretçilerin geliş amaçlarını anlayabilme

B2B e-ticaret sitelerinde oturum kaydı almak siteye gelmiş bulunan ziyaretçileri izleyebilme imkânı sunmaktadır. Bu şekilde beklentilerinin hangi oranlarda karşıladığı, hangi konularda takılmış oldukları gibi hususlarda fikir sahibi olabilmeyi mümkün kılmaktadır. Elde edilmiş olan veriler müşterilerin hangi konular hakkında ikna edilmesi gerektiği hususunda B2B işletmelere önemli ipuçları vermektedir.

Sitedeki hangi öğeler ile etkileşimde bulunulduğunu anlayabilme

B2B e-ticaret sitelerinde yapılmış olan oturum kayıtları kullanıcıların sitedeki hangi temel öğeler ile etkileşimde bulunduklarını anlayabilmeye imkân sağlayabilmektedir. Kullanıcıların hangi bölümlerde daha çok zaman geçirdikleri, odaklanmış oldukları yer,  neleri atlamış oldukları, neye tıkladıkları gibi konularda B2B işletmelere yardımcı olabilmektedir.

Hataların ve sorunların fark edebilerek çözüm yolu bulabilme

Kullanıcıların hayal kırıklığı yaşadıkları, kafalarının karıştığı ve sorun yaşarken takıldıkları oturum tekrarlarını izlemek, B2B sitelerini iyileştirme konusunda bilinen en hızlı yollardan birisidir.

Ziyaretçilerinizin sitenizden neden ayrıldıklarını öğrenebilme

Herhangi bir dönüşüm sağlamadan B2B e-ticaret sitesinden ayrılmış olan kullanıcıların oturum tekrarları seyredilerek, sitede daha uzun süre kalarak eyleme geçmeleri ve hemen çıkma oranlarını düşürme gibi stratejileri geliştirebilme imkânı sağlama fırsatı sunabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapabilmek İçin Polonya’da Şirket Nasıl Kurulabilir?

B2B E-ticarette Oturum Kayıtları Hangi Bilgileri İçerir?

B2B e-ticarette oturum kayıtları, kullanıcıların tarayıcılarında gördükleri her türlü şeyi site sahiplerine gösterebilmektedir. Her kullanıcı oturumu kaydı siteye ulaştığında kaydırmayı, tıklamaları ve fare hareketini gerçek zamanlı olarak gösterebilmektedir. Mobil cihazlarda dokunma, kaydırma gibi seçenekler de yer almaktadır. Bir kullanıcı sayfayı yenilediğinde veya yeni bir sayfaya gittiğinde, oturum bir bütün olarak kaydetme işlemine devam edecek ziyaretçinin birden fazla sayfadaki yolculuğunun videosunu kesintisiz şekliyle izlemeniz mümkün olabilecektir.

Oturum Kaydı Hangi Araçlar ile Açılmaktadır?

Mouseflow

Mouseflow piyasada yer alan en iyi oturum kayıt araçlarından biri olup mükemmel özelliklere sahiptir. Kullanıcılar bir web sitesi ziyaretçisinin bütün video oynatmasını Mouseflow ile izleyebilmektedir. Mouseflow, isteğe bağlı şekilde veya ziyaretçileri sitelerini ziyaret ettikleri anda otomatik olarak kaydedebilecek şekilde ayarlanabilmektedir.

Mouseflow programının genel özellikleri filtreler, otomatik kaydetme ve oturumlar olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Smartlook

Smartlook, aradığınızı daraltmak için filtrelenmiş aramalar, segmentlere ayrılmış kayıt ve zamanlı kayıtlar sağlayabilmektedir. Smartlook ziyaretçi kayıtları her bir ziyaretçinin uygulamanızda veya web sitenizde neler yaptığını göstermekte olan oturum kayıt araçlarındandır. Genel özellikleri arasında filtreler, görüntülenen sayfalar, otomatik kaydetme ve oturumlar gibi özellikler bulunmaktadır.

Hotjar

Piyasada en iyi bilinmekte olan oturum tekrarı ve ziyaretçi kayıt çözümlerinden biri Hotjar’dır. Kullanılması son derece basittir. Hotjar birçok gelişmiş özelliğe sahip araçlardandır. Hotjar oturum kaydı yapmakta olan araçların başında yer alan bir uygulama olarak bilinmektedir.