B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
31 Ocak 2023
Türkiye’den Kuveyt’e Kargo Gönderme Fiyatları Nasıldır
B2B Alanında Türkiye’den Kuveyt’e Kargo Gönderimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
2 Şubat 2023

B2B E-ticaret Alanında Youtube Çalışmaları Niçin Önemlidir?

b2b youtube

Artık günümüz çağı tam anlamıyla teknoloji devrinin etkisi altında bulunmasının yanı sıra bireyler günlük hayatlarının oldukça büyük sayılabilecek bir bölümünü sosyal medya alanlarında geçirmektedir. Sosyal medya alanlarının kullanıcı sayılarına bakıldığında özellikle son on yıl içinde oldukça büyük oranlarda artış göstermesinin yanında gün geçtikçe de bu artışların devam ettiği görülmektedir.

Pek çok farklı sosyal medya uygulaması ve alanı yer almaktadır ve her uygulamanın da kullanıcı sayıları sürekli artış göstermektedir. Bu sosyal medya alanlarından biri de video ve müzik uygulaması olarak bilinen YouTube’dur. YouTube çok fazla kullanıcı sayısı olması nedeniyle pek çok B2B markanın reklam bakımından ilk sıralarda yer alan önemli uygulamasıdır. B2B markaların YouTube’a bu kadar çok önem vermesinin nedenleri sayısal anlamda incelendiğinde ortaya çıkmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Blog Kullanımının Önemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B E-ticaret Alanında YouTube Niçin Önem Taşımaktadır?

  • YouTube, dünya genelinde 1 milyarın üzerinde kullanıcı sayısına sahiptir.
  • Her gün YouTube’dan kullanıcılar tarafından 100 milyon saatin üzerinde video izlenmektedir.
  • Günlük olarak izlenmekte olan video süreleri incelendiğinde, her yıl geçen yıla göre yaklaşık %50 civarında artış göstermektedir.
  • Uygulamaya her dakikada ortalama olarak 300 saate yakın video yüklenmektedir.
  • YouTube dünya üzerinde en çok dile çevrilmiş olan uygulama olup, 75 ülke sınırında 61 değişik dilde kullanıma açık bulunmaktadır.

Bu maddeler B2B e-ticaret alanında You tube’un niçin B2B markalar için bu kadar önemli olduğunu açıklayabilmektedir. Bir markanın YouTube’dan yapmış olduğu reklam bu alan sayesinde milyonlarca kişiye ulaşabilmekte ve bu sayede B2B markaların bilinirlik durumları kolaylıkla artış gösterebilmektedir.

YouTube’da yayınlanan videolar oldukça fazla kişiye ulaşabildiği için gösterilen özen sayesinde B2B marka algısı ortaya çıkararak daha çok işletmede bu algının oluşmasına katkı sağlamaktadır. Sosyal medya alanları çok fazla kullanıldığından hazırlanmış olan videolar diğer işletmelere çok daha kolay bir şekilde ulaştığından işletmeler üzerinde markaya karşı oldukça pozitif etkiler bırakmaktadır.

Oluşturulmuş olan organik içerikler YouTube ile çok daha fazla kişiye ulaşabildiği için, B2B markanın üzerindeki akış trafiği de artış göstermektedir. Ayrıca işletmeler yazı yerine videoları daha kolay algıladıklarından video içerikleri tercih etmektedir. Yazılı olarak anlatılmak istenen unsurlar video şeklinde hazırlandığında daha fazla tercih görmektedir.

YouTube videolara tıklanıldığında bireylerin karşısına çeşitli reklamlar çıkmaktadır. Bu reklamlar sayesinde de B2B sitelerde trafik oluşmakta ve aynı zamanda marka bilinirliği oluşturarak marka değerini artırmaktadır. Ayrıca videolar sayesinde ürünlerin çok kolay bir şekilde tanıtımı yapılabilmektedir. Yani B2B e-ticaret sitelerinin bilinirliği açısından YouTube oldukça önemli bir sosyal medya alanıdır.

B2B e-ticaret sitelerine eklenecek YouTube videoları ile tanıtımı yapılan ürünler için, siteyi ziyaret eden kullanıcıların ürünler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmaları sağlanabilmektedir. Siteye gelen kullanıcıların yalnızca ürünlerin özelliklerine bakmak isterlerken bile eklenmiş olan ürün tanıtım videolarını izleyerek sitede daha uzun süre kalmış olmaları direk şekilde arama motorları optimizasyonunda başarıyı artırabilmeye yönelik oldukça olumlu bir harekettir. Google arama motorunda yapılmakta olan aratmalarda üst sıralarda yer alabilmek YouTube videoları sayesinde gerçekleşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Amazon Satış Rehberi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YouTube, ürünlerin tanıtımının yapılabileceği ve video içerisine eklenecek olan link sayesinde izleyicileri ürünü satın alma sayfasına yönlendirebilecek olan özelliği bulunmaktadır. Web sitesi YouTube kanalı ile ilişkilendirildiğinde, videoları içine satın alma sayfalarına yönlendirebilecek olan linkleri ekleyerek geri dönüşümler artırılabilmektedir.

B2B e-ticaret alanında YouTube’un video reklamları kullanılarak, ürün ve marka tanıtımları oldukça geniş kitlelere yapılabilmektedir. İlgili hedef kitleleri seçimi yapılarak, kısa reklamlar ile tüketicilere ulaşıp, çözümleri, kendilerine sunulan değerler ve fırsatlar tanıtılabilmektedir.

YouTube, videolar sayesinde tüketici işletmelere ulaşabilmek, içerikler üretmek, marka bilinirliği artırmak ve geri dönüşümleri artırmak gibi konularda oldukça önemli bir sosyal medya alanıdır. YouTube, Google’dan sonra, en çok arama sorgusunun yapıldığı 2. arama motoru olmasının yanı sıra Google ve Facebook ‘tan sonra en fazla ziyaret edilen 3. web sitesidir. Bu nedenle B2B e-ticaret siteleri açısından YouTube’un önemi oldukça büyüktür.