B2B Alanında Zalando’da Nasıl Satış Yapılır
B2B Alanında Zalando’da Nasıl Satış Yapılır?
9 Mart 2023
B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır
B2B Alanında İşleri Büyütmek İçin Yardımcı E-posta Araçları
11 Mart 2023

B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B E-ticaret Alanında Allegro’da Satış Nasıl Yapılmaktadır?

B2B e-ticaret alanlarında faaliyet göstermekte olan pek çok B2B markanın hizmetlerini ve ürünlerini tüketicilerle kolay bir şekilde buluşturabilmelerini sağlayan çeşitli pazaryeri alanları yer almaktadır. Bu pazaryeri alanlarından bazıları ile sadece Türkiye içinde satış yapabilme imkânı varken, Aliexpress, Allegro, Ebay ve ETSY gibi küresel pazaryerlerinde ürün ve hizmetler yurtdışına da satılabilmektedir.

Son zamanlarda Ebay, ETSY, Aliexpress, Amazon ‘a benzer, hızlı şekillerde tanınmış hale gelen pazaryeri alanlarından birisi olarak binen Allegro^ya karşı olan ilgi de artış göstermektedir. Allegro, Türkiye’deki B2B e-ticaret işletmelerinin dikkatini de çekmeyi başarmış olan bir pazaryeri alanıdır. Allegro, Polonya kökenli pazaryeri alanı olarak bilinmekte olup, her geçen gün bu alanda satış yapmak isteyen kişilerin sayıları hızla artış göstermektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Wish’te Satış Nasıl Yapılmaktadır?

Polonya ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Resmi adı Polonya Cumhuriyeti olarak bilinene Polonya, Orta Avrupa ülkelerinin arasında bulunmaktadır. Polonya’nın en yakın komşuları Ukrayna, Belarus, Litvanya, Rusya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’dır.

Polonya’nın pek çok Avrupa ülkesiyle komşuluk ilişkileri yer almakta olup gün geçtikçe de gelişmekte olan bir ülkedir.  Polonya’da satış yapılmaya karar verildiğinde pek çok Doğu Avrupa ülkesinde tanınmış bir hale gelmeyi sağlamaktadır.

Polonya’nın B2B E-ticaret Hacmi

Polonya, hem e-ticaret hacmi hem de komşuları ile ön plana çıkmış olan bir ülkedir. B2B E-ticaret, Polonya’da en fazla gelişen alanlardan arasında bulunmaktadır. Bunun nedeni de Polonya’nın oldukça dinamik bir nüfusa sahip olmasıdır.B2B E-ticaret ve Polonya denildiği zaman bilinmesi gereken bazı öğeler yer almaktadır. Bunlardan bazıları:

 • Polonya’nın nüfusu yaklaşık 37,9 milyon olarak bilinmektedir ve Avrupa Birliği ülkelerinde en yüksek nüfusu olan 6. ülkedir.
 • Polonya’da e-ticaret ve B2B e-ticaret siteleri üzerinden 13 milyon kişi alışveriş yapmaktadır.
 • Polonya’nın e-ticaret pazarları arasında, B2B e-ticaret hacmi göz önünde bulundurulduğunda en fazla gelişmekte olan 13. ülke olduğu söylenebilir.
 • 2020 senesinde e-ticaret ve B2B e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmış olan Polonyalılar yaklaşık olarak 13,9 milyar Euro değerinde alışveriş gerçekleştirmiştir.
 • Polonya’da e-ticaret siteleri üzerinden alışveriş yapmakta olan kişilerin sepet tutarları ortalama olarak 456 Euro civarlarındadır.
 • Dünya nüfusunun yaklaşık olarak %45’lik bir bölümü gerçekleştirdikleri B2B e-ticaret alışverişlerini Polonya’dan yapmayı tercih etmektedir.
 • Polonya’da yaşamakta olan kişilerin %75’i alışverişlerini internetten yapmayı tercih etmektedir.

Polonya ile alakalı istatistikler göz önünde bulundurulduğu zaman Polonya’nın oldukça geniş bir B2B e-ticaret hacmi olduğunu söylemek doğru olur.

Allegro Ne Anlama Gelmektedir?

Allegro, Polonya’da 1999 senesinde kurulmuş olan çevrimiçi alışveriş sitesi olarak bilinmektedir.  Cinven, Mid Europa Partners ve Permira tarafından geliştirilmiş olan alan üzerinden aylık olarak yaklaşık 70 milyondan fazla ürünün satışı gerçekleşmektedir.

Polonya ile alakalı e-ticaret istatistikleri değerlendirildiği zaman Allegro’nun; Amazon, Ebay ve Aliexpress gibi pek çok markadan daha da gelişmekte olduğu görülmektedir. Bu sebeple satışlarını Doğu Avrupa ülkelerine gerçekleştirmek istemekte olan B2B işletmelerin bu alan üzerinden satış yapmayı tercih etmeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında eMAG’te Satış Nasıl Yapılır?

Allegro’da Satış Yapmanın Avantajları

Allegro, Polonya’nın en büyük e-ticaret pazaryeri alanlarından biri olarak bilinmektedir. Bu alanda satış yapmak pek çok avantajlardan faydalanılmasını sağlamaktadır. Allegro alanında satış yapmanın bazı avantajları;

 • Polonya konumu açısından pek çok Doğu Avrupa ülkesiyle komşu olmasından dolayı Allegro’da satış yapmak B2B markaların hızlı tanınmasını sağlamaktadır.
 • Allegro Polonya’nın bilinen en önemli pazaryeri alanı olduğundan hedef kitlelerinde bulunan işletmelere ulaşılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Pek çok B2B alıcı ve satıcı Allegro’nun marka bilinirliliğini ispatlamasından dolayı hizmet ve ürün alışverişlerini Allegro’dan yapmayı tercih etmektedir.
 • Allegro’da satış yapmayı tercih etmek hazır müşteri kitlesine ulaşılmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Allegro, Avrupa’nın bilinen en büyük pazaryeri alanları arasında 5.sırada bulunmaktadır.
 • Allegro, aylık olarak 17 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.
 • Allegro’da 110 milyondan fazla ürün satışı gerçekleştirilebilmektedir.