B2B-Alanında-Kendi-İşini-Kurmak-İsteyen-Girişimcilere-Verilebilecek-5-Tavsiye
B2B Alanında Kendi İşini Kurmak İsteyen Girişimcilere Verilebilecek 5 Tavsiye
22 Aralık 2022
B2B Alanında E-ihracat Çözümleri Nelerdir?
24 Aralık 2022

B2B E-Ticarette Etkileyici Biçimde Müşteri Teşekkür Kartı Hazırlanılması

B2B E-ticarette Müşteri Teşekkür Kartları Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Genel olarak B2B e-ticaret yapan firmalar müşterilerini etkilemek ve müşterilerinin kendi markalarına karşı sadakatlerini artırmak için çeşitli yöntemler uygulamaktadır. Firmaların müşterilerinin memnuniyetlerini artırmak adına kullandıkları yöntemlerden biri de müşteri teşekkür kartları hazırlamalarıdır.

B2B e-ticaret firmalarının hazırlamış olduğu bu müşteri teşekkür kartları, sadece müşterilerini etkilemelerinde değil aynı zamanda akılda kalmaları konusunda da yardımcı olmaktadır. Bu sebeple müşteri teşekkür kartları tüm B2B e-ticaret firmaları için önemli bir yere sahiptir.

İlginizi Çekebilir: B2B İşletmeleri İçin Amazon Komisyon Oranları Nasıldır?

B2B e-ticaret firmaları genel olarak müşteri teşekkür kartlarını hazırlayacak olduklarında bazı unsurlara dikkat ederek hareket etmeleri gerekmektedir.

 • Marka kimlikleri,
 • Hitap şekilleri,
 • Teşekkür kartlarının tasarımları,
 • Vermek istedikleri mesajlar,

Teşekkür kartı hazırlarken B2B e-ticaret firmalarının dikkat ettikleri bazı unsurlardır. B2B markaların etkileyici teşekkür kartları hazırlarken bu unsurlardan faydalanmaları oldukça önem taşımaktadır.

B2B E-ticarette Müşteri Teşekkür Kartı Ne Demektir?

Müşteri teşekkür kartları,  B2B e-ticaretle uğraşan şirketler tarafından kullanılmakta olan üzerinde firmaların markalarına ait logonun, iletişim bilgilerinin ve müşterilerine iletmek istedikleri notun yer aldığı kartlara verilen addır.

Müşteri teşekkür kartı genel olarak firmalar tarafından müşterilere gönderilen kargo paketlerinin içine eklenmektedir. Bazı B2B e-ticaret firmaları müşteri teşekkür kartları ile sadece teşekkür mesajlarını iletmeyi tercih ederken, bazı firmalar teşekkür kartları ile teşekkür mesajlarının yanında hediye çeki içeren kartlar da iletmeyi tercih etmektedir.

Müşteri Teşekkür Kartlarının Avantajları Nelerdir?

Müşteri teşekkür kartları, B2B e-ticaret firmalarına pek çok avantajlar sağlamaktadır. Bu avantajlardan bazıları;

 • Müşteri teşekkür kartları düzenleyen B2B e-ticaret firmaların imajlarında profesyonellik sağlamaktadır.
 • Müşteri teşekkür kartı ile gönderilmiş olan mesajlar sayesinde müşterilerin B2B markaya olan sadakatinin artmasını sağlar.
 • B2B firmaları göndermiş oldukları müşteri teşekkür kartları ile daha kolay bir şekilde sadık müşterilere sahip olabilmektedir.
 • Bazı firmaların müşteri teşekkür kartlarının yanında göndermiş oldukları hediye çekleri, müşterilerin B2B e-ticaret firmasından bir kez daha alışveriş yapmasına sebep olabilmektedir.
 • Müşteri teşekkür kartları firmaların kurumsal imajını güçlendirmektedir.
 • Müşteri teşekkür kartlarını kullanmayı tercih eden B2B firmalar müşterileriyle sıkı ilişkiler kurabilmektedir.

B2B E-ticarette Müşteri Teşekkür Kartları Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

B2B e-ticaret firmalarından alışveriş yapmış olan müşterilere, müşteri teşekkür kartı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlar yer almaktadır. Bunlardan bazıları;

 • Hazırlanacak olan kart materyali,
 • Hazırlayacak kartın tasarımı,
 • Kart üzerinde yer alacak yazı biçimi,
 • Kart üzerinde yer alacak olan kurumsal kimlik,

Müşteri teşekkür kartı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli unsurlardır. Bu unsurları açıklamak gerekirse;

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Ticaret Yapmak İçin Dubai’de Nasıl Şirket Kurulabilir?

Kart materyaline önem verilmesi

B2B e-ticaret firmalarının müşteri teşekkür kartı hazırlarken önem vermesi gerekli olan konuların en başında kart materyaline önem vermeleri gelmektedir. Eğer B2B firmalar profesyonel bir imaj yaratmak istiyorsa basit bir görünüme sahip olan kartlar yerine kartvizit boyutundaki özel tasarlanmış kartları tercih etmeye özen göstermelidirler.

Markaya özel teşekkür kartı tasarlanması

Müşterilere gönderilecek müşteri teşekkür kartları tasarlanırken B2B markaya özel tasarlanmış kartlar tercih edilmesi profesyonelliği de artırmış olmaktadır. Kart tasarımları için ücretsiz tasarım araçlarından yararlanarak markaya ait özel teşekkür kartları tasarlanabilmektedir.

Kart üzerinde yer alacak teşekkür metnin yazı biçimi

Müşterilere gönderilen müşteri tebrik kartları gönderilen kişilerde bir memnuniyet oluşturur. Ancak müşteriler otomatik yazıcıdan çıkmış yazılar yerine el yazısı ile yazılmış olan yazıları daha samimi bulmaktadır. Bu nedenle teşekkür kartları üzerine el yazısı ile mesaj yazma daha uygun olacaktır.

Kart üzerinde kurumsal kimliğin yansıtılması

Teşekkür kartının tasarımı yapılırken kurumsal kimliği oluşturan B2B marka logosuna ve marka sloganına yer verilmelidir. Ayrıca kartın alt kısmında sosyal medya hesaplarına yer verilmelidir.