Almanya’ya-Kargo-Gönderim-Fiyatları-Hakkında-Bilinmesi-Gerekenler
B2B E-ticaret Sitelerini Yurtdışı Satışlara Hazırlayabilmek Amacıyla Neler Yapılmalı?
14 Ocak 2023
B2B E- Ticarete Başlarken Neler Yapılması Gerekir?
B2B E-Ticarete Başlarken Neler Yapılması Gerekir?
17 Ocak 2023

B2B E-İhracatta Türkiye’den Meksika’ya Kargo Gönderimi Nasıl Yapılabilir?

Ülkemizde yurtdışına satış yapmakta olan B2B işletme sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. E-ihracat yöntemini tercih ederek ürün satışı gerçekleştiren B2B markalarının pek çoğu, Amerika ve Avrupa kıtalarında bulunmakta olan ülkelere satış yapmayı tercih etmektedirler. Özellikle son zamanlarda yurtdışına yapılan satışlar incelendiğinde Türkiye’den Meksika’ya yapılmakta olan satışlarda bir artış olduğu görülebilmektedir. Bu durum B2B e-ihracat yapan markaların, Meksika’ya kargo gönderiminin nasıl yapılabileceğini araştırmalarına neden olmaktadır.

B2B e-ihracat yapabilmek için Türkiye’den Meksika’ya kargo göndermeyi isteyen B2B markaların dikkat etmeleri gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Çünkü kargo gönderim süreçlerinden, kargo fiyatlarına ve kargo seçimine kadar olan tün unsurlar Türkiye’den Meksika’ya kargo gönderimi aşamasında oldukça önem taşımaktadır.

Meksika Hakkında Bilinmesi Gereken Unsurlar

Meksika ya da bilinen diğer bir adı ile Birleşik Meksika Devletleri Kuzey Amerika kıtasının güney bölümünde bulunmaktadır. Meksika’nın para birimi Meksika Pesoso’dur. Resmi dilinin ise İspanyolca olduğu bilinmektedir.

Başkenti Meksika olup, nüfusu ise yaklaşık olarak 129 milyon civarında olan ülkenin jeopolitik konumu açısından birçok ülkeyle komşuluğu bulunmaktadır. Meksika’nın Beliz, Guatemala ve Amerika ile komşuluğu yer almaktadır. Ayrıca ülkenin Meksika Körfezi ve Karayip Denizine kıyısı bulunmaktadır.

Nüfus açısından oldukça kalabalık ülkelerden biri olan Meksika’da e-ihracat ve e-ticaret oldukça gelişmiş bir sektör olarak bilinmektedir. Bu sebeple Meksika’nın bir pazar alanı olarak seçilebilir ancak müşterilerin memnuniyetlerini artırabilmek amacıyla bazı konulara daha fazla önem verilerek hareket edilmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Pazarlama Hunisi Oluşturabilmeyi Optimize Etmek İçin İpuçları

Türkiye’den Meksika’ya Kargo Gönderirken Firma Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Türkiye’den Meksika’ya kargo göndermek isteyen B2B firmalarının öncelikle önem vermeleri gereken unsurların başında çalışmak istedikleri kargo firmasına karar vermek yer almaktadır. Genel olarak Türkiye’den Meksika’ya kargo göndermek isteyen B2B firmalarının çalışabilecek oldukları pek çok kargo firması bulunuyor olsa da gerçekte bu firmalar arasından en doğru şekilde iş birliği yapılabilecek olan firmanın seçilmesi Meksika’ya gönderilecek kargo fiyatlarının azalmasını sağlarken aynı zamanda kargo gönderme sürelerini de azaltabilmektedir.

Türkiye’den Meksika’ya kargo göndermek isteyen B2B firmalarının göz önünde bulundurmaları gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kargo firmalarına ait gönderim ücretleri,
 • Kargo firmalarının İngiltere’ye kargo ulaştırma süreleri,
 • Kargo firmaların sunmuş oldukları paketler,
 • Ek hizmetlerinin neler olduğu,
 • Güvenilir olup olmadıkları,
 • Sigorta, bildirim ve adrese teslim seçenekleridir.

Bu süreçte B2B markaların e-ihracatta ve ürün satışlarında karlılıklarını artırabilmeleri için kargo firmalarına ait gönderim ücretlerine oldukça önem vererek hareket etmeleri gerekmektedir. Ayrıca müşteri memnuniyetlerinin zarar görmemesi için de B2B markaların sigorta ve kargo sürelerine özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu nenle seçecekleri kargo firmaları konusunda titizlikle davranmaları oldukça önemli unsurlardan biridir.

Çalışılacak olan kargo ve lojistik firmaları doğru tercih edildiğinde müşteri memnuniyeti artacağından bu durum satışlara da yansıyacaktır. Bu nedenle B2B firmalarının kargo ve lojistik firması seçimlerine oldukça önem vermeleri gerekmektedir.

Hangi Kargo Firmaları Meksika’ya Gönderim Yapmaktadır?

Türkiye’den Meksika’ya kargo göndermeyi isteyen B2B işletmelerin yanıtını aradığı bir başka soru da hangi firmalar ile Meksika’ya kargo gönderilebildiği sorusudur. İşletmelerin Meksika’ya kargo göndermek için tercih edebilecek olduğu pek çok kargo firması bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı;

 • UPS,
 • PTT Kargo,
 • DHL,
 • MNG Kargo,
 • Yurtiçi Kargo,
 • Kargo İst,
 • Kargo Türk,

İlginizi Çekebilir: B2B Alanında Uluslararası Taşımacılık Nakliye Türleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Meksika’ya Kargo Gönderim Ücretleri Ne Şekildedir?

Meksika’ya kargo göndermeyi isteyen B2B markaların merak ettikleri bir başka soruda Meksika’ya kargo gönderim ücretleridir. Çünkü B2B markalar kargolarını ne kadar düşük ücretler ile gönderebilirse o kadar karlılıkları artmaktadır. Meksika’ya kargo gönderme ücretleri kilogram veya desileri göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

 • 0,5 kg. ürünler için kargo ücreti 50-60 Euro,
 • 1 kg. ürünler için kargo ücreti 60-70 Euro,
 • 5-10 kg. ürünler için kargo ücreti 100-200 Euro,
 • 10-15 kg. ürünler için kargo ücreti 200-300 Euro,
 • 20 kg. ürünler için kargo ücreti 300-500 Euro aralığında farklılık gösterebilmektedir.