B2B Alanında Facebook Algoritması Nasıl Çalışmaktadır?
17 Aralık 2022
B2B Alanında Dijital Pazarlama Nedir ve Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
20 Aralık 2022

B2B E-ticarette Hedef Pazar Ne Demektir?

B2B e-ticaret yaparak internet üzerinden satış yapmakta olan B2B firmaların satmış oldukları ürünler ile ilgilenen ve bu ürünleri satın alma ihtimali yüksek olan müşteri kitlesine hedef pazar denilmektedir. Genel olarak B2B e- ticaret yöntemiyle internetten hizmet ve ürün satışı yapmakta olan B2B işletmeler satışlarını artırabilmek ve hedef pazarlarını genişletebilmek için ürün çeşitliliklerini artırmak zorundadır.

B2B e-ticaret şirketleri doğru Hedef pazar seçimleriyle pek çok avantajlardan yararlanabilmektedir. B2B e-ticaret yaparak internetten ürün satmak istemekte olan B2B işletmelerinin doğru hedef stratejileri gerçekleştirebilmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B E-ticarette Hedef Pazar Seçimi Ne Demektir?

B2B e-ticaret yaparak internet üzerinden hizmet ve ürün satışı yapan B2B işletmelerin belirli olan stratejilerden faydalanarak satışını yapmış oldukları hizmet ve ürünlerinin hangi hedef kitleye ve hangi pazarda satılacağının belirlenmesi işine Hedef pazar seçimi denilmektedir.  B2B e-ticaret şirketleri Hedef pazar seçimi yaparlarken;

 • Rakip Analizi,
 • Hedef Kitle Analizi,
 • Karlılık Oranları

Tarzındaki öğeleri göz önünde bulundurarak hareket etmelidir. Bu şekilde işletmeler doğru hedef pazar seçimleri ile B2B e-ticarette amaçlarına kolayca ulaşabilmektedir.

B2B E-ticarette Hedef Pazar Seçimini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

B2B e- ticaret için hedef pazar seçimi yapması gereken B2B işletmelerin hedef pazar seçimlerini etkilemekte olan unsurlar yer almaktadır.

 • Hedef Pazar bölümleri
 • Bölümlerin değerleri ve büyüklüğü
 • Rakiplerin hedef pazardaki konumları
 • Pazarın ayırt edici olan özellikleri

Bu unsurların B2B e-ticaret şirketlerinin hedef pazar seçimlerini etkilediği bilinmektedir. Bu unsurlara uygun şekilde geliştirilen ve B2B şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verebilen bazı hedef pazar stratejileri yer almaktadır.

B2B E- ticarette Hedef Pazar Seçerken Kullanılmakta Olan Stratejiler Nelerdir?

B2B e-ticaret için hedef pazar seçimi yapmak isteyen B2B firmaların kullanabilecekleri pek çok hedef pazar seçim stratejileri yer almaktadır.

 • Çok Pazar Stratejisi /Farklılaştırılmış Pazarlama
 • Tüm Pazar Stratejisi / Farklılaştırılmamış Pazarlama
 • Niş Pazar Stratejisi / Dar Dilimli Pazarlama
 • Yoğunlaştırılmış Pazar Stratejisi/ Yoğunlaştırılmış Pazarlama

Stratejileri B2B e- ticaret sitelerine hedef pazar analizi yapacak olan işletmelerin en fazla kullandıkları yöntemler olarak bilinmektedir.

Çok Pazar Stratejisi / Farklılaştırılmış Pazarlama

Çok pazar stratejisi veya diğer bilinen adıyla farklılaştırılmış pazarlama, B2B e-ticaret yaparak internet üzerinden ürün satan B2B firmaların, her pazar diliminde bulunan tüketici işletmelere özel bir ürün geliştirdikleri ve yüksek satışlar yapılabilinen hedef pazar seçim stratejisi olarak bilinmektedir.

Çok pazar stratejisini kullanmakta olan B2B firmalar hedef pazarlarını bölerek hareket edebildiklerinden pazarlama, dağıtım ve üretim maliyetlerinde artış göstermekte olduğunu söylemek doğru olacaktır. Ancak markalarını tanıtan ve ilgili pazarda işlerini geliştirebilen B2B işletmelerin bu tarz hedef pazar seçim stratejisinde kararlılıklarının da arttığı söylenebilir.

Tüm Pazar Stratejisi / Farklılaştırılmamış Pazarlama

Tüm pazar stratejisi veya bilinen diğer adıyla farklılaştırılmamış pazarlama,  B2B e-ticaret şirketlerinin hedef pazarlarını tam olarak ele almış oldukları stratejinin adıdır.

Tüm pazar stratejisi ile hedef pazarlarını belirlemekte olan B2B şirketler dağıtım ve üretim faaliyetlerini pazarın bütün bölümü için yürütmeyi amaçlamaktadır. Bu durum B2B e-ticaret firmalarının ilgili pazardaki kararlılıklarını artırırken maliyetlerini de azaltmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Niş Pazar Stratejisi / Dar Dilimli Pazarlama

Niş Pazar stratejisi veya bilinen bir başka adıyla dar dilimli pazarlama, B2B e-ticaret şirketlerinin hedef pazarlarında bulunan en ufak birime odaklanmış olduğu stratejinin ismidir. Genel olarak niş pazar stratejileriyle hedef pazar seçimi yapmakta olan B2B e- ticaret şirketleri;

 • Firmalar niş bir grubun ihtiyaçlarını giderebilmeye yönelik ürünlerin satışını ve üretimini gerçekleştirmektedir.
 • Niş pazar stratejileri B2B e-ticaret sektöründe küçük de olsa riski arttırmaktadır.
 • Niş pazar stratejileri büyük ölçekli olan B2B şirketlere hitap etmemektedir.

Yoğunlaştırılmış Pazar Stratejisi / Yoğunlaştırılmış Pazarlama

Yoğunlaştırılmış pazar stratejisi veya bilinen başka bir adıyla yoğunlaştırılmış pazarlama, hedef pazarın bölümlere ayrılmış olduğu ve B2B e-ticaret şirketlerinin sadece bir bölümüne odaklandığı strateji çeşididir.