B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?
B2B Alanında Evergreen İçerik Ne Demektir?
20 Mart 2023
Sermayesiz B2B E-ticaret Nasıl Yapılır?
Sermayesiz B2B E-ticaret Nasıl Yapılır?
22 Mart 2023

B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Nasıl Olmalı?

B2B E-ticaret Alanında Ürün Fiyatlandırma Nasıl Olmalı?

B2B E-ticarete yeni başlayan ya da B2B e-ticaret yapan kişilerin merak ettikleri konular arasında, B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma stratejilerinin nasıl yapıldığı yer almaktadır. B2B E-ticaret firmalarının arasındaki rekabet ortamlarının oldukça büyük olması nedeniyle firmalar genel olarak fiyatları ile ortaya çıkarak müşterilerini çekebilmektedir.

Doğru fiyatlandırmalar yapılarak rakiplerin karşında bir adım öne geçebilmek için B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma analizlerine oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

Fiyatlandırma Nedir?

Fiyatlandırma, firmaların hizmet ya da ürünlerini satacak olduğu fiyatı belirlediği süreçlere verilen isimdir. B2B e-ticaret alanında faaliyet gösteren firmalar açsından oldukça önemli bir süreç olan fiyatlandırma sayesinde B2B firmalar, rakiplerinin bir adım önüne geçebilme fırsatıyla, büyüyen rekabet ortamında ön plana çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

Fiyatlandırma Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İşletmelerin alışveriş alışkanlıklarını belirlemelerindeki önemli etkenlerin başında fiyatlandırma yer almaktadır. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlara önem verildiği zaman en doğru fiyatlandırmalar yapılabilmektedir. Bu durum rakiplerin karşısında daha da ön plana çıkabilmeyi kolaylaştırmaktadır. Fiyatlandırma yapılırken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Rakip analizleri,
  • Hedef kitle analizleri,
  • Talepler,
  • Ürünlerin alış fiyatları,
  • Ürünlerin maliyetleri,

Benzerindeki pek çok unsurun fiyatı belirlemede göz önünde bulundurulması gerekmektedir. B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma stratejileri arasında özellikle rakip analizleri oldukça önemlidir.

Rakip Analizleri ve Rakiplerin Doğru Tanınması

B2B e-ticaret alanında ürün fiyatlandırma yapılırken gerçekleştirilecek olan ilk adım rakip analizi yapmak olarak bilinmektedir. Yapılacak olan rakip analizleri sayesinde, B2B e-ticaret yaparak gelir elde etmekte olan rakiplerin kampanya ve fiyat stratejilerini görüp, bu stratejiler doğrultusunda fiyat belirlemesi yapılabilinmektedir.

Rekabete dayalı olarak yapılan fiyatlandırma stratejisi, ürün fiyatlandırması yapılırken en çok tercih edilen stratejilerdendir. Rakip analizleri yapılırken ürünlerin lojistik süreçleri ve maliyetleri gibi pek çok unsurunda göz önünde bulundurulması B2B firmaların kar edebilmesini kolaylaştırabilmektedir.

Hedef Kitle Analizleriyle Müşterilerin Tanınması

B2B e-ticaret alanında yer alan en önemli unsurlardan bir diğeri de hedef kitle olarak bilinmektedir. En doğru şekilde yapılabilen hedef kitle analizleri sayesinde, B2B e-ticaret firmaları müşterilerini yakından tanıyabilme olanağı bulmakta ve bu kişiler ile ilgili edindikleri bilgiler potansiyel müşterileri, müşteriye çevirebilme oranlarını artırabilmektedir.

Bu nedenle ürün fiyatlandırmaları yapılırken ilk önce hedef kitlede bulunmakta olan kişilerin yaş aralıkları, cinsiyetleri ve alışveriş alışkanlıkları gibi pek çok unsur göz önünde bulundurularak, hem ürünlerin en doğru şekilde tespit edilebilmesi sağlanır hem de ürün fiyatlandırmaları en doğru şekilde gerçekleştirilebilir.

Buybox Takibi Yapılması

Buybox, internet üzerinden satılmakta olan ürünlerin hemen al fiyatı olarak bilinmektedir. Genel olarak bu tarzda çalışmakta olan ve değişik markaların ürünlerinin fiyatlarını ürün altında ya da aynı kategoride sergilemekte olan B2B siteler yer almaktadır. Bu sitelerden alışveriş yapmayı tercih eden alıcılar genel olarak en ucuz olan ürünü almayı daha doğru bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Pazar Araştırması Yapılması

B2B e-ticaret yöntemi ile internet üzerinden ürün satışı gerçekleştiren kişilerin iş planlarında, genel olarak pazar araştırmaları yapmak bulunmaktadır. Pazar araştırmaları yapabilmek, B2B firmaların hangi ürünleri nasıl satacağını, nasıl pazarlayacağını ve nasıl fiyatlandıracağını belirlemesi konusunda oldukça etkili olmaktadır. Pazar araştırması yapılarak ürünlerin ideal fiyatlarının bulunması isteniyorsa;

  • Satılacak olan ürünlerin arz ve taleplerinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
  • Rakiplerin fiyatlarının ve nasıl farklılaştıklarının incelenmesi oldukça önemlidir.
  • Müşterilerin satılacak olan ürünlere ihtiyacının olup olmadığının bilinmesi gerekmektedir.
  • Müşteriler bu ihtiyaçları için satın alma ile ilgili karar verebilirler mi?

Gibi sorulara yanıt verilmesi gerekmektedir. Sonrasında satmakta olunan veya satılmak istenen ürünlerin genel olarak B2B e-ticaret sitelerinde ne kadara satıldığının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Pazar araştırması yapıldıktan ve rakipler incelendikten sonra ürün fiyatları belirlenirken rakiplere yakın fiyatların belirlenmesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu şekilde belirlenmiş olan fiyatlar sayesinde rakiplerle rekabete girilebilmekte ve rakiplerden farklılaşan özellikler bulunuyorsa ürünlerin satılması kolaylaşmaktadır.