B2B E- Ticarete Başlarken Neler Yapılması Gerekir?
B2B E-Ticarete Başlarken Neler Yapılması Gerekir?
17 Ocak 2023
B2B-E-Ticarette-İnstagram-Etkileşiminin-Yararları-Nelerdir
B2B E-Ticarette Instagram Etkileşiminin Yararları Nelerdir?
19 Ocak 2023

B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nasıldır?

B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Stratejileri Nasıldır?

B2B e-ticarete yeni başlayan ya da B2B e-ticaret yapan kişilerin merak ettikleri konular arasında, B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma stratejilerinin nasıl yapıldığı yer almaktadır. B2B e-ticaret firmalarının arasındaki rekabet ortamlarının oldukça büyük olması nedeniyle firmalar genel olarak fiyatları ile ortaya çıkarak müşteri çekebilmektedir.

Doğru fiyatlandırmalar yapılarak rakiplerin karşında bir adım öne geçebilmek için B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma analizlerine oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

B2B Alanında Fiyatlandırma Ne Demektir?

B2B alanında fiyatlandırma, B2B firmaların hizmet ya da ürünlerini satacak oldukları fiyatları belirledikleri süreçlere verilen isimdir. B2B e-ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar açsından oldukça önemli bir süreç olan fiyatlandırma sayesinde firmalar, rakiplerinin bir adım önüne geçebilme fırsatıyla, büyüyen rekabet ortamında ön plana çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

B2B Alanında Fiyatlandırma Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Alışveriş alışkanlıklarının belirlenmesindeki önemli etkenlerin başında fiyatlandırma yer almaktadır. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlara önem verildiği zaman en doğru fiyatlandırmalar yapılabilmektedir. Bu durum rakiplerin karşısında daha da ön plana çıkabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Rakip analizleri,
  • Hedef kitle analizleri,
  • Talepler,
  • Ürünlerin alış fiyatları,
  • Ürünlerin maliyetleri,

Benzerindeki pek çok unsurun fiyat belirlemede göz önünde bulundurulması gerekmektedir. B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma stratejileri arasında özellikle rakip analizleri oldukça önemlidir.

Rakip Analizleri ile Rakipleri Doğru Tanıyabilme

B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma yapılırken gerçekleştirilecek olan ilk adım rakip analizi yapmak olarak bilinmektedir. Yapılacak olan rakip analizleri sayesinde, B2B e-ticaret yaparak gelir elde etmekte olan rakiplerin kampanya ve fiyat stratejilerini görüp, bu stratejiler doğrultusunda fiyat belirlemesi yapılabilmektedir.

Rekabete dayalı olarak yapılan fiyatlandırma stratejisi, ürün fiyatlandırması yapılırken en çok tercih edilen stratejilerdendir. Rakip analizleri yapılırken ürünlerin lojistik süreçleri ve maliyetleri gibi pek çok unsurunda göz önünde bulundurulması firmaların kar edebilmesini kolaylaştırabilmektedir.

Hedef Kitle Analizleri ile Müşterileri Tanıyabilme

B2B e-ticaret alanında yer alan en önemli unsurlardan bir diğeri de hedef kitle olarak bilinmektedir. En doğru şekilde yapılabilen hedef kitle analizleri sayesinde,  B2B e-ticaret firmaları müşterilerini yakından tanıyabilme olanağı bulmakta ve bu kişiler ile ilgili edindikleri bilgiler sayesinde potansiyel müşterileri, müşteriye çevirebilme oranlarını artırabilmektedir.

Bu nedenle ürün fiyatlandırmaları yapılırken ilk önce hedef kitlede bulunmakta olanların alışveriş alışkanlıkları göz önünde bulundurularak, hem ürünlerin en doğru şekilde tespit edilebilmesi sağlanabilir hem de ürün fiyatlandırmaları en doğru şekilde gerçekleştirilebilir.

Buybox Takibi Yapabilme

Buybox, internet üzerinden satılmakta olan ürünlerin hemen al fiyatı olarak bilinmektedir. Genel olarak bu tarzda çalışmakta olan ve değişik markaların ürünlerinin fiyatlarını ürün altında ya da aynı kategoride sergilemekte olan B2B siteler de yer almaktadır. Bu sitelerden alışveriş yapmayı tercih eden işletmeler de genel olarak en ucuz olan ürünü almayı daha doğru bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pazar Araştırması Yapılması

B2B e-ticaret yöntemi ile internet üzerinden ürün satışı gerçekleştiren işletmelerin iş planlarında, genel olarak pazar araştırmaları yapmak bulunmaktadır. Pazar araştırmaları yapabilmek, firmaların hangi ürünleri nasıl satacağını, nasıl pazarlayacağını ve nasıl fiyatlandıracağını belirlemesi konusunda oldukça etkili olmaktadır. Pazar araştırması yapılarak ürünlerin ideal fiyatlarının bulunması istenildiğinde;

  • Satılacak olan ürünlerin arz ve taleplerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
  • Rakiplerin fiyatlarının ve nasıl farklılaştıklarının incelenmesi oldukça önemlidir.
  • Müşterilerin satılacak olan ürünlere ihtiyacının olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Sonrasında satmakta olunan veya satılmak istenen ürünlerin genel olarak B2B e-ticaret sitelerinde ne kadara satıldığının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Pazar araştırması yapıldıktan ve rakipler incelendikten sonra ürün fiyatları belirlenirken rakiplere yakın fiyatların belirlenmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu şekilde belirlenmiş olan fiyatlar sayesinde rakiplerle rekabete girilebilmekte ve rakiplerden farklılaşan özellikler bulunuyorsa ürünlerin satılması da kolaylaşmaktadır.