B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nasıldır?
B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nasıldır?
18 Ocak 2023
Pazarlama-Teknikleri
B2B Alanında En Çok Tercih Edilen Pazarlama Teknikleri Nelerdir?
20 Ocak 2023

B2B E-Ticarette Instagram Etkileşiminin Yararları Nelerdir?

B2B-E-Ticarette-İnstagram-Etkileşiminin-Yararları-Nelerdir

Son yıllarda instagram en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Kişiler instagramı bireysel amaçları için kullanırken pek çok B2B işletme de ticari amaçları için bu platformda yer almaktadır. B2B işletmeler düzenli iletişim ile bu platform üzerinden kullanıcılarına markalarını, hizmetlerini ve ürünlerini tanıtmaktadır.

Instagram ile pek çok B2B işletme hedef kitlelerinde yer almakta olan işletmelere ulaşım sağlayarak satışlarını artırma olanağı bulabilmektedir. Ancak B2B işletmelerin instagram ile satışlarını artırabilmeleri için pek çok noktayı göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Instagram görünüşlerinin verdiği etkileşim ve güven amaçlarına ulaşabilmelerini sağlamaktadır. Instagram etkileşimlerini artırmak istemekte olan B2B işletmelerin izlemeleri gereken bazı yollar bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Instagram Görünüşünün Güven Vermesini Sağlayabilmek

Eğer ınstagramda etkileşimlerin artırılması hedefleniyorsa öncelikle önem verilmesi gereken nokta ınstagram görünüşüdür. Genellikle ınstagram kullanıcıları güven veren görünüşe sahip olan ınstagram kullanıcıları ile etkileşime geçmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle B2B işletmelerin instagram görünüşlerini profesyonel şekilde tasarlamaları gerekmektedir. Bunun için;

 • Kullanıcı ismi seçerken marka ismi kullanabilmeye özen gösterilmelidir.
 • Instagramda görünüş olarak marka ismi kullanmaya önem verilmesi gerekmektedir. Yani kurumsal kimliğin instagramda yansıtılması gerekmektedir.
 • Instagram görünüş bilgileri hazırlanırken kurumsal bir dil kullanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Markaya ait site bilgileri, markanın sloganı gibi bazı bilgilere görünüşte de yer verilmelidir.
 • Instagramda etkileşim kazanabilmek amacıyla paylaşımlarda kullanabilecek instagram şablonları markaya ait kurumsal kimliğe yönelik hazırlamalıdır.

Bu gereklilikleri yerine getiren güven verici bir instagram görünüşüne sahip olan B2B işletmeler hedef kitlede yer alan işletmelerin güvenlerini kazanarak instagram etkileşimlerini artırabilmektedir.

Rakipleri Analiz Edebilmek

Instagram içerikleri hazırlarken öncesinde bir araştırma yapılması gerekmektedir. Rakiplerin ınstagramda yer alan içerik örneklerini analiz ederek neyi nasıl yaptıkları gözlemlenmelidir. Markayı rakiplerden ayırabilecek yanlar bulunarak stratejiler belirlenmelidir. Rakiplerin analizleri yapılırken;

 • Takipçi sayıları,
 • Beğeni sayıları,
 • Görselleri,
 • Hikâyeleri,
 • Etkileşim oranları,
 • Reels videoları,
 • İçerik metinleri,

İncelenerek instagram stratejileri daha kolay şekilde tasarlanabilmektedir.

İçeriklerin Profesyonel Olmasını Sağlayabilmek

Instagram içeriklerine ait örnekler inceledikten sonra B2B markasına ait içerikler hazırlanırken profesyonel olabilmek gerekmektedir. Instagramda profesyonel içerikler üretebilen B2B markaların etkileşim oranları daha hızlı artış göstermektedir.

Instagram içeriğine ait tasarım işlemi gerçekleştirirken profesyonel tasarım yapabilmeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Instagram görsel tasarımı gerçekleştirecek olan B2B firmaların instagram fotoğraf ve görsel ölçütlerini göz önünde bulundurarak tasarım yapmaları gerekmektedir. Görünüş düzeninin bozulmaması için video veya görsel hazırlarken sosyal medya video ve fotoğraf ölçülerine göre tasarımlar yapmaya özen gösterilmelidir. Bu şekildeki içerikler ile takipçilerin güveni kazanılarak instagramdaki etkileşim oranlarının artması sağlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Etkileşime Geçirebilecek Metinler Hazırlayabilmek

Instagramda etkileşimlerini artırmak isteyen B2B işletmelerin içerik metinlerine özellikle önem vermeleri gerekmektedir. Instagram içeriklerinde harekete geçirebilecek metinler kullanabilmek kullanıcıların instagram içerikleriyle iletişime geçebilmelerine yardımcı olmaktadır. Pek çok B2B işletme takipçilerine bazı konularda soru sorabilecekleri veya onları yorum yapmaları için teşvik edebilecekleri metinler sayesinde instagram etkileşim oranlarını artırmayı başarabilmektedir.

Eğer instagram hesabına ait etkileşim oranlarının artırabilmesi planlanıyorsa paylaşım metinlerin kullanıcıları etkileşime geçirebilecek cümlelere, yorum yapabileceklerini sağlayabilecek sorulara veya soru cümlelerine yer verilerek bunun sağlanabilmesi mümkündür. Bu şekilde ınstagram etkileşim oranlarının yükselmesi hızlandırabilmektedir.

İçerikleri Çeşitlendirebilmek

Instagram hesaplarında etkileşimi artırmak isteyen pek çok B2B e-ticaret işletmesinin önem vermesi gerekli olan noktalardan birisi de içerik çeşitliliğidir. Instagramda kullanılabilecek olan pek çok içerik türü yer almaktadır. Bunlar;

 • Video içerikleri,
 • Reels videoları,
 • Canlı yayınlar,
 • Fotoğraf gönderileri,
 • Ürün paylaşımına ait içerikler,
 • Hikâye özellikleri,

Tarzındaki içerik türleri ınstagram hesabına ait içerikleri çeşitlendirmede en büyük yardımcı olmaktadır. Günümüz şartlarında birçok işletme çeşitli içerik türlerine ilgi gösterdiği için B2B işletmelerin içerikleri çeşitlendirebilmesi etkileşim oranlarının daha hızlı bir şekilde artmasını sağlayabilmektedir.