B2B E-ticarette Google’da Reklam Nasıl Verilir
B2B E-ticarette Google’da Reklam Nasıl Verilir?
12 Mayıs 2023
B2B e-ticarette ürün fotoğraflaması
B2B E-ticarette Ürün Fotoğraflamada Kaçınılması Gereken Hatalar
15 Mayıs 2023

B2B E-ticaret Alanında Dış Pazara Giriş Yöntemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

B2B E-ticaret Tedarik Aşamasında Gözden Kaçırılmaması Gereken Unsurlar

B2B alanında ticari faaliyet yürütmekte olan B2B işletmelerin bir kısmı satışlarını yurtiçinde yaparken bir kısmı da dış pazara giriş yöntemlerini geliştirerek B2B markalarını uluslararası bir boyuta taşımayı tercih etmektedir. Çünkü dış pazara giriş yöntemlerini geliştirebilen B2B markalar hizmetlerini ve ürünlerini yurtdışına satabilmekte ve döviz geliri kazanarak kârlılıklarını artırabilmektedirler.

Farklı ülkelere açılmak isteyen B2B markalar, dış pazara giriş yapmayı istedikleri ülke seçiminden, uluslararası pazarda satmayı düşündükleri ürünlerin seçimine kadar olan pek çok önemli noktaya önem vermeleri gerektiğini bilmelidirler.

B2B E-ticarette Dış Pazara Giriş Yöntemleri Nelerdir?

Uluslararası pazara giriş yöntemleri arasından B2B markaların en fazla tercih ettikleri yöntemlerin başında ihracat yer almaktadır. İhracat, B2B markaların doğrudan veya dolaylı internet üzerinden değişik ülkelere hizmet veya ürün sattığı ticari faaliyetlere denilmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Google Reklamlarında Bütçe En İyi Şekilde Nasıl Kullanılır?

B2B alanında e-ihracat, genel olarak iki değişik satış alanı üzerinden yapılmaktadır. E-ticaret pazaryerleri ve e-ihracat siteleri yurtdışına satış yapmak isteyen B2B işletmelerin kullanabilecekleri alanlardır.

E-ihracat Sitesi: Yurtdışına ürünlerini satmak isteyen markaların kaynak kodlu yazdırma, e-ihracat sitesi yazdırma ya da e-ihracat alt yapıları yöntemlerinden yararlanarak kendilerine ait özel olarak açtıkları çevrimiçi mağaza ile gerçekleştirdikleri satış yöntemi türüdür.

E-ticaret Pazaryerleri: Yurtdışında yaşamakta olan B2B alıcılar ile B2B satıcıları birleştirmeyi amaçlayan alanlara verilen addır. Genel olarak belirli bir komisyon oranıyla çalışmakta olan alanlardır. En fazla bilinen B2B e-ihracat siteleri ise Amazon, Alibaba ve Ebay’dır.

E-ihracat yapmayı düşünen B2B işletmeler genellikle kendilerine özel B2B e-ihracat sitesi açarak bu alan üzerinden satış işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu şekilde satış yapmayı tercih eden markalar komisyon ödemeden daha karlı ticaret yapmaktadır.

İhracat kendi içerisinde doğrudan ihracat, dolaylı ihracat ve e-ihracat olmak üzere sınıflandırılmaktadır.

Doğrudan ihracat: En yaygın biçimde görülmekte olan ihracat yöntemleri arasında bulunan doğrudan ihracat B2B markaların hizmetlerini ve ürünlerini herhangi bir aracı bulunmaksızın yurtdışına satmakta oldukları ticaret faaliyeti olarak bilinmektedir.

Dolaylı ihracat: Ürün satışlarını yurt dışına yapmak isteyen B2B markaların hizmetlerini ve ürünlerini aracılarla değişik ülkelere sattıkları ihracat yöntemine denilmektedir.

E-ihracat: B2B markaların hizmetlerini ve ürünlerini internet üzerinden sattıkları ticaret yöntemine verilen addır.

B2B E-ticarette Yatırıma Dayalı Pazara Giriş

Dış pazara girmek isteyen B2B işletmelerin tercih edebilecekleri bir diğer yöntem yatırıma dayalı giriş yöntemi olarak bilinmektedir.

  • Doğrudan Yatırım
  • Ortak Girişim

Yöntemleriyle B2B markalar dış pazara girebilmektedirler.

Doğrudan yatırım: Farklı bir ülkede iştirak kurmak veya şirket açmak isteyen B2B markaların ortak girişim veya birleşme yoluyla farklı ülkelerde bulunan şirketlere yatırım yaparak pazara girmeleridir.

Ortak Girişim: Dış pazara giriş yöntemleri arasında son zamanlarda oldukça yaygın bir yöntem olan ortak girişimler B2B işletmelerin belirli bazı projeleri yerine getirebilmek amacıyla farklı şirketlerle iş birliği yaptıkları yönteme denilmektedir.

B2B E-ticarette Sözleşmeye Dayalı Pazara Giriş

B2B e-ticarette uluslararası pazara giriş yöntemlerinden biri de sözleşmeye dayalı pazara giriş yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntemi tercih ederek farklı pazar ülkelerine girmek isteyen B2B markaların;

  • Franchise,
  • Lisans anlaşmaları,
  • Yönetim sözleşmeleri,
  • Sözleşmeli üretim,

İlginizi Çekebilir: B2B E-ticarette Veri Odaklı Pazarlama Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

En fazla kullandıkları yöntemlerdir. Daha çok Franchise ve anahtar teslim projeler, uluslararası pazara giriş yöntemlerinde sıkça tercih edilmektedir.

Franchise: Uluslararası pazara giriş yöntemleri arasında en fazla tercih edilen yöntemlerdendir. Franchise, B2B markaların farklı markalardan bayilik aldıkları ticari faaliyete denilir.

Lisans anlaşmaları: B2B markaların farklı ülkelerde bulunan işletmelerin patent,  tasarım gibi şeylerini devirle aldıkları pazara giriş yöntemleri arasında yer almaktadır. Lisans anlaşmaları sayesinde çeşitli ülkelere açılan B2B markalar dış pazara oldukça kolay girebilmektedirler.

Üretim Sözleşmeleri: Üretim sözleşmeleri sayesinde dış pazara girecek olan B2B işletmeler anlaşma sağlamış oldukları diğer markalar ile üretim yapabilmek için sözleşme yapmaktadırlar. Bu durum B2B markaların üretim kapasitelerini artırırken dış pazara girebilmelerini de kolaylaştırmaktadır