B2B E-ticarette Google Ads Reklamları ile İlgili Bilinmesi Gereken Unsurlar
B2B E-ticarette Google Ads Reklamları ile İlgili Bilinmesi Gereken Unsurlar
3 Mayıs 2023
B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar
5 Mayıs 2023

B2B E-ticaret Siteleri ve İçeriklerinde Kullanılabilecek Ücretsiz Stok Video Siteleri

B2B E-ticaret Siteleri ve İçeriklerinde Kullanılabilecek Ücretsiz Stok Video Siteleri

B2B e-ticarette ücretsiz stok video siteleri, herhangi bir ücret ödemeden yapılmış olan videoları indirmeyi ve izinler çerçevesinde bu videoları sosyal medya hesaplarında kullanabilmeyi sağlayacak sitelerdir. Sosyal medya hesaplarında video paylaşımı yapılması rakiplere göre fark yaratabilmeyi sağlayacağından oldukça önemlidir. Hesaplarda paylaşılacak videoları B2B işletmeleri kendileri çekebilecekleri gibi bir tasarımcı ile anlaşılarak da oluşturtabilmekte veya herhangi bir ücret ödenmeden ücretsiz stok video siteleri kullanılarak da indirilebilmektedir. Bu ücretsiz stok video sitelerinden bazıları şunlardır;

Pixabay 

Pixabay, ücretsiz görsellere ve stok videolarına ulaşılabilecek olan bir internet sitesi olup, bünyesinde farklı konular hakkında 1 milyonu aşan fotoğraf ve stok video bulunmaktadır. Genel olarak stok fotoğraf ve video arayanların en fazla girmeyi tercih ettikleri internet sitelerinden birisi olarak bilinen Pixabay üzerinden ücretsiz stok video indirebilmek için herhangi bir üyelik alınması gerek bulunmamaktadır. Pixabay’a Üye olmaya gerek olmadan orta çözünürlükteki videolar indirilebileceği gibi bu site üzerinden yüksek çözünürlüğe sahip olan video ve görselleri indirebilmek için üyelik oluşturulması gerekmektedir. Pixabay üzerinden indirilecek olan ücretsiz stok videolarına ait kullanım izinlerinin göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Aksi bir durumda izin verilmeyen alanlarda bu videolar kullanıldığında telif hakları ile ilgili problemler yaşanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Ortak Pazarlama Nedir?

Pexels

Pexels, ücretsiz stok video siteleri arasında yer alan bir diğer internet sitesidir. Pexels, Pixabay’a göre daha kaliteli videolara ulaşılabilecek olan bir internet sitesi olarak bilinmektedir. Videoları indirilebilmesi için herhangi bir üyeliğin oluşturulmasına gerek yoktur. Ancak bu internet sitesinde de aynı Pixabay’da olduğu gibi videolar belirli kullanım alanlarına göre kısıtlanmış durumdadır. Bu kullanım alanları filtrelenerek B2B işletmeler için en doğru olan videolara kısa sürelerde erişilebilmektedir.

Mixkit 

Mixkit, ücretsiz stok video sitelerinden bir başkasıdır. Pixabay ve Pexels ile karşılaştırıldığında biraz farklı çalışmakta olan bu ücretsiz stok video sitesine, her hafta 10 yeni stok video eklenilmektedir. İnternet sitesi üzerinden B2B iş alanlarına en uygun stok videolara ulaşabilmek amacıyla kategoriler kısmı kullanılarak B2B iş alanlarıyla ilgili videolara daha hızlı ulaşılabilmektedir.

Coverr 

B2B web sitelerinin ana sayfalarında kullanılmak amacıyla bir ücretsiz stok video aranılıyorsa girilmesi gereken ilk internet sitesi olarak Coverr tercih edilmelidir. Tam sayfa video içerikleri kullanmayı tercih ederek daha etkileyici olabilmeyi hedefleyen B2B firmaların vazgeçilmez sitelerinden biri olan Coverr’da istenilen alanlara uygun ücretsiz stok videolarına kısa bir sürede erişilebilmesi mümkündür. Animasyon, sanat, doğa ve hava çekimleri gibi kategoriler Coverr içerisinde yer alan kategorilerden sadece birkaç tanesidir.

Videezy

Videezy, ücretsiz stok video siteleri yer almakta olup,bu site üzerinden ücretsiz stok video indirilebileceği gibi istenildiği takdirde site içerisinde bulunmakta olan animasyon videoları ve After Effects şablonları gibi seçeneklerin de kullanılabilmesi mümkündür.B2B işletmelerin videolarında kullanmaları için birebir olan bu şablonlar hem videoları izleyen diğer işletmelerin etkilenmesine imkan sağlamakta hem de daha ilgi çekici olabilmeye yardımcı olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Etkinlik Pazarlaması Nedir?

Free Stock 

Free Stock, ticari ve kişisel amaçlı kullanım yapabilmek için birebir bir internet sitesi olarak bilinmekte olup aynı zamanda Free Stock içerisinde 4000’den fazla stok video da yer almaktadır. Bu internet sitesi üzerinden ücretsiz stok videolar bulunabildiği gibi istenildiği takdirde B2B e-ticaret siteleri sosyal medya hesapları için kullanılabilecek grafik, vektör ve fotoğraflara da çok hızlı bir biçimde ulaşılabilinmektedir.

Videvo 

Videvo, 10000’e yakın animasyon ve stok videonun yer aldığı bir internet sitesi olup aynı zamanda ücretsiz stok videolar da bulunabilecek bir site olarak bilinmektedir. Videvo üzerinden bulunan videolar, lisanssız bir biçimde kişisel ve ticari faaliyetler için kullanılabilmektedir.

ClipStill 

ClipStill, son dönemlerde B2B sosyal medya hesaplarında oldukça çok görülmekte olan ve bir anda popüler olmuş sinemagraf videolarına ev sahipliği yapan bir internet sitesi olarak bilinmektedir.