B2B E-ticarette İşleri Kolaylaştıracak İçerik Pazarlama Araçları
B2B E-ticarette İşleri Kolaylaştıracak İçerik Pazarlama Araçları
28 Nisan 2023
B2B E-ticarette Filtreleme Rapor Modelleri Nelerdir
B2B E-ticarette Google Analytics Filtreleme Raporları Nasıl Kullanılabilir?
2 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Google Analytics Sayesinde Reklamlarım Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenebilir? 

B2B E-ticarette Google Analytics Sayesinde Reklamlarım Dönüşüm Oranları Nasıl İncelenebilir 

B2B e-ticarette Google Analytics, izleme kodu yüklü olan bütün web siteleri için dönüşümler, e-ticaret işlemleri, kitlelerin konumu ve cihazları, kullanıcı davranışları ve oturumlar gibi pek çok veriyi ölçmeye yardımcı olan bir araçtır. Diğer bir deyişle Google Analytics, en bilinen ücretsiz web sitesi analiz platformu olarak bilinmektedir.

Google tarafından sunulmakta olan Google Analytics, B2B e-ticaret kullanıcılara web sitesi trafiği ile ilgili çok detaylı bilgiler sağlamaktadır. Mesela, Google Analytics

B2B e-ticaret alanında faaliyet yürütmekte olan web sitesi sahipleri ile web yöneticilerine, siteye gelmekte olan trafik kaynaklarını; ücretli trafik, yönlendirme trafiği, sosyal trafik ve organik trafik dâhil olmak üzere güvenli ve kolay görebilme olanağı sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Ortak Pazarlama Nedir?

Google Analytics, web yöneticilerinin bir web sitesinde yer alan ziyaretçi etkinliklerini anlamalarına yardımcı olabilecek özellikler sunar; raporlama ve analiz özelliklerinin yanında bu faaliyetler için bazı belirli hedefleri belirlemeye de yardımcı olmaktadır.

Reklamların dönüşüm oranları incelenmeye başlamadan önce, bu reklamların verimliliklerini göstermeye yarayan dönüşüm oranının ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Bir kullanıcının B2B e-ticaret firmasının reklamlarıyla etkileşime geçmesi, cep telefonundan işletmeyi araması ,internet üzerinden bir satın alma veya işletme için değerli kabul görülen bir işlem gerçekleştirmesine dönüşüm denilmektedir.

Google Analytics ile izlemeler ve Dönüşüm Oranı

İzlemek istenilen dönüşüm türünü seçmek, ilerlemedeki ilk aşama olacaktır. Farklı inceleme yolları ile dönüşüm oranı kullanıcılara faydalı olan veriler ileterek bilgilenmelerini sağlayabilmek üzere tasarlanmışlardır.

Kullanıcılara etkin hizmetler sunan Google Analytics sayesinde bu işlemler kolaylıkla sürdürülebilmektedir. B2B e-ticaret işletmesi ile alakalı dönüşüm oranları hakkındaki veriler analiz edilerek ihtiyaç duyulan ücretsiz araçların hepsine tek bir noktadan erişebilmektedir. Bu şekilde daha akıllı kararlar alabilmeyi sağlamaya yardımcı olan Google Analytics, maliyetsiz ve zahmetsiz bir şekilde hemen kurulum yapılabilmektedir. Site ve kullanıcılarını bu dönüşüm oranları takibi ile daha yakından bilerek, B2B işletmenin ilerleyebilmesi ve yükselmesi gibi oldukça önemli kararları daha da azaltarak alabilmek mümkün hale gelecektir.

Başka yerlerde bulunamayacak analizler sunmakta olan bu ortam, en iyi makine öğrenmesine sahip özelliği sayesinde en sadık yardımcı konumunda olacaktır. Bir hesap oluşturarak ücretsiz başlatılacak bu programda oturum açmanın ardından, mülkünüzde bir raporlama görüntüsü oluşturulması gerekmektedir. Bununla ilgili gerekli olan tüm açıklamalar, kurulum sırasında kolay bir dil kullanılarak yapılmaktadır. Bu sırada edinilecek olan izleme kodu siteye eklenerek Analytics mülkünüzde dönüşüm oranları ile ilgili bilgiler edinmeye başlanabilinmektedir.

B2B E-ticarette Google Analytics Kullanımı Sayesinde Dönüşüm Oranları Raporları  Dönüşüm oranlarıyla alakalı elde edilecek veriler yer almaktadır. Bu veriler arasında ilk aşamada, siteyi ziyaret etmekte olan yeni ziyaretçilerin dönüşüm oranında, takip sistemlerinin önceki süreçte takip etmemiş olduğu kullanıcılar gösterilmektedir. Sayfayı ziyaret eden her ziyaretçi, site için potansiyel müşteri olabilme niteliği taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Ziyaretçilerin B2B e-ticaret sitelerinde attıkları her bir adım, mesela ürünleri sepete atma, belirli sayıda sayfaları gezme veya satın alma işlemi gibi aksiyonlar Google Analytics tarafından kayıt altına alınmaktadır. Siteyi ziyaret etmekte olan yeni potansiyel müşterilerin, talep edilen dönüşümleri gerçekleştirmeleri,  gerçekleştirmiş olunan uygulamalardan verimlilik elde edildiğini göstermektedir. Mevcut müşterileri korumak ve yeni müşteri kazanmak maliyet gerektirmektedir. Dönüşüm takip oranlarından doğru aksiyonların alınmış olduğunu görebilmek için harcanacak para, karlılığı görebilmek açısından oldukça önemlidir.

Site ziyaretçileri aramış oldukları ürünleri bulabilmek için büyük ihtimalle sayfada yer alan arama çubuğundan yararlanma eğilimi göstermeyi tercih edeceklerdir. Google Analytics, eğer ilgili ayarlamalar yapıldıysa, kullanıcıların bu çubuk üzerinden yapmış oldukları aramaları takip etmekte ve site için bir rapora dönüştürmektedir.

B2B e-ticarette Google Analytics’in desteklenen dönüşüm raporu, ziyaretçilerin B2B e-ticaret sitelerindeki aksiyonu boyunca takip ederek, satın alım yapılana kadar hangi kanallar üzerinden siteye gelindiğini ayrıştırabilmektedir.