Ücretsiz B2B E-ticaret Yazılımı Neden Kullanılmamalı
Ücretsiz B2B E-ticaret Yazılımı Neden Kullanılmamalı?
24 Mayıs 2023
B2B E-ticarette Ücretsiz Video Düzenleme Programları
B2B E-ticarette Ücretsiz Video Düzenleme Programları
26 Mayıs 2023

B2B E-ticarette Dijital Ortamda İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

B2B E-ticarette Dijital Ortamda İçerik Üretimi Nasıl Yapılır

B2B işletmeler hedef kitlelerinde yer alan işletmelere ulaşabilmek veya hedef kitlelerini genişletebilmek amacıyla bazı paylaşımlar yapmaktadır. Bazı B2B firmalar sitelerinin blog bölümü için içerik üretimi yaparken bazı firmalar yalnızca sosyal medya hesapları için içerik üretirken birçok firma ise hem sosyal medya içerikleri hem de blog içerikleri üreterek çoklu platformlardan hedef kitleleri ile iletişime geçmeyi tercih etmektedir.

İçeriklere olan ilgi her geçen gün hangi platformda olursa olsun artış göstermektedir ve bu sebeple B2B işletmeler içerik üretimine önem vermektedirler.

B2B E-ticarette İçerik Pazarlaması Nedir? 

B2B e-ticarette içerik pazarlaması, B2B markaların ve işletmelerin hedef kitlelerinde yer alan işletmeler ile etkileşime geçebilmek ve kar edebilecekleri müşteri aksiyonları elde edebilmek için yapmış oldukları içerik üretim ve dağıtım çalışmalarına verilen addır.

Genel olarak işletmeler içerik pazarlaması yaparlarken bazı içerik çeşitlerinden yararlanmaktadırlar. Bunlar;

 • Reklam içerikleri,
 • Video içerikler,
 • Sosyal medya içerikleri,
 • Blog içerikleri,

B2B markaların en çok ürettikleri içerik türleridir. B2B işletmelerin oluşturmak istedikleri içerik çeşitlerine karar verdikten sonra rakipler, hedef kitle ve platform dinamikleri gibi pek çok unsuru göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

İçerikleri Üretmeden Önce Rakiplerin Analiz Edilmesi

B2B işletmeler dijital ortamda içerik üretimi yapmayı ve bu içerikleri blog bölümünde veya sosyal medyada paylaşacaksa içerik üretimi yapmadan öncelikle rakiplerini analiz etmeleri gerekmektedir. Rakiplerin içerik pazarlaması yöntemlerini belirleyebilmek için;

 • Öncelikle hangi işletmelerle rekabete girdiklerini belirlemeleri gerekmektedir.
 • Rakipler seçildikten sonra rakip firmaların internet siteleri kontrol edilmeli ve blog bölümünün bulunup bulunmadığı incelenmelidir. Eğer bulunuyor ise blog bölümlerinde ne çeşit içerikler paylaştıklarına göz atılmalıdır.
 • Rakip firmaların Instagram, Facebook veTwitter gibi sosyal medya hesaplarını inceleyerek bu platformlarda ne çeşit içerikler paylaştıklarına göz atılmalıdır.
 • Video içerik üretimi yapılacak ise Youtube gibi video izleme sitelerindeki rakiplere göz atılmalı ve hangi konular hakkında video çekimi yaptıkları belirlenmelidir.

Bu çalışmaları yaparak B2B işletmeler sosyal medya içerik örneklerine ve blog içerikleri örneklerine kolay bir biçimde ulaşabilir ve içerik pazarlaması yaparlarken neyi nasıl yapacaklarına daha kolay bir şekilde karar verebilirler.

Hedef Kitleyi Belirlemek ve Analiz Etmek

Ticari faaliyet göstermekte olan her B2B işletmelerin hizmet ve ürünlerini satabilmek veya markalarını tanıtmayı istedikleri bir kitle bulunmaktadır ve bu kitleye de hedef kitle denilmektedir. Dijital içerik üretimi yapmayı isteyen B2B işletmeler için hedef kitleleri oldukça önemlidir. Çünkü B2B markaların hedef kitlelerinde yer alan işletmelere göre içerik pazarlaması yapmak istedikleri platformlar değişiklik gösterebilmektedir.

B2B e-ticarette hedef kitle analiz ederken;

 • İnternetten alışveriş yapma alışkanlıkları,
 • İlgi alanları,
 • İnternet kullanım alışkanlıkları,
 • Yaş ve cinsiyet bilgileri,
 • Demografik bilgileri,

Gibi önemli özellikleri analiz edilebilmektedir.  Bu özellikler analiz edildikten sonra şu yöntemler kullanılarak içerik pazarlaması yapılacak alanlara ve içerik türlerine karar verilmelidir.

 • Hedef kitlede yer alan kişiler 18 ile 24 yaş arasında yer alıyorsa içerik pazarlaması çalışmaları daha çok Tik Tok gibi platformlar için planlanmalıdır.
 • Hedef kitlenin ilgi alanları içerisinde video izleme gibi aktiviteler yer alıyorsa daha çok Youtube gibi sosyal medya alanları tercih edilmelidir.
 • Hedef kitlenin internet kullanım alışkanlıkları gözlemlenerek hedef kitlenin internet kullanımlarının fazla olduğu saatlerde içerik paylaşımları yapılmalıdır.
 • Hedef kitle daha genç grupları içerisinde barındırıyor ise içerik paylaşımlarında daha samimi bir dil kullanılabilinmesinin yanı sıra orta yaşa hitap eden bir B2B markaya sahip bulunuluyorsa daha kurumsal bir dil kullanması iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Blog İçerikleri Üretmek

B2B işletmelerin son dönemlerde en fazla içerik pazarlaması yapmış oldukları alanlardan biri de internet sitelerinde yer alan blog bölümleri olarak bilinmektedir. Blog bölümleri ile B2B markalar, belirli konularda araştırma yapan ve hedef kitlelerinde yer alan işletmelere daha kolay bir biçimde ulaşabilmektedir.