Sponsorlukların B2B Markalara Etkileri Nelerdir
Sponsorlukların B2B Markalara Etkileri Nelerdir?
11 Mayıs 2023
B2B E-ticaret Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırılmaması Gereken Unsurlar
B2B E-ticaret Alanında Dış Pazara Giriş Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
13 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Google’da Reklam Nasıl Verilir?

B2B E-ticarette Google’da Reklam Nasıl Verilir

Yapılan araştırmalar Google üzerinden günlük yaklaşık 3,5 milyarın üzerinde kelime araması yapıldığını göstermektedir. Google’da bu yoğun insan kitlesini dijital pazarlama alanında değerlendirebilmek amacıyla reklamlarını kullanmaktadır.B2B marka sahipleri de bu yoğun trafiğin yaşanmakta olduğu arama motorunda reklamlarının yer almasını ve hedef kitlelerine Google’a reklam verme yolu sayesinde ulaşabilmeyi istediklerinde bazı adımları izlemeleri gerekmektedir.

Bir Reklam Hesabı Oluşturulması 

B2B e-ticaret markalarının ads.google.com adresine girerek mail adresleri ile birlikte bir reklam hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Bu aşama sonrasında karşılarına çıkacak kısımları eksiksiz olarak doldurmaları gerekmektedir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra reklam hesabına giriş yapılabilmektedir. Bu hesapla beraber, toplu işlemler, ölçüm ve faturalandırma sekmeleriyle birlikte hesaba ait tüm detaylara erişilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

Hedef Kitlenin ve Anahtar Kelimelerin Belirlenmesi 

B2B e-ticaret markalarının hangi amaca hizmet edeceklerine bu aşamada karar vermiş olmaları gerekmektedir. Artık bu süreçte hitap edilecek kitlenin belirlenmesi gerekmektedir. Bu hedef kitlenin yapacak oldukları aramalar ve zevklerine göre reklam stratejileri belirlenebilmektedir. Hedef kitlenin belirlenmesi, dijital pazarlamanın en önemli adımlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Hedef kitlenin belirlenmesi, reklamların amacına hizmet edebilmesini sağlamaktadır.
Yani tıklanma oranlarında artış yaşanmasını sağlayabilmektedir. Ancak hedef kitlenin belirlenmesi sonrasında anahtar kelimeleri bulmak kolaylaşabilmektedir. Anahtar kelime seçimi yapılırken, yanlış anahtar kelime seçimi yapılmaması oldukça önemli bir unsurdur. Bu durum işleyişin bozulmasına sebebiyet verebilmektedir.

Kampanya Ayarlarının Yapılandırılması

B2B e-ticarette Google, markalara reklam bütçelerini daha verimli kullanabilmeleri için kampanyalarını yapılandırma olanağı sunmaktadır. Dijital pazarlama yapabilmek amacıyla Google’a reklam verme seçeneği tercih edilmişse bu adım kaliteli kullanılarak reklam bütçesi yüzde yüz kullanılabilmektedir.

Bu yapılandırma ile reklamların hangi bölgelerde görüntülenmesi isteniyorsa seçilebilir, reklam bütçesi yüzdesi bölgelere veya illere göre dağıtılabilir. Bu kampanya ayarları aynı zamanda kitleye ulaşabilmeyi sağlamaktadır.

Etkileyici Reklam Metni Hazırlanması 

B2B e-ticarette reklam oluşturmak, her ne kadar uzun detaylar içeriyor olsa da müşterilerin görecekleri tek detay reklam metinleridir. Bu nedenle bu aşamaya özen gösterilmesi ve önem verilmesi gerekmektedir. Reklam metninde oluşturulacak en küçük değişiklikler, reklamdan alınacak olan verimi değiştirebilmektedir. Bu nedenle bu adım atlanmadan mutlaka üzerinde durulması gereken bir adımdır. Çünkü dijital pazarlama içerisinde müşterileri etkileyebilmek oldukça önemlidir.

Reklam Uzantıları Tanımlanması

B2B e-ticarette reklam uzantısı kullanmayı tercih eden web siteleri, standart web sitelerine göre daha fazla tıklanma almaktadırlar. Bu nedenle Google reklamlarına uzantılar tanımlanarak oluşturulan Google reklamlarından daha fazla verim alınabilmektedir.

Dönüşüm Tanımlanması ve Entegrasyon

B2B e-ticarette de Google reklamları ölçülebilirdir. Bu avantajdan yararlanabilmek için teşekkürler sayfasına kod snippeti eklenmesi gerekmektedir. Bu kod işlendikçe Google’a geri bildirimler gelecek ve bu sayede yapılan işlemler tanımlanabilecektir. Eğer dönüşüm değerleri ve dönüşüm sonuçları arasında farklılıklar görülüyor ise etkinlik snippeti içinde bulunmakta olan ‘value’ değeri 1 yapılabilmektedir. Reklamların B2B sitelerine getirisini bu sayede gözlemleyebilme şansı yakalanmış olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Godeogle’a Reklam Verme Sürecinde Son Adım Faturalandırma Ayarları

Bütün adımlar tamamlandıktan sonra yapılması gereken şey; entegrasyonlar bitirildikten sonra reklamları yayınlayabilmek için bir ödeme şeklinin belirlenmesi gerekliliğidir. Bu aşama için Google hesabında faturalandırma başlığı altında bulunan alandan işlemin gerçekleştirilebilmektedir. Reklamlardan daha fazla verim alınabilmesi için gerekli optimizasyonlar araştırılarak sitelere uyarlanabilmektedir.

Google’a Reklam Verme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Adım

B2B e-ticarette Google’a reklam verme sürecinde izlenmesi gereken adımların olabildiğince doğru bir biçimde yapılması gerekmektedir. Bunların ilk sırasında yanlış kelimelerin belirlenmesi gelebilir. Çünkü anahtar kelime seçimleri reklam verilerini tamamıyla değiştirebilmektedir. Anahtar kelime seçimi gibi kampanya yapılandırmaları da reklam bütçesinin karşılığını alabilmek açısından atlanılmaması gereken adımlardan biridir.  Etkileyici reklam metinleri de dikkat edilmesi gereken üçüncü adımdır. Bu üç adım yerine getirilirken Google’a reklam verme sürecinde deneyimli veya uzman olan kişilerden yardım alınması daha doğru olmaktadır.